کد خبر: ۲۳۵۵۵
۰۶ تير ۱۳۸۹ - ۱۱:۳۳
0
رشد فعاليتهاي عمراني دولت كه از سال 84 به بعد با رشد چشمگير و نجومي 3 برابري طي 4 سال، موتور محرك اقتصاد كشور شده بود، در سال 88 همانند سالهاي 83 ، 79 و 77 منفي شد.
به گزارش پول نیوز، فعاليت عمراني شاخص بارز و ويژه دولت نهم و دهم در مقايسه با دولتهاي گذشته بوده و هست، به طوري كه طي مدت 5 سال گذشته (84 تا 88) حدود 80 هزار ميليارد تومان فعاليت عمراني توسط دولت انجام شد كه در مقايسه با 5 سال آخر دولت اصلاحات با 24.8 هزار ميليارد تومان فعاليت عمراني رشد بيش از 3 برابري را نشان مي دهد و در قياس با پنج سال اول دولت اصلاحات نيز رشد بيش از 7 برابري داشته است.

اين در حالي است كه مجموع فعاليت عمراني در 8 سال دولت اصلاحات 31 هزار ميليارد تومان يعني كمتر از 40 درصد فعاليت عمراني 5 ساله دولت كنوني بوده است و در مجموع 16 سال دولتهاي سازندگي و اصلاحات نيز 37 هزار ميليارد تومان پروژه عمراني اجرا شد.

بر اساس جديدترين گزارشهاي رسمي بانك مركزي، فعاليت عمراني دولت در 11 ماهه سال 88 به 14 هزار و 923 ميليارد تومان رسيد كه براي اولين بار در دولتهاي نهم و دهم شاهد رشد منفي 8.7 درصدي در عملكرد عمراني هستيم و اين در حالي است كه آخرين بار در سال 83 فعاليتهاي عمراني دولت با رشد منفي 8.4 درصد مواجه شده بود و از سال 84 به بعد هم از لحاظ رشد و هم ارقام شاهد افزايش چشمگير فعاليتهاي عمراني بوديم به گونه اي كه تنها در سال 84 رشد 62.7 درصدي پروژه هاي عمراني را تجربه كرديم و ارقام پروژه هاي عمراني كه در سالهاي 83 به قبل از متوسط سالانه 4 هزار ميليارد تومان تجاوز نمي كرد، طي سالهاي اخير از مرز 21 هزار ميليارد تومان (سال 87) هم گذشته بود.

بروز رشد منفي 8.7 درصدي فعاليت عمراني در دولت فعلي در حالي است كه پيشتر در سالهاي 83، 79 و 77 نيز شاهد رشد منفي پروژه هاي عمراني دولت بوديم. رشد عملكرد عمراني دولت در اين سه سال به ترتيب منفي دو درصد، منفي 10.4 درصد و منفي 15 درصد بوده است و در 11 ماهه سال 83 نيز با رشد منفي 8.4 درصدي در عملكرد عمراني مواجه شديم.
نرخ رشد 11 ماهه فعاليتهاي عمراني كشور طي 5 سال گذشته (84 تا 88) به ترتيب برابر 35.5 درصد، 52.6 درصد، 9.6 درصد، 40.4 درصد و منفي 8.7 درصد بوده است.

بر اساس اين گزارش، درباره علت رشد منفي 8.7 درصدي عملكرد عمراني دولت طي 11 ماهه سال 88 دلايل كارشناسي متعددي را مي توان مد نظر قرار داد كه به نظر مي رسد يكي از مهمترين آن بروز بحران اقتصادي دنيا و به تبع آن ركود در اقتصاد كشور است به گونه اي كه پيش بيني مي شود نرخ رشد اقتصادي در سال 88 نيز حدود 2 درصد باشد. البته ذكر اين نكته ضروري است كه تحقق رقم حدود 15 هزار ميليارد تومان عملكرد عمراني در وضعيت اقتصاد ركودي قابل تحسين است و شايد بشود گفت، يكي از دلايل رشد منفي سال 88 به خاطر تحقق ركورد بي سابقه 16.3 هزار ميليارد توماني عملكرد عمراني در 11 ماهه سال 87 است كه در تاريخ اقتصاد ايران سابقه ندارد.

اين در حالي است كه بسياري از كارشناسان بروز فتنه پس از انتخابات سال 88 را در وضعيت ركودي اقتصاد كشور و كاهش پروژه هاي عمراني بي تاثير نمي دانند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها
نیازمندیها