کد خبر: ۲۳۵۴۷
۰۶ تير ۱۳۸۹ - ۱۰:۳۵
0
در صورت تداوم كسري بودجه كشورهاي عضو منطقه يورو، بحران اقتصادي اروپا در آينده تشديد خواهد شد.
پول نیوز - رئيس كل بانك مركزي با اشاره به كاهش ارزش يورو در برابر دلار، بر تنظيم پرتفوي بانك مركزي در مواقع خاص تأكيد كرد و گفت: در صورت تداوم كسري بودجه كشورهاي عضو منطقه يورو، بحران اقتصادي اروپا در آينده تشديد خواهد شد.

به گزارش خبرنگار پول نیوز  ، ارزش يورو در برابر دلار طي ماه‌هاي گذشته كاهش چشم‌گيري داشته و باعث به وجود آمدن بحران در كشورهاي اروپايي شده كه اثرات منفي اين بحران هم‌اكنون در بازارهاي جهاني مشاهده مي‌شود.

در پي تداوم بحران اقتصادي اروپا، ارزش يورو به پائين ترين حد در چهار سال گذشته رسيده و نگراني كشورهاي اروپايي را از كاهش كسري بودجه افزايش داده است.
به اعتقاد بسياري از كارشناسان كاهش ارزش يورو در بحبوحه نگراني كشورهاي اروپايي از بدهي هايشان رخ داده است و همچنان ادامه خواهد داشت.

كاهش ارزش يورو و بحران حاكم در منطقه يورو و كشورهاي اروپايي به طور حتم در وضعيت ذخاير ارزي ايران تاثير خواهد داشت چراكه با استناد به صحبت‌هاي مقامات بانك مركزي حدود 51 درصد از ذخاير سبد ارزي كشور را يورو تشكيل مي‌دهد. با اين حساب چندان دور از ذهن نيست كه با كاهش پي‌درپي‌ بهاي يورو در بازارهاي جهاني و به دنبال آن تقويت بهاي دلار و طلا سبد ارزي ايران دچار وضعيت نامطلوبي شود.

 زماني كه ارزش دلار در بازارهاي بين‌المللي در حال كاهش بود مقامات بانك مركزي ايران ذخاير دلاري را از سبد ارزي خارج و به يورو تبديل كردند و هم‌اكنون نيز بسياري از كشورهايي كه يورو را در ذخاير خود گنجانده بودند با برنامه‌ريزي ميزان ذخاير يورويي را به طلا و دلار تبديل كردند و به گفته بسياري از كارشناسان و فعالان اقتصادي اين تصميم كشورهاي مذكور يكي از دلايل گراني بهاي طلا در بازارهاي جهاني طي ماه‌هاي گذشته بوده است.

 پيش از اين تحليل حسيني هاشمي را در اين باره جويا شده و اين فعال شبكه بانكي در پاسخ به اين سؤال كه وضعيت سبد ارزي كشور با توجه كاهش ارزش يورو چگونه خواهد شد،‌ گفته بود: با توجه به اينكه پيش‌بيني مي‌شود ارزش دلار ثابت باقي بماند و يورو تزلزل و كاهش ارزش بيشتري داشته باشد بهتر است ذخاير ارزي كشور در سبدي كه دلار حجم بيشتري را داشته باشد،‌ نگه‌داري شود.

به گفته مدير عامل بانك تات، علي‌القاعده با توجه به اينكه تهديدي در آينده براي تضعيف يورو وجود دارد بهتر است تجديد نظري در اين مورد در حساب ذخيره ارزي كشور صورت گيرد به دليل اينكه درآمدهاي كشور به دلار است و اگر بخواهند آنها را به يورو تبديل كنند، براي اين امر بايد متحمل هزينه تبديل شوند.

همچنين محمودرضا خاوري رئيس شوراي هماهنگي بانك‌هاي دولتي در پاسخ به اين پرسش خبرنگار فارس گفته بود: براي سبد ارزي در هر زماني با توجه به معيارهاي مطرح آن زمان، تصميم‌گيري مي‌شود و قطعا كارشناسان بانك مركزي برنامه‌ها و تصميمات لازم را در اين مورد به موقع انجام مي‌دهند.

اين فعال شبكه بانكي تصريح كرده بود: ارز هميشه ريسك دارد و بايد توجه داشت كه تصميمات مباحث اقتصادي همواره ريسك خاص خود را دارند كه ممكن است در نتيجه آن نرخ ارزها كاهش يا افزايش پيدا كنند.

به گفته خاوري، قطعا مسئولان مربوطه در كشور چاره‌جويي لازم را در مقابله با مشكل موجود در مورد كاهش ارزش يورو انجام خواهند داد.

البته سيد محمد جهرمي عضو شوراي پول و اعتبار و مدير عامل بانك صادرات در اين باره در پاسخ به سؤال گفته بود: سبد ارزي در هر زماني شأن خود را پيدا مي‌كند و طبيعي است هر كشوري براي تامين منافع خود سبد ارزي را هر چند وقت يك بار ارزيابي كند و تغيير دهد.

به گفته وي، بانك مركزي ايران نيز مانند ساير كشورها روش فوق را براي سبد ارزي انجام مي‌دهد.
بنابراين به نظر مي‌رسد با توجه به سخنان جهرمي به عنوان يكي از اعضاي شوراي پول و اعتبار، اين شورا به فكر تجديد نظر درباره ذخاير يورو در سبد ارزي افتاده باشد.

به دليل اهميت تغييرات احتمالي در سبد ارزي كشور، موضوع را از بهمني سؤال كرديم تا تحليل وي را دراين باره جويا شويم و بشنويم دلايل كاهش ارزش يورو در بازارهاي جهاني را از زبان رئيس كل بانك مركزي.

* بانك مركزي در مواقع خاص پرتفوي خود را تنظيم مي‌كند

محمود بهمني در مورد تركيب سبد ارزي در ايران با توجه به كاهش ارزش يورو در بازارهاي جهاني، اظهار داشت: كنترل ارز و سبد ارزي در اختيار بانك مركزي است و اين بانك در مواقع خاص برنامه‌ريزي‌هاي لازم را انجام مي‌دهد.

بهمني در پاسخ به اين سؤال كه آيا بانك مركزي قصد تبديل ذخاير ارزي خود به دلار و يا طلا را ندارد، بيان كرد: بانك مركزي مي‌داند در مواقع خاص چگونه پرتفوي خود را تنظيم كند.

* بحران اقتصادي يونان، منطقه يورو را بحران‌زده كرد

رئيس كل بانك مركزي در تشريح دلايل كاهش ارزش يورو در برابر دلار طي ماه‌هاي گذشته، تصريح كرد: كاهش ارزش يورو يك بحث جهاني است و زماني كه وضعيت اين نرخ در يونان، اسپانيا و كشورهاي عضو منطقه يورو بهم ريخت آن هم با توجه به اينكه نيمي از 16 كشور عضو اتحاديه اين حالت را داشتند؛ كاهش يورو در سطح جهان گسترده‌تر است.

وي گفت: كشورهاي مذكور بايد حداكثر سه درصد كسري بودجه داشته باشند ولي بعضا با بيش از 10 درصد كسري بودجه مواجه شدند.

رئيس كل بانك مركزي تأكيد كرد: زماني كه يك كشور عضو يك مجموعه به هم پيوسته دچار بحران مي‌شود قطعا بر تمام مجموعه كشورهاي عضو اثر مي‌گذارد.
به گفته وي، بحران منطقه يورو نيز مطابق حالت فوق بوده است و به هم ريختگي كسري بودجه و عدم توجه به مسائل پولي عواملي بود كه موجب بروز مشكلات فعلي در كشورهاي دچار بحران شده است.

* پيش‌بيني آقاي رئيس كل از ادامه بحران يورو

خبرنگار فارس از بهمني پرسيد: با توجه به وضعيت فعلي ارزش يورو در بازارهاي جهاني پيش‌بيني شما در مورد ادامه بحران منطقه يورو چيست و به نظر شما اين بحران تا چه زماني ادامه خواهد يافت؟

بهمني گفت: اين امر بستگي به تصميمات منطقه يورو دارد؛ به عنوان مثال اينكه كشورهاي اين منطقه و خارج از آن قرار است تا چه ميزان به كشورهاي دچار بحران كمك كنند.

وي به اهميت برنامه‌هاي اقتصادي با توجه به بحران موجود در كشورهاي منطقه يورو اشاره كرد و افزود: كشورهاي دچار بحران بايد هر چه سريع‌تر كسري بودجه خود را كاهش دهند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: