کد خبر: ۲۳۸۲۰
۰۹ تير ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۲
0
با توجه به اینکه دستورالعمل اجرایی طرح ساماندهی اشتغال اتباع افغانی در سال گذشته توسط وزارت کار تدوین شد، ولی تاکنون به مرحله اجرا در نیامده و این در حالی است که انتخاب کاریابیها به عنوان مجری این طرح نیز با ابهام مواجه شده است.
به گزارش پول نیوز، بررسی پیش نویس دستورالعمل اجرایی ساماندهی اشتغال اتباع افغانی که توسط اداره کل اشتغال اتباع خارجی وزارت کار و امور اجتماعی با 6 ویرایش تهیه شده است نشان می دهد که علاوه بر مشخص شدن استانهای مشمول طرح ساماندهی، وظایفی نیز برای سازمانهای کار، کاریابیها، کارفرمایان، کارگران افغانی و همچنین مجازاتهایی برای گروههای یاد شده تعیین شده است که نحوه دریافت حق الزحمه کاریابیها را نیز می توان به آن افزود.

14 استان در طرح ساماندهی

بر اساس این گزارش، استانهای گلستان، خراسان رضوی، کرمان، فارس، یزد، تهران و منطقه کرج، قم، مرکزی، سمنان، مازندران، بوشهر، قزوین و اصفهان 14 استانی است که وزارت کار آنها را مشمول طرح ساماندهی اشتغال اتباع افغانی می داند.

در بخش دیگری از این دستورالعمل وظایفی از قبیل معرفی کاریابیهای واجد شرایط هر شهرستان برای مشارکت در اجرای طرح، تعیین سهمیه اتباع افغانی مشمول طرح آمایش، برگزاری دوره های آموزشی توجیهی و همچنین بررسی و رسیدگی به شکایات کارگری و کارفرمایی برای سازمانهای کار و امور اجتماعی استانها پیش بینی شده است.

مشارکت کنندگان طرح

این گزارش می افزاید، این طرح که قرار بود با مشارکت سازمانهای کار و امور اجتماعی استانها و اجرای کاریابیها محقق شود در بخش مربوط به وظایف کاریابیها پیش بینی هایی نیز داشته است که می توان به مواردی مانند تهیه بانک اطلاعاتی کارفرمایان متقاضی نیروی کار افغانی، ثبت نام از اتباع افغانی دارای کارت اشتغال، ثبت نام از کارفرمایان متقاضی استفاده از نیروی کار افغانی و معرفی کارگران افغانی مشمول به سازمان کار جهت صدور کارت موقت کار اشاره کرد.

همچنین وظایف دیگری مانند بازرسی از محل و موقعیت سکونت و اشتغال تبعه خارجی، طبقه بندی مهارت شغلی آنها، برگزاری جلسات مشاوره توجیهی، دریافت نظریه پزشکی در مورد سلامتی اولیه کارگر افغانی و ارسال گزارشات بروز هرگونه حادثه منجر به جرح و یا فوت کارگر نیز قابل اشاره است.

وظایف کارفرما و تبعه خارجی

در این دستورالعمل برای کارفرمایان و کارگران افغانی نیز وظایفی پیش بینی شده است که در بخش وظایف کارفرمایان می توان به رعایت قواعد ایمنی و بهداشت کار، پایبندی به مفاد قرارداد تنظیمی بین کارگر و کارفرما و همچنین تکمیل فرمهای مربوطه و ارائه به کاریابیها قابل ذکر است.

گفتنی است کارگران افغانی نیز موظف شده اند تا با مراجعه به دفاتر کاریابی مراحل ثبت نام و تشکیل پرونده را انجام دهند که مراجعه حضوری به سازمان کار و ادارات تابعه هر دو هفته یکبار جهت اعلام حضور تعیین شده است.

خط قرمز کارگر افغانی

البته در بخش دیگری از دستورالعمل مواردی مانند اقدام علیه امنیت ملی، فعالیت در قاچاق انسان، اشتهار به فساد اخلاقی و عدم شرکت در طرح آمایش و ساماندهی به عنوان تخلفات کارگران افغانی ذکر شده است که مجازاتهای آن نیز شامل اخطار، ابطال کارت کار و مجازات کیفری می شود.

برای کارفرمایان نیز مواردی به عنوان تخلف پیش بینی شده است که استفاده از کارگر افغانی غیرمجاز و بدون کارت موقت کار در کارگاه، تبانی با کارگر افغانی و ارائه اطلاعات نادرست به کاریابیها و استفاده از خدمات کارگر خارجی در رشته شغلی غیرمندرج در کارت موقت کار از آن جمله است.

مجازات کارفرما از جریمه تا حبس

در بخش مربوط به تخلفات کارفرمایان نیز مجازات هایی از اخطار، محرومیت از پذیرش کارگر افغانی به مدت 6 ماه، حبس از 91 روز تا 180 روز، جریمه نقدی از 50 تا 250 برابر حداقل مزد روزانه کارگر و همچنین پرداخت جریمه نقدی از 100 تا 300 برابر حداقل دستمزد روزانه کارگر وجود دارد.

شایان ذکر است کاریابیها نیز ممکن است تخلفاتی از قبیل سوء استفاده و افشای اطلاعات مربوط به کارگر افغانی، عدم بازرسی از کارگاههای مشمول طرح، ارائه آمار و اطلاعات غیرواقعی به سازمانهای کار، خودداری از ثبت نام کارگران افغانی مشمول طرح و عدم تنظیم قرارداد بین کارگر و کارفرما داشته باشند که دستورالعمل آنها را ممنوع دانسته است.

حق الزحمه کاریابیها

به دلیل تعیین کاریابیها از سوی وزارت کار به عنوان مجریان طرح ساماندهی اشتغال اتباع افغانی، نحوه دریافت حق الزحمه این دفاتر نیز به این شرح است: حق الزحمه ثبت نام و تشکیل پرونده تبعه افغانی 20 هزار ریال، حق الزحمه بکارگیری تبعه افغانی به مدت زمان یکسال 1 میلیون و 200 هزار ریال و کمتر از یکسال نیز به صورت تناسبی خواهد بود.

در خصوص روند اجرای این دستورالعمل یک مقام مسئول به مهر گفت: متاسفانه با توجه به تدوین پیش نویس دستورالعمل اجرایی ساماندهی اشتغال اتباع افغانی توسط وزارت کار در سال گذشته، این طرح تاکنون به مرحله اجرا و واگذاری امور به کاریابیها نرسیده است.

اجرای طرح در توقف/ احتمال حذف کاریابیها

وی اظهار داشت: اجرای این طرح توسط کاریابیها می توانست منجر به رونق کار و درآمد زایی برای کاریابیها باشد که عملا با توقف آن، این هدف محقق نشده است.

این مقام مسئول همچنین به خروج اجرای طرح ساماندهی کارگران افغانی از حیطه مسئولیت وزارت کار خبر داد و بیان داشت: هرچند که در ابتدا قرار بود وزارت کار از طریق کاریابیها اجرای این طرح را بر عهده داشته باشد ولی هم اکنون اجرا و برنامه ریزی برای آن در اختیار وزارت کشور قرار دارد و این مسئله به معنی خروج طرح ساماندهی از دست کاریابیها است.

البته در این زمینه یک مقام مسئول در وزارت کار و امور اجتماعی نیز به مهر گفت: با توجه به تدوین دستورالعمل، هم اکنون وزارت کار و امور اجتماعی برنامه ریزی برای چگونگی اجرای آن را برعهده دارد و به اصطلاح در این زمینه مجری محسوب می شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: