کد خبر: ۲۳۸۴۰
۰۹ تير ۱۳۸۹ - ۱۲:۱۸
0
رئيس كميسيون اقتصادي مجلس گفت:پيش‌بيني كارشناسي لايحه برنامه پنجم انجام شده و برخلاف گفته برخي برنامه كلي‌گويي نيست.
ارسلان فتحي‌پور در گفت‌وگو با فارس در مورد شاخص‌بندي لايحه برنامه پنجم گفت: با توجه به اينكه شاخص‌هاي كلان در سند چشم‌انداز و سياست‌هاي كلي برنامه پنجم آمده است، ذكر همه اين شاخص‌ها در لايحه برنامه لزومي ندارد اما در عين حال كميسيون‌هاي تخصصي با استفاده از صاحب‌نظران و كارشناسان دولتي و خصوصي شاخص‌هاي مهم را در برنامه قرار داده‌اند.

وي افزود: در مواردي كه نياز به اصلاح بود با سياستهاي كلي تطبيق انجام شد و مركز پژوهش‌هاي مجلس و كميسيو‌هاي تخصصي نشست كاملي با كارشناسان و نمايندگان دولت برگزار كردند.

نماينده كليبر و هوراند در مجلس افزود: شاخصهاي مختلف در پيوست لايحه برنامه پنجم ذكر شده و كميسيون تلفيق نيز مانند سال‌هاي گذشته به تصويب اين لايحه مي‌پردازد.

فتحي‌پور در پاسخ به اين پرسش كه بدون شاخص‌بندي برنامه نظارت مجلس چگونه انجام مي‌شود، گفت: در مواردي كه نياز به نظارت مجلس است، شاخص‌ها را ذكر كرده‌ايم و كارهاي مورد نياز در لايحه در كميسيون تخصصي انجام شده است.

رئيس كميسيون اقتصادي مجلس افزود: شاخص‌هاي كلان مانند نرخ رشد اقتصادي 8 درصد و نرخ رشد 12.5 درصد سرمايه‌گذاري ذكر شده است، البته در مورد تورم نمي‌توان شاخصي ذكر كرد، اما براي بيكاري هدف در برخي سالها 5، در سالهاي بعد 7 و 9 درصد ذكر شده است.

فتحي‌پور افزود: در مواردي كه نياز به شاخص بود شاخص‌هاي كلي ذكر شده‌اند و با همكاري كارشناسان و دستگاه‌ها تعامل مناسبي با دولت در زمينه بررسي لايحه در كميسيون تخصصي انجام شده است و نمايندگاني از اتاق بازرگاني و اتاق تعاون و امور صنفي در كميسيون حاضر شدند.

نماينده كليبر گفت: با همه اين گروه‌هاي اجتماعي مشورت شد و در مواردي كه مانند تجارت، پول و بانك و سياست‌هاي ارزي بود با استفاده از خرد جمعي تصميم‌گيري شد و اميدواريم كميسيون تلفيق نيز مصوبات كميسيون‌هاي تخصصي را تأييد كند.

رئيس كميسيون اقتصادي مجلس افزود: با توجه به اينكه لايحه برنامه پنجم توسعه دومين برنامه 5 ساله توسعه در اين چشم‌انداز است، گفت: تا پايان برنامه پنجم بايد 50 درصد اهداف چشم‌انداز تحقق پيدا كند. پيش‌بيني كارشناسي در اين لايحه انجام شده و برخلاف گفته برخي نمايندگان برنامه كلي‌گويي نيست.

فتحي‌پور در مورد رسيدن به 25 درصد سهم تعاون از اقتصاد ملي گفت: اين شاخص نيز در لايحه برنامه پيش‌بيني شده و با استفاده از بانك توسعه تعاون به افزايش سرمايه بخش تعاوني اين سهم تحقق پيدا خواهد كرد.

فتحي‌پور با بيان اينكه اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها دقيقا معلوم نيست از چه زماني شروع مي‌شود، اما لايحه برنامه پنجم قطعا تا پايان مرداد ماه تمام مي‌شود و به تصويب خواهد رسيد البته درجريان تصويب قانون بودجه 89 بر اساس مصوبه مجلس تا زمان تصويب كامل برنامه پنجم، برنامه چهارم كماكان ادامه خواهد داشت.

وي در پاسخ به اين پرسش كه اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها و برنامه پنجم ظرف 5 سال آينده انجام خواهد شد، افزود: در اين زمينه هماهنگي لازم انجام شده كه ارتباط منطقي بين اين دو قانون برقرار شود و هيچ كدام از قوانين هدفمندي و برنامه پنجم يكديگر را نقض نخواهند كرد.

فتحي‌پور افزود: در بسياري از موارد احكامي گنجانده شده كه تصويب اين قانون به اجراي بهتر هدفمند كردن يارانه‌ها كمك كند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها
نیازمندیها