کد خبر: ۲۳۷۴۸
۰۸ تير ۱۳۸۹ - ۱۱:۲۶
0
رئيس سازمان امور مالياتي افزود: در حال حاضر پايه معافيت مالياتي حقوق سالانه 5 ميليون و 250 هزار تومان است كه افزون بر آن ماليات تعلق مي‌گيرد. اين فرهنگ بايد جا بيفتد كه هر فرد ميزان دريافتي‌ها و هزينه‌هاي خود را به درستي اعلام كند و دولت نيز بايد بر اساس هزينه‌هاي جاري شخص ميزان ماليات را از او اخذ كند. رئيس سازمان امور مالياتي گفت: 8 درصد از درامد مالياتي كشور از طريق حقوق بگيران دولت و بخش خصوصي تامين مي‌شود.

علي عسكري افزود: ماليات حقوق بگيران دولتي و خصوصي 8درصد درآمد مالياتي كشور را تشكيل مي‌دهد.

به گزارش فارس وي در خصوص پيشنهادي معافيت مالياتي كارمندان در هفته ماليات گفت: با اين بحث مخالفم، اين فرهنگ خوبي نيست كه هر گروه بگويد يك ماه از مالياتش را نپردازد، زيرا در كشورهاي ديگر حتي حقوق بگيران اظهارنامه مالياتي ارائه مي‌كنند و هر فرد مي‌گويد درآمد سالانه‌اش چقدر است و مخارج سالانه‌اش را نيز مطرح مي‌كند.

رئيس سازمان امور مالياتي افزود: در حال حاضر پايه معافيت مالياتي حقوق سالانه 5 ميليون و 250 هزار تومان است كه افزون بر آن ماليات تعلق مي‌گيرد. اين فرهنگ بايد جا بيفتد كه هر فرد ميزان دريافتي‌ها و هزينه‌هاي خود را به درستي اعلام كند و دولت نيز بايد بر اساس هزينه‌هاي جاري شخص ميزان ماليات را از او اخذ كند.

وي افزود: شكستن و بريدن ماليات، كشور را به جايي نمي‌رساند، همه بايد به اين فكر باشند كه چون در اجتماع زندگي مي‌كنند حقوق اجتماعي خود به دولت يعني ماليات را بپردازند.

عسكري در مورد ماليات افغاني‌ها كه در صنوف مختلف مانند سراجي‌ها نفوذ كرده‌اند، گفت: هر طيفي كه در اقتصاد فعاليت دارد، چه اقليت يا اكثريت داخلي يا خارجي باشد، بايد ماليات بپردازد.
 در مؤديان بزرگ مالياتي 807 شركت بزرگ خارجي نام و نشان دار هستند كه ماليات خود را به دولت مي پردازند اما برخي فعالان اقتصادي چه ايراني و چه خارجي مانند افغانيها دفتر و مدرك خاصي ندارند و در تور مالياتي قرار نمي‌گيرند. همان گونه كه برخي از ايراني‌ها نيز در تور مالياتي قرار نمي‌گيرند.

وي افزود: به فرض افغاني‌ها از نظر اقامت در كشور مشكل نداشته باشند، بايد ماليات بپردازند از طرفي برخي از فعاليتها را دولت به رسميت نمي‌شناسد، چون مجوز ندارد.

عسكري افزود: يك واحد صنفي نانوايي، كاسب و تعميرگاه ماشين بايد مجوز بگيرد، اما برخي از فعاليتها مجوز ندارند، در تور مالياتي قرار نمي‌گيرد و در حال حاضر راه شناسايي براي آنها وجود ندارد، اما تعداد آنها در حجم جامعه عدد قابل توجهي نيست.

رئيس سازمان امور مالياتي در پاسخ به اين پرسش كه چرا نرخ ماليات واقعي نمي‌شود كه برخي از كارگاه‌هاي كوچك مانند توليد لباس يا مبل به جاي مغازه به زيرزمين منازل مسكوني منتقل شده و يا برخي از مطب دندانپزشكان در واحدهاي مسكوني بدون تابلو فعاليت مي‌كنند، گفت: بسياري از واحدهاي كوچك صنفي اگر اظهارنامه مالياتي بدهند به طور طبيعي مشمول ماليات نمي‌شوند، زيرا درآمد آن چناني ندارند اما متأسفانه برخي فرارهاي مالياتي وجود دارد و افراد در مقابل پرداخت ماليات مقاومت مي‌كنند، در حالي كه اگر اظهار شوند خود به خود مالياتي به آنها تعلق نمي‌گيرد.

وي افزود: در اقتصاد ايران فرهنگ اقتصاد زيرزميني و سايه وجود دارد، برخي از فعاليت‌هاي اقتصادي زيرزميني هستند كه سازمان مالياتي آنها را نمي شناسد و اين از معضلات اقتصادكشور است، اما برنامه‌اي با همكاري وزارت بازرگاني و شوراي اصناف برگزار مي‌شود كه اين واحدهاي پراكنده و خرد جزو اتحاديه‌ها قرار گيرند، شناسايي شده و معرفي شوند و اين وظيفه وزارت بازرگاني است.

عسكري تصريح كرد: در گروه درماني و مطب پزشكان و دندانپزشكان اگر هم از كنار خيابان به منزل منتقل شوند در نظام پزشكي شماره پزشكي دارند كه در قالب همان شماره قابل رديابي و پيگيري در تور مالياتي هستند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: