کد خبر: ۲۳۵۴۲
۰۶ تير ۱۳۸۹ - ۰۸:۳۶
0
رئيس سازمان امور مالياتي از جزئيات 6200 ميليارد تومان معوقات مالياتي كلان، تقسيط ماليات برخي شركتها، امضاي قرارداد تدوين طرح جامع مالياتي با خارجي‌ها و ساماندهي معافيت‌هاي مالياتي در برنامه پنجم خبر داد و اشاره‌اي هم به ماجراي نامه وزير اقتصاد به رئيس كل بانك مركزي كرد.

علي عسكري در گفت‌وگوي تفصيلي با فارس با بيان اينكه ماليات معوقه يك جريان سيال است، گفت: معوقه مؤديان بزرگ بر اساس آمار اداره كل اجراي ماليات تهران 6 هزار و 200 ميليارد تومان است كه يك بخش مربوط به سود ابرازي شركت‌هاي دولتي است.

وي گفت: به اعتبار قانون بودجه سالانه، شركتهاي دولتي بايد يك دوازدهم سود خود را ماليات بدهند، اما برخي از اين شركتها در فرآيند خصوصي شدن قرار گرفته و مي‌گويند از شمول قانون يك دوازدهم خارج شده‌اند.

رئيس سازمان امور مالياتي افزود: بخشي از اين مبلغ معوقه مربوط به تجديد ارزيابي دارايي شركت‌هاست كه در آن دوره مالي ثبت نكرده‌اند و ماليات به سال بعد منتقل شده است و درآمد تجديد ارزيابي سال بعد مشمول ماليات مي‌شود.

عسكري افزود: در قبال هزار و 500 ميليارد تومان از معوقات يادشده به اين موضوع اعتراض وجود دارد و دو هزار ميليارد تومان نيز موضوع اوليه است، يعني از مجموع 6 هزار و 200 ميليارد تومان مبلغ 3 هزار و 500ميليارد تومان اختلاف حقوقي بين شركت‌ها و سازمان امور مالياتي وجود دارد و حدود 2 هزار و 800 تا 3 هزار ميليارد تومان نيز ماليات معوق است كه اميدواريم محقق شود.
عسكري افزود: سال گذشته 980 ميليارد تومان از ماليات معوق وصول شد و سال 87 ميزان ماليات معوقه 370 ميليارد تومان بود كه وصول شد.

وي فزود: 400 ميليارد تومان هم ماليات معوق از محل قانون تجميع عوارض پديد آمده است كه بخش عمده آن جريمه‌اي بود كه بعد از معطلي اين قانون در مجلس تصويب شد و ابلاغ قانون تجميع عوارض هفته قبل به سازمان امور مالياتي رسيد.
رئيس سازمان امور مالياتي تصريح كرد: معوقات مالياتي امسال با اين كارها و اقدامات وصول مي‌شود و آنچه كه بر دوش ما سنگيني مي‌كند، مبلغ دو هزار و 500 ميليارد تومان باقيمانده ماليات‌ها است كه بخش عمده‌اي از آن امسال و بقيه سال آينده وصول خواهد شد.

* ماليات ايران خودرو قسطي دريافت مي‌شود

عسكري از توافق سازمان مالياتي با برخي شركت‌ها مبني بر پرداخت تقسيطي ماليات خبر داد و گفت: ايران خودرو 260 ميليارد تومان بدهي معوق مالياتي داشت كه آن را 10 ماهه قسط‌بندي كرديم و اين توافق سال گذشته با ايران ‌خودرو حاصل شد.

* تدوين طرح جامع مالياتي با كمك خارجيها

عسكري در مورد طرح جامع مالياتي افزود: اين طرح از برنامه سوم در دستور كار بود و خوشبختانه از اواخر سال قبل مسير كار دنبال شد تا طرح جامع مالياتي به روز شود و مقدمات اجرايي آن با شركت‌هاي خارجي طرف قرارداد فراهم شد.

وي افزود: تاكنون 2 - 3 جلسه با طرف خارجي و شريك ايراني آن برگزار شده و ضمانت نامه 2.7 ميليون يورو براي اجراي اين طرح تدوين شد و سازمان مالياتي نيز پيش‌پرداخت يك ميليون يورو را براي تدوين اين طرح پرداخت كرده است.

رئيس سازمان امولي مالياتي افزود: شركت خارجي از يك ماه قبل كارش را شروع كرده و ما نيز نيروها را ساماندهي كرديم تا با مقدماتي كه براي طرح جامع مالياتي فراهم شده در زمان بندي 3 ساله اين طرح به نتيجه برسد و نظام مالياتي كشور به يك نظام يكپارچه مكانيزه و الكترونيكي تبديل شود و از مسيرهاي مختلف رصد شود كه تحقق درآمدهاي ماليات را به دنبال خواهد داشت.

* انتشار نامه با يك سال تاخير

عسكري در مورد نامه مسدود كردن حساب مؤديان مالياتي فراري گفت: از آن نامه وزير اقتصاد سوء برداشت شد. اين نامه مربوط به سال قبل بود و نمي‌دانم، چرا مطبوعات امسال آن را مطرح كردند. الان بانك مركزي اعتراضي ندارد و موضوع با تفاهم بانك مركزي جلو مي‌رود. بانك مركزي اعلام كرده مشكلي در اين زمينه ندارد.

رئيس سازمان امور مالياتي در مورد درخواست معافيت مالياتي تشكل‌هاي اتاق بازرگاني ايران گفت: ماليات و معافيت در يك رويكرد كلان بايد بررسي شود. در برنامه پنجم معافيت‌هاي مالياتي نظام‌مند مي‌شود، در حالي كه الان نظام مند نيست و معافيت‌هاي مالياتي گسترده و پراكنده است.

وي تصريح كرد: بايد اقتصاد كشور را با ماليات و درآمدهاي مالياتي اداره كرد و بحث معافيت مالياتي نياز به ساماندهي مجدد دارد.

* كلمه معافيت نبايد شيرين باشد

وي افزود: در لايحه برنامه پنجم و در اصلاح قانون ماليات مستقيم دنبال نظم و نسق دادن به معافيت مالياتي هستيم.

عسكري بيان داشت: هر اقتصادي با توجه به شرايط موجود يك سري تخفيف‌هاي مالياتي براي برخي بخش‌ها قائل است، ولي آنچه امروز برجسته شده كلمه شيرين معافيت است كه فكر مي‌كنم اين مسئله بايد سازماندهي شده و در برنامه پنجم نيز پيش‌بيني شده است.
وي گفت: بايد بحث معافيت مالياتي از مسير كنوني خارج شود و به صورت اعتبارنامه مالياتي تبديل شود، يعني فعاليت اقتصادي و سود آن ابراز شود و در قالب اعتبار مالياتي اگر شرايط وجود داشت، سازمان مالياتي بخشي از آن را به پرداخت‌كننده ماليات برگرداند، اما همه اين سود بايد اظهار شود.

عسكري افزود: از طرفي بايد جريان فعاليت اقتصادي و كالا و پول رصد شود و در دنيايي كه صحبت از معافيت‌هاي مختلف مالياتي است، هيچ كسي سراغ ماليات نمي‌رود و بسياري از فرارهاي مالياتي در اين مسير معافيت شكل مي‌گيرد.

رئيس سازمان امور مالياتي در مورد آسان شدن مسير پرداخت ماليات توسط مردم گفت: آنچه كه مؤدي و مردم با آن سر و كار دارند توقع وجود دارد كه به سهل‌ترين روش قابل دسترس باشد و از طرفي اين ماليات‌ها در اقتصاد به مردم برگردد و بازده آن را مردم لمس كنند.

عسكري تأكيد كرد: در اين زمينه ذكر چند موضوع وجود دارد كه از جمله آن براي اولين بار اظهارنامه الكترونيكي ماليات براي اشخاص حقيقي و حقوقي منتشر شده و همه اين اشخاص اظهار‌نامه خود را پر مي‌كنند و در حال حاضر 97 درصد مؤديان ماليات بر ارزش افزوده اظهارنامه الكترونيكي پر مي‌كنند.

عسكري افزود: صاحب يك شركت در تهران مي‌تواند از طريق الكترونيكي در كرمان يا يك استان ديگر اظهارنامه مالياتي خود را پر كند.

* مراجعه 20 هزارنفر طي سه روز براي اظهارنامه الكترونيكي

وي افزود: در مدت 2- 3 روز اعلام براي اظهارنامه الكترونيكي 20 هزار نفر به اين سايت مراجعه كردند و درحالي كه سالهاي گذشته ابتداي تير ماه در ادارات مالياتي ازدحام جمعيت براي اظهارنامه‌هاي مالياتي بود، امسال با الكترونيكي شدن حجم مراجعات كاهش يافته است و بقيه مدارك از طريق پست به ادارات مالياتي ارسال مي‌شود.

عسكري با بيان اينكه دارندگان خودرو يكي از مؤديان بزرگ مالياتي هستند، گفت: برنامه مكانيزه كردن ماليات خودرو به صورت پايلوت و آزمايشي در شرق تهران اجرا مي‌شود و از طريق دفاتر پست به جاي مراجعه به ادارات 23گانه ماليات در تهران از طريق دفاتر پست ماليات خودرو وصول مي‌شود.

وي افزود: همچنين در گذشته براي صدور مفاصا حساب ظرف يكي دو روز اعلام مي شد ولي با خدمات الكترونيكي، اگر مشكلي نباشد، ظرف 20 تا 30 دقيقه برگه مفاصا حساب مالياتي صادر مي‌شود و يا ميزان بدهي ماليات اعلام مي شود.

عسكري افزود: با خدمات مكانيزاسيون حتي‌الامكان ارتباط مردم و نيروهاي سازمان مالياتي به حداقل كاهش مي‌يابد و مردم نبايد با همكاران مالياتي ارتباط مستقيم داشته باشند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: