پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۲۳۷۵۵
۰۸ تير ۱۳۸۹ - ۱۲:۰۴
0
عضو هيئت علمي دانشگاه ميشيگان آمريكا با اذعان به اينكه آمريكا در بحران اخير مقصر بود؛ تصريح كرد: در واقع نخستين نشانه بروز بحران مربوط به سال 2007 زماني بود كه "بي ان پي "، يك نهاد مالي اروپايي برخي از حساب هاي خود را معلق كرد.
به گزارش فارس، چارلز بالارد عضو هيئت علمي دانشگاه ميشيگان آمريكا به پرسش هاي فارس در رابطه با بحران اقتصادي اخير جهان، عوامل بروز آن و برندگانش پاسخ داده است.

وضعيت اقتصادي آمريكا را در حال حاضر چگونه مي بينيد؟ آيا اقتصاد اين كشور از ركود سال گذشته به طور كامل خارج شده است يا در حال خروج است و يا همچنان در ركود به سر مي برد؟

بالارد: در حال حاضر اقتصاد آمريكا به مرز خروج از بحران رسيده است و رشد دوباره خود را آغاز كرده است. اما ركود اخير عميق ترين و طولاني ترين ركود از دهه 1930 به اين سو بوده است. اگر چه در حال حاضر با رشد و ترقي رو به رو هستيم زمان زيادي طول خواهد كشيد تا بتوان زيان هاي وارد شده را جبران كرد.

آيا بروز بحران اقتصادي اخير در جهان تقصير آمريكا بود؟ لطفا دلايل خود را توضيح دهيد؟

بالارد: اين بحران دلايل زيادي داشت كه برخي از آن ها از آمريكا نشات گرفت. مسلما بازيگران اقتصادي در كشورهاي ديگر هم در اين بحران دخيل بودند. براي مثال سرمايه گذاران اروپايي در بازار اوراق بهادار مشتقه كه بسيار خطرناك نشان دادند فعال بودند. در واقع نخستين نشانه بروز بحران مربوط به سال 2007 زماني بود كه بي ان پي، يك نهاد مالي اروپايي برخي از حساب هاي خود را معلق كرد. بنابراين اگرچه مشخص است كه بازيگران اقتصادي در آمريكا نقش مهمي در بحران داشتند اشتباه است اگر بگوييم اين بحران يك پديده كاملا آمريكايي بود.

آيا نوليبراليسم را مبناي مناسبي براي اقتصادي مي دانيد؟ چه مزايا و معايبي را براي آن متصور هستيد؟

بالارد: نمي دانم منظور شما از نوليبراليسم چيست. اين عبارت معمولا در معاني مختلف به كار مي رود و تعابير متفاوت از آن ارائه مي شود. بنابراين بهتر است در اين جا پاسخي به آن ندهم.

به نظر شما چه كشوري برنده بحران اقتصادي اخير خواهد بود؟

بالارد: من كشوري را نمي بينم كه از اين بحران بهره زيادي برده باشد. اقتصاد جهاني بيش از گذشته در هم تنيده و به هم مرتبط است و اين بدان معنا است كه بروز مشكل در يك بخش از جهان در سراسر جهان طنين انداز مي شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
نظرسنجی
کم ریسک ترین بازار برای سرمایه گذاری کدام است؟
بازار سرمایه
بانک ها
ارز
طلا و سکه
مَسکن
خودرو
هیچکدام
پرطرفدار