پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۲۳۵۶۹
۰۶ تير ۱۳۸۹ - ۱۲:۰۰
0
لایحه جدید معادن بر مبنای اصالت بخشیدن به بخش خصوصی و ابلاغیه اصل 44 قانون اساسی تقدیم مجلس شده است.
به گزارش پول نیوز، ‌معاون وزیر صنایع و معادن با اعلام این مطلب گفت: با توجه به قوانین جدید اقتصادی و کمرنگ کردن حضور دولت در بخش معادن، لایحه جدیدی برای تصویب قانون معادن به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

محمد مسعود سمیعی نژاد با یادآوری این نکته که لایحه جدید نتیجه 2 سال فعالیت کارشناسی است، ادامه داد : در 2 سال اخیر کارشناسان و صاحبنظران 30 استان کشور درکنار خانه معدن ،‌انجمن مهندسی معدن و دیگر تشکل های مربوطه این لایحه را مورد بررسی قرار داده و نظرات خود را اعمال کرده اند.

وی افزود: پس از آن مرحله، مجددا ویرایش جدیدی توسط تیمی از متخصصان معدن و امور حقوقی صورت گرفت . این مقام مسئول موضوع اختلاف نظر معدنکاران با نهاد های دیگر را یادآور شد و گفت:‌ یکی دیگر از موضوعاتی که مورد توجه قرار گرفت رفع اختلاف دیدگاه با دستگاه های دولتی و تشکل های مربوطه بود به طوری که با دعوت از مسوولان و کارشناسان آن بخشها موارد اختلافی مطرح و سپس راهکارهای اجرایی در این لایحه گنجانده شد.

سمیعی نژاد در عین حال تصریح کرد: با تصویب این لایحه در مجلس و تبدیل آن به قانون ،‌دیگر موضوعاتی نظیر حضور دولت در معادن بزرگ و ... مطرح نخواهد شد بلکه جایگاه نهاد دولت تنها به عنوان سیاستگذار تعریف می شود.

معاون معدنی و صنایع معدنی وزیر صنایع و معادن همچنین درباره محتوی لایحه جدید معادن اظهار داشت: تکمیل زنجیره تولید در داخل کشور ،‌واگذاری معادن به تولید کنندگان واقعی ،‌نوسازی معادن و صنایع معدنی و ‌جلوگیری از دخالت سازمان های غیر مسوول در فعالیت های معدنی از جمله محتویات جدید لایحه معادن است که تقدیم مجلس شده است.

سمیعی نژاد ادامه داد: در متن این لایحه به موارد مهمی همچون رفع موانع حقوقی فعالیتهای معدنی ،‌ معارضان زمینهایی که در آنها معادن واقع شده اند و نیز کوتاه کردن زمان برای واگذاری معادن به متقاضیان واقعی پرداخته شده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
نظرسنجی
کم ریسک ترین بازار برای سرمایه گذاری کدام است؟
بازار سرمایه
بانک ها
ارز
طلا و سکه
مَسکن
خودرو
هیچکدام
پرطرفدار