پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۲۳۶۵۳
۰۷ تير ۱۳۸۹ - ۰۹:۵۹
0
مديركل منابع طبيعي استان مركزي گفت: 20 هزار هكتار از كوير استان مركزي به روش مديريت بيولوژيك اصلاح و احيا شده است.
عباس مظفري در گفت و گو با پول نیوز گفت: عمليات اصلاح و احياي اراضي بياباني از سال 1370 با روش مديريت بيولوژيك در استان مركزي شروع شده كه نمونه موفق آن در شهرستان زرنديه و كوير ميقان اراك است.

مديركل منابع طبيعي استان مركزي افزود: در حال حاضر حدود 20 هزار هكتار از اراضي كوير از طريق كاشت گونه‌هاي آتريپلكس، قره‌داغ و احياي گونه‌هاي بومي اصلاح شده است.
وي گفت: گونه‌ گياهي قره‌داغ كه در تثبيت ماسه‌هاي روان نقش مهمي دارد كه زيستگاه اصلي آن در كشور كوير ميقان است، اين گونه توانسته ده‌ها تن ماسه و خاك را زير شاخ و برگهاي خودش تثبيت و از حركت آن جلوگيري كند.

وي گفت: 14 تيپ گياهي شناسايي شده كه به دليل سازگاري با شرايط نامناسب كويري موجب تثبيت شن‌هاي روان مي‌شود و گياهاني را كه در اثر بهره‌برداري‌هاي بي‌رويه چراي دام از بين رفته بودند مجددا به منطقه برمي‌گرداند.

وي افزود: اين تالاب محل اطراق پرندگان مهاجر از جمله « درناي خاكستري» است كه از نادرترين گونه‌هاي مهاجر جهان بوده و سه ماه از سال را در اين منطقه بسر مي‌برد.

مظفري گفت: استان مركزي با مساحت 2 ميليون و 940 هزار هكتار به جهت شرايط اقليمي، بهره‌برداري‌هاي غير اصولي، ازدياد دام نسبت به ظرفيت مرتع، تبديل اراضي مرتعي به ديمزارهاي كم بازده و چراي خارج از فصل باعث شده بيش از 490 هزار هكتار از اين استان به اراضي بياباني و كويري تبديل شود.

كوير ميقان اراك در دل كوير با مساحت 50 هزار هكتار در 20 كيلومتري شمال شهر اراك واقع شده و مساحت حوضه آبخيز آن 540 هزار هكتار است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
پرطرفدار