کد خبر: ۲۳۶۴۶
۰۷ تير ۱۳۸۹ - ۰۹:۴۴
0
استاد اقتصاد دانشگاه تهران با تاكيد بر اينكه كنترل نقدينگي دليل كاهش تورم در سال گذشته است، به تشريح رابطه نقدينگي و تورم و نحوه كنترل تورم در شرايط افزايش نقدينگي پرداخت.
ميثم موسايي در گفت وگو با فارس به تشريح رابطه نقدينگي و تورم در اقتصاد ايران پرداخت. وي كه متولد سال 1346 و داراي دكتراي اقتصاد (PH.D) از دانشگاه تربيت مدرس مي باشد هم اكنون استاد دانشگاه تهران است. او داراي بيش از 25 مقاله و 24 كتاب است كه اسامي برخي كتاب وي عبارتند از: «اسلام و فرهنگ توسعه اقتصادي»، «فرهنگ تجارت»، «تبيين موضوع و مفهم ربا با توجه به تحولات اقتصادي عصر حاضر»، «بررسي عملكرد بانكداري بدون ربا در ايران»، «اسلام و فرهنگ توسعه»، «كتابشناسي اقتصاد اسلامي»، «ربا و كاهش ارزش پول ايران»، «سازمان جهاني تجارت و كپي رايت»، «مباني و اصول علم اقتصاد» ، «امام خميني ،‌دولت و اقتصاد» و «اقتصاد و توريسم».

گفت و گوي كوتاه خبرگزاري فارس با اين استاد دانشگاه به شرح زير است:

چرا در ايران رابطه نقدينگي و تورم، يك رابطه يك به يك نيست و وقتي يكي بالا مي رود ديگري پايين مي‌آيد؟

موسايي: من قبول ندارم كه رابطه نقدينگي و تورم، يك رابطه معكوس باشد. آنچه در اين ميان محل اختلاف اقتصاددانان است اينكه، آثا نقدينگي باعث تورم مي شود يا خير؟ رابطه تورم و نقدينگي در بلند مدت يك رابطه مثبت است. در تأثير نقدينگي بر تورم عوامل مختلفي نقش دارند اعم از پايه پولي، سرعت گردش مبادلات، موقعيت اقتصاد، اطلاعات در دست مردم و ... . همين عوامل نيز موجب مي‌ شوند تا آثار نقدينگي بر تورم در با تأخير يك تا دو ساله خود را بروز دهد. براين اساس، تأخير در سرعت درك نقدينگي در اقتصاد از سوي مردم، كارگزارن و بخش خصوصي در اين تأخير نقش دارد.

بررسيها نشان مي دهد كه متوسط نرخ نقدينگي در سالهاي اخير بالاي 25 درصد بوده و همين مسأله در خصوص تورم نيز صادق است. با ترسيم نمودار مربوط به هر دو شاخص، شاهد خواهيم بود كه نمودار تورم به موازات نمودار نقدينگي است. طي يكسال گذشته در ايران، دقيقاً كنترل تورم به خاطر كنترل نقدينگي و سياستهاي انقباضي بانك مركزي بوده است. در كل تأكيد مي كنم كه گرچه در كوتاه مدت رابطه تورم و نقدينگي، به نوعي يك رابطه بك به يك نيست ولي در بلند مدت، رابطه آنها مثبت است.

اين گفته كه تورم ايران ساختاري است ، به چه معنا است؟

موسايي: تورم در اقتصاد ايران به اين معنا است كه هزينه توليد به قدري بالاست كه عملاً ساختار اقتصاد كشور، در درون خود تورم ايجاد مي كند. در مجموع اين ساختار، ناشي از سياستهاي پولي و به موجب عدم استقلال بانك مركزي و نيز مشكل دار بودن توليد در كشور شكل مي گيرد. در ايران، توليد به تناسب نقدينگي رشد ندارد. از همين رو، توليد ناخالص ملي (جي. ان. پي.) نيز همان تناسب رشد ندارد تا دستمزد اسمي را بالا ببرد و چنين مي شود كه گفته مي شود كه تورم در ايران ساختاري است.

آيا وقتي نقدينگي به سمت توليد مي رود، آثارش را در تورم مي بينيم؟

موسايي: نقدينگي چه به سمت توليد برود و چه سفته بازي آثار خود را در تورم نشان خواهد داد. اگر نقدينگي به سمت توليد برود، قطعاً شاهد كاهش آثار تورمي هستيم و وقتي به سمت سفته بازي مي رود، افزايش آثار تورمي آن را شاهد هستيم. اگر نقدينگي متناسب با رشد توليد رشد كند، افزايش نقدينگي ذاتأ چيز بدي نيست. ولي آثار منفي اين افزايش را زماني شاهد هستيم كه نقدينگي به جايي كه بايد هدايت نمي شود. آنچه مي تواند در اين ميان موثر باشد سياستهاي پولي بانك مركزي است. در حال حاضر حجم نقدينگي در جامعه بالا است ولي اگر از اكثر بنگاههاي اقتصادي و توليدي سوال شود متوجه خواهيد شد كه نقدينگي در جايي به جز توليد است.

براي كنترل تورم در شرايطي كه نقدينگي افزايش مي يابد، چه راهكاري را پيشنهاد مي كنيد؟

موسايي: افزايش نقدينگي به شرط افزايش توليد و بهره وري، انضباط مالي دولت و عدم كسري بودجه،‌ استقلال بانك مركزي، مبارزه با رانتي شدن اقتصاد، اصلاح نظام توزيع مي تواند مانع از افزايش قيمتها و تورم شود. من با روش بهره گيري از واردات براي كنترل تورم موافق نيستم چون معتقدم، واردات گرچه در كوتاه مدت مي تواند در كنترل تورم موثر باشد ولي در بلند مدت به ساختار اقتصادي كشور لطمه وارد مي كند. ضربه اي كه اكنون بر توليد وارد شده بخشي از آن به همين واردات مربوط است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: