مطالعه پروژه «برنامه مدیریت پایدار منابع آب در حوزه دریاچه ارومیه»پول‌نیوز - سلسله نشستهای‌ تخصصی احیای دریاچه ارومیه با حضور کارشناسان سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) درارومیه برگزار شد.

متخصصان بین‌المللی برای آشنایی با فعالیت‌های استانی و ارزیابی اطلاعات موجود و مورد نیاز برای اجرای طرحهای مشترک با عنوان "برنامه‌ یکپارچه مدیریت پایدار منابع آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه" به ایران سفر کرده و چند روز آتی در آذربایجان غربی حضور خواهند داشت.

سه نشست با حضور نمایندگان فائو و کارشناسان دستگاه های اجرایی مرتبط با ستاد احیای دریاچه ارومیه در موضوعات "توسعه اجتماعی و اقتصادی و معیشت کشاورزان"، "مدیریت آبخیزداری و آبخوان‌داری" و "حسابداری آب در حوضه دریاچه ارومیه" برگزار شد که در این نشستها کارشناسان دستگاه های اجرایی مرتبط با ستاد احیای دریاچه ارومیه به ارائه گزارشات در خصوص اقدامات انجام شده در راستای موضوعات مطروحه پرداختند.

فابیو گریتا سرپرست دفتر سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در تهران و مشاور ارشد فنی پروژه احیای دریاچه ارومیه در این نشست بابیان اینکه هدف فائو کمک به ستاد احیا برای حفظ دریاچه ارومیه است، گفت: حسابداری آب، مدیریت حوضه آبریز، مدیریت خشکسالی، مدیریت یکپارچه منابع آب و اجتماعی – اقتصادی از محورهای مورد مطالعه پروژه فائو با عنوان "برنامه یکپارچه مدیریت پایدار منابع آب در حوضه دریاچه ارومیه"بوده و هدف از این ماموریت رسیدن به یک ارزیابی دقیق و سریع و تدوین برنامه کاری برای اجرای پروژه مورد نظر با استفاده از تجارب و نتایج بدست آمده از اقدامات و پروژه های انجام شده در این استان است.

عزیزالبحری، نماینده دفتر مرکزی و اقتصاددان ارشد فائو نیز در این نشست گفت:باید به معیشت هایی که مستقیم دریاچه ارومیه را تحت تاثیر قرار می دهند توجه کرد و با روش های مختلف، معیشت کشاورزان این مناطق را توسعه داد.

 وی ادامه داد: در کناراهمیت به توسعه اجتماعی و اقتصادی و معیشت کشاورزان باید مدیریت حسابداری آب، مدیریت آبخیزداری و آبخوان‌داری و مدیریت خشکسالی نیز توجه کرد و تنها توجه به تغییر معیشت کشاورزان در اولویت قرار نگیرد.

 همچنین ناصر آق رئیس پژوهشکده آرتمیای دانشگاه ارومیه تصریح کرد: صرفه جویی در مصرف آب از موضوعات مهم در راستای احیای دریاچه ارومیه است در حالیکه طی چند سال اخیر متاسفانه با وجود اقدامات بی‌شمار هنوز در کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی موفق نشده ایم چرا که معیشت اغلب مردم استان به کشاورزی وابسته است.

وی با بیان اینکه تغییر الگوی کشت، تغییر شیوه آبیاری، آموزش و توجیه کشاورزان در خصوص کاهش میزان مصرف آب پروسه زمانبری است، گفت: تا زمانی که دریاچه ارومیه برای مردم از نظر اقتصادی مهم نباشد به موضوع کاهش مصرف آب اهمیت داده نمی شود لذا باید بر روی معیشت جایگزین برای کشاورزان مبتنی بر دریاچه ارومیه سرمایه گذاری شود.

آق گفت: دریاچه ارومیه بزرگترین منبع تولید آرتمیاست و با استفاده از این پتانسیل می‌توان هزاران شغل در این منطقه ایجاد کرد که لازم است در این راستا زمینه سرمایه گذاری فراهم شود.

همچنین برگزاری جلسه با اساتید دانشگاه ارومیه در پژوهشکده دریاچه ارومیه، برگزاری پنل تخصصی بررسی هدف گذاری نقشه راه احیای دریاچه ارومیه با حضور مدیران و کارشناسان ستاد احیای دریاچه ارومیه و سازمان محیط زیست و بازدید از کانال نازلو روستایی عسگرآباداز جمله برنامه های سفر نمایندگان فائو به استان بود. 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: