کد خبر: ۲۳۷۰۱
۰۷ تير ۱۳۸۹ - ۱۴:۱۳
0
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک مرکزی بازار ارز را دستکاری نمی کند، از بررسی اصلاح قانون چک در قوه قضائیه خبرداد .

پول نیوز - رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک مرکزی بازار ارز را دستکاری نمی کند، از بررسی اصلاح قانون چک در قوه قضائیه خبرداد و گفت: معوقات بانکی طی 15 سال ایجاد شده است.

به گزارش خبرنگار پول نیوز ، محمود بهمنی امروز در حاشیه مراسم صبحانه خوری اتاق بازرگانی تهران با حضور فعالان بخش خصوصی کشور در جمع خبرنگاران در مورد سیاستهای انبساطی بانک مرکزی برای حمایت از تولید و صنعت گفت: بانک مرکزی تزریق منابع بیشتر برای حمایت از تولید و صنعت را در دستور کار خود قرار داده است، به همین دلیل امسال مقرر شده 70هزار میلیارد ریال اعتبار برای رونق بخش مسکن (مسکن مهر) با نرخهای مندرج در بسته بانک مرکزی تزریق شود.

رئیس کل بانک مرکزی کاهش نسبت ذخایر قانونی به 10 درصد را از دیگر اقدامات در این راستا عنوان کرد و افزود: کمتر از این رقم قانونی نیست و بانک مرکزی نمی تواند نسبت ذخایر قانونی را بیش از این رقم کاهش دهد.

وی جذب منابع بیشتر برای ارائه تسهیلات، همچنین افزایش سرمایه بانکهای خصوصی از 2 هزار میلیارد ریال به 4 هزار میلیارد ریال تا پایان سال را به منظور افزایش قدرت وام دهی بانکها از دیگر اقدامات برشمرد و تصریح کرد: بانک مرکزی در تلاش است تا به کمک مجلس بتواند سرمایه بانکهای دولتی را افزایش دهد تا از این طریق منابع قابل توجهی به بخشهای اقتصادی کشور برای کمک به تولید، ایجاد اشتغال و افزایش ظرفیتها کمک شود.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: اختصاص 37 درصد منابع جذب شده به بخش صنعت، 20 درصد برای مسکن، 25 درصد برای کشاورزی و آب و 8 درصد برای صادرات و 10 درصد برای بازرگانی در بسته بانک مرکزی به معنای حمایت از تولید و صنعت است.

سرنوشت تاسیس بانکهای خارجی

بهمنی با اشاره به مصوبه اخیر مجلس برای کمک به  تاسیس بانکهای خارجی گفت: بانک مرکزی از هر بانکی که تقاضای حضور در ایران را داشته باشد، استقبال می کند، این در حالی است که به بانکهای داخلی نیز اجازه فعالیت در خارج از کشور صادر شده است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: هر کشوری که زودتر برای حضور در ایران به منظور تاسیس بانک اقدام نماید در اولویت ارائه مجوز توسط بانک مرکزی خواهد بود این در حالی است که مشکلات حضور آنها اخیرا توسط مصوبه مجلس حل شده زیرا در گذشته خارجیان بیش از 5 تا 10 درصد سهام بانکها در داخل ایران را نمی توانستند داشته باشند که این مشکل مرتفع شده است.

وی با اشاره به تحریم های سیستم بانکی گفت: یکی از اهداف این تحریم ها این است که بانکهای ایرانی در خارج از کشور شعبه نداشته باشند. در تاسیس بانکهای خارجی توجه به این نکته لازم است که هم اکنون سیستم بانکی در تحریم است.

حذف صفرها پس از اجرای طرح هدفمندی

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه کارهای کارشناسی برای حذف صفرها از پول ملی انجام شده است، زمان اجرای این طرح را پس از اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها و آزادسازی قیمتها عنوان کرد و گفت: پس از اجرای این طرح روند اقتصادی و ثبات اقتصادی از نظر قیمتها مشخص می شود، پس از آن بانک مرکزی می تواند بر روی حذف صفرها و اینکه چه تعداد از صفرها از پول ملی کاهش یابد تصمیم گیری کند.

وی در مورد تاثیر اجرای طرح هدفمندی یارانه ها بر نرخ تورم گفت: این موضوع بستگی به مدت زمان و مراحل اجرای طرح هدفمندی دارد، به عنوان نمونه نرخ تورم حاصل از اجرای آن در یک مقطع کوتاه، مدت زمان یک سال یا دو مقطع زمانی هر یک رقم متفاوتی خواهد بود. در مجموع اجرای طرح هدفمندی به بانک مرکزی مربوط نمی شود و مربوط به وزارت امور اقتصادی و دارایی است.

تعدیل نرخ های سود

وی در مورد تعدیل نرخ سود سپرده ها و تسهیلات بانکی گفت: در بسته سیاستی - نظارتی سال جاری بانک مرکزی نرخهای سود بر اساس نرخ تورم پایان سال گذشته تعیین و به سیستم بانکی ابلاغ شد، اما پس از ابلاغ بسته با کاهش نرخ تورم مواجه شدیم این در حالی است که بانک مرکزی نمی تواند بلافاصله برای کاهش نرخ ها تصمیم گیری کند به همین دلیل قرار است یک یا دو ماه از زمان اجرای هدفمند کردن یارانه ها بگذرد تا تاثیر آن بر قیمت ها مشخص شود در این زمان است که بانک مرکزی می تواند با توجه به نرخ های حاصل شده ناشی از آزادسازی قیمت ها، نرخ سپرده ها و تسهیلات بانکی را مجددا تعیین نماید.

ابزارهای جدید بانکی

بهمنی از تشکیل کمیته های متعدد برای افزایش ابزارهای مالی همچون هجینگ ارزی، استصناع، خرید دین، اوراق ارزی و ... خبر داد و گفت: استفاده از ابزار هجینگ ارزی در مراحل نهایی تصویب قرار دارد. برای ابزار صکوک نیز باید دستورالعملی تهیه شود و پس از تصویب به اجرا برسد.

محاسبه نرخ تورم

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه کاهش قدرت خرید مردم بر اثر افزایش تورم ایجاد می شود، گفت: هم اکنون روند تورمی کشور کاهنده است اما ممکن است آزادسازی، قیمتها را افزایش دهد.

وی با تاکید بر اینکه میانگین شاخص رشد قیمت ها کاهش یافته است، تاکید کرد: تمام کشورها برای مقایسه نرخ تورم میانگین شاخص سالانه را در نظر می گیرند. برخی ها عنوان می کنند که کاهش نرخ تورم به 9.9 درصد ملموس نیست، این در حالی است که بانک مرکزی برای محاسبه نرخ تورم قیمت 10 یا 20 قلم کالا که ممکن است نرخ آنها دو برابر نیز شده باشد، را در نظر نمی گیرد؛ بلکه قیمت 359 قلم کالا که هر یک دارای ضریبی هستند را محاسبه می کند به نحوی که مجموع این ضرایب را جمع بندی و بر 12 ماه سال تقسیم می کند و سپس میانگین نرخ تورم حاصل می شود.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سئوال که شما در گذشته عنوان کرده بودید که نرخ اجاره بهای مسکن عمده ترین تاثیر را در نرخ تورم دارد، هم اکنون نرخ اجاره بها افزایش یافته است این در حالی است که بانک مرکزی کاهش نرخ تورم را مطرح می کند، این موضوع چگونه قابل توجیه است، گفت: من عنوان کرده بودم نرخ مسکن در نرخ تورم بیشترین تاثیر را دارد، فرضا نیز اگر اجاره بها را در نظر بگیریم باید عنوان کنم که اگر امروز نرخ اجاره بها افزایش یافته است آثار تورمی آن در طول یک سال نمود خواهد یافت.

بهمنی در ادامه در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا قبول دارید که قدرت خرید مردم در کالاهای اساسی و خوراکی کاهش یافته است، گفت: قبول داریم که قیمت های نسبی برخی کالاها افزایش یافته است، آیا شما قبول دارید که قیمت ها در دو سال قبل به شدت در حال افزایش بود؟

وی ادامه داد: تورم حاصل در نظر گرفتن قیمت چند قلم کالا نیست و مجموع قیمت کالاها را باید در نظر بگیریم. 28.5 درصد مجموع سبد تعیین نرخ تورم را مسکن تشکیل می دهد.

بانک نفت

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه هنوز مدارک و مستندات مربوط به تاسیس بانک نفت به بانک مرکزی ارائه نشده است و تاسیس این بانک در مراحل بسیار مقدماتی قرار دارد، گفت: هیچ بانک، موسسه اعتباری و سازمانی حق فعالیت بدون مجوز بانک مرکزی را ندارد زیرا بانک مرکزی به تازگی موفق به ساماندهی وضعیت بازار غیر متشکل پولی شده است.

بهمنی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در مراسم صبحانه خوری در پاسخ به سئوالات فعالان بخش خصوصی در خصوص مشکلات صنعت کشور گفت: مشکل صنعت امروز کشور نقدینگی است مشکل نرخ 12 یا 14 درصدی نرخ سود تسهیلات نیست. بانک مرکزی در فکر اجرای خصوصی سازی در نظام بانکی کشور است به نحوی که در نظر دارد خصوصی سازی واقعی از طریق متناسب کردن قیمت ها حاصل شود. خصوصی سازی به معنای جدایی مالکیت از مدیریت است.

وی با اشاره به موسسات قرض الحسنه گفت: بانکی که در کشور ایجاد می شود دیگر جمع نمی شود، بنابراین قرض الحسنه را نمی توان جمع کرد بلکه بانک مرکزی بر آنها کنترل و نظارت دارد.

بهمنی یکی از مشکلات امروز بانکها را معوقات بانکی عنوان کرد و گفت: این معوقات مربوط به یک یا دو سال اخیر نیست بلکه طی 10 الی 15 سال ایجاد شده است. هم اکنون نیز نگرانی از بابت بازپرداخت بدهی ها وجود ندارد بلکه نگرانی از عدم تامین منابع است.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: لیزینگ ها، صندوق های قرض الحسنه، موسسات مالی، بانکها و ... صرفا باید مجوز فعالیت خود را از بانک مرکزی دریافت کنند و نیروهای انتظامی ارتباطی با این موضوع ندارند.

وی ادامه داد: صندوق های قرض الحسنه تک شعبه ای می توانند بدون مجوز به فعالیت خود ادامه دهند اما صندوق هایی که می خواهند شعبات جدید تاسیس کنند باید مجوز بانک مرکزی را اخذ نمایند این در حالی است که بانک مرکزی موسسات بدن مجوز را می بندد.

بهمنی تاکید کرد: نرخ دلار هم اکنون در حال افزایش و نرخ یورو در حال کاهش است اما بانک مرکزی هیچ دستکاری در بازار ارز انجام نداده است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اصلاحیه هایی که در گذشته در خصوص قانون چک صورت گرفته است، گفت: هدف قانونگذار از این اصلاحیه ها تخلیه زندانها بوده است، غافل از اینکه پرونده های کیفری افزایش می یابد و از میزی به میز دیگر منتقل می شود در عین حال چک ها قدرت کیفری خود را از دست داده اند به همین دلیل قوه قضائیه اصلاح قانون چک را در دست اجرا دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اگر بانک مرکزی می توانست اسکناس 50 هزار تومانی چاپ و منتشر کند چک پول های 50 هزار تومانی از گردونه خارج می شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: