کد خبر: ۲۳۵۳۶
۰۶ تير ۱۳۸۹ - ۰۸:۰۶
0
با اجراي طرح هدفمندي بنزين تك نرخي مي‌شود.
پول نیوز -  محمد رويانيان، رييس ستاد حمل‌و‌نقل و مديريت سوخت كشور طي گفت‌و‌گويي به تشريح نحوه توزيع بنزين پس از اجراي قانون يارانه‌ها پرداخت و گفت پس از اجراي قانون يارانه‌ها بنزين تك‌نرخي مي‌شود؛ اگرچه سخنگوي طرح تحول اقتصادي نيز گفته كه حذف سهميه‌بندي پس‌از قانون يارانه‌ها قطعي نيست. وي در عين حال توزيع بنزين با قيمت 800 يا 900 تومان را شايعه اعلام كرد و گفت: قيمت بنزين در نيمه دوم سال كمي بيش از فوب خليج فارس خواهد بود.


به گزارش پول نیوز ،رييس ستاد حمل‌ونقل و مديريت مصرف سوخت كشور در آستانه سومين سالگرد سهميه‌بندي بنزين، با تاكيد بر اينكه با اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها در نيمه دوم امسال كارت سوخت خودروها تبديل به كارت انرژي مي‌شود، در خصوص قيمت بنزين گفت: توزيع بنزين 800 يا 900 توماني در نيمه دوم امسال تكذيب مي‌شود و بر اساس تصميمات اتخاذ شده، قيمت بنزين در نيمه دوم امسال كمي بيش از فوب خليج فارس خواهد بود.

سردار محمد رويانيان ، با اشاره به اينكه شش تيرماه سالگرد سهميه‌بندي بنزين در كشور است، گفت: در حالي كه پيش از سال 86 مصرف بنزين روزانه در كشور 75 ميليون ليتر بوده است، افزود: اين در حالي است كه با گذشت سه سال از اين تاريخ و ورود حدود چهار ميليون دستگاه خودرو و دو ميليون دستگاه موتورسيكلت به كشور، مصرف روزانه بنزين هم‌اكنون به 62 ميليون ليتر كاهش يافته است. اين در حالي است كه حتي در هفته آخر خردادماه، مصرف بنزين روزانه به 58 ميليون ليتر رسيد.

وي با اشاره به كاهش 13 تا 15 ميليون ليتر مصرف روزانه بنزين در كشور با اجراي نظام سهميه‌بندي، اظهار كرد: با روند گذشته بايد مصرف بنزين هم‌اكنون به 95 ميليون ليتر مي‌رسيد، اما با طرح سهميه‌بندي روزانه از مصرف حدود 30 ميليون ليتر بنزين اضافه در كشور كاسته شد. وي كاهش اين ميزان مصرف بنزين در كشور را فقط با اراده مردم ممكن دانست و افزود: آمارها نشان مي‌دهد از سال 55 تا 75 يعني ظرف بيست سال، مصرف سوخت معادل نفت در كشور از 450 هزار بشكه به 5/4 ميليون بشكه رسيد؛ يعني حدود 10 برابر شد، اين در حالي است كه كل مصرف جهان در سال 55 ، 130 ميليون بشكه بود كه در سال 75 به 250 ميليون بشكه افزايش يافت؛ يعني در اين مدت مصرف سوخت در جهان كمتر از دو برابر شده است.

سردار رويانيان در خصوص مصرف گازوئيل در كشور گفت: مصرف گازوئيل در بخش حمل‌ونقل با اجراي نظام سهميه‌بندي بنزين حداقل 5 ميليون ليتر كاهش يافت.

وي افزود: هر چند اين سهميه‌بندي شايد كمي باعث نگراني در برخي مقاطع و انتقادات شد، ولي مديريت حياتي كشور و در راستاي شكستن اسراف و مصرف بي رويه انرژي در كشور بسيار موثر بوده است.


رييس ستاد حمل‌ونقل و مديريت مصرف سوخت كشور در خصوص تكليف كارت‌هاي سوخت در نيمه دوم امسال با اجراي طرح هدفمند كردن يارانه‌ها گفت: بر اساس مذاكرات صورت گرفته، كارت‌هاي سوخت تبديل به كارت‌هاي انرژي خواهند شد كه اين امر مي‌تواند يكي از بسترهاي مهم عرضه انواع سوخت و دريافت و پرداخت‌هاي الكترونيكي در اين بخش شود؛ بنابراين كارت‌هاي سوخت به هيچ عنوان از سيستم حذف نخواهد شد.

وي در خصوص قيمت سوخت در نيمه دوم امسال گفت: با اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها، تغييرات اساسي در توزيع بنزين صورت گرفته و بنزين تك نرخي خواهد شد.
وي به نظر سنجي انجام شده از مالكان خودروهاي شخصي در خصوص آزادسازي قيمت بنزين به ايسنا، گفت: شركت كنندگان در اين نظرسنجي با آزادسازي قيمت بنزين موافق بودند، اما خواستار افزايش منطقي قيمت‌ها بوده‌اند.

بنزين باقيمانده در كارت مردم با همان نرخ 100 تومان عرضه مي‌شود
وي در پاسخ به سوالي در خصوص اعداد و ارقام اعلامي در زمينه قيمت بنزين توزيعي در نيمه دوم امسال گفت: بنزين 800 يا 900 توماني تكذيب مي‌شود و بر اساس آخرين جلسه برگزار شده، قيمت بنزين در نيمه دوم امسال كمي بيش از قيمت فوب خليج فارس و با احتساب عوارض ماليات و هزينه‌هاي حمل و جابه‌جايي خواهد بود.

وي در عين حال به مالكاني كه در كارت‌هاي سوخت خود شارژ بنزين دارند نيز اظهار كرد: در نيمه دوم امسال شارژ بنزين در كارت‌ها باقي مي‌ماند و بنزين باقيمانده در كارت مردم با همان نرخ 100 تومان عرضه مي‌شود و در كنار آن نيز بنزين آزاد نيز عرضه خواهد شد.
وي تاكيد كرد: پس از اتمام شارژهاي ذخيره شده در كارت‌هاي بنزين، سوخت به صورت تك‌نرخي عرضه خواهد شد.

تنها تاكسي‌ها و وانت بارهایی که در بخش حمل‌ونقل عمومی هستند بنزین یارانه‌ای می‌گیرند
رييس ستاد حمل‌ونقل و مديريت مصرف سوخت كشور در خاتمه در خصوص حمل‌ونقل عمومي نيز گفت: سياست ستاد حمل‌ونقل و مديريت مصرف سوخت حمايت يارانه‌اي در بخش حمل‌ونقل عمومي است، به شكلي كه در بخش تاكسي و وانت بار تنها آن دسته از تاكسي‌ها و وانت‌بارهايي كه در بخش حمل‌ونقل عمومي خدمت‌رساني مي‌كنند، بنزين يارانه‌اي دريافت خواهند كرد و ساير تاكسي‌ها و وانت‌بارها مورد حمايت يارانه‌اي دولت قرار نخواهند گرفت.

در توليد بنزين و گازوئيل خودکفا هستيم
رييس ستاد مديريت حمل‌ونقل و سوخت کشور همچنین اعلام کرد: در توليد سوخت مورد نياز کشور در زمينه بنزين و گازوئيل خودکفا هستيم و توان آن را داريم تا نيازهاي کشور را برآورده سازيم.

«محمد رويانيان» افزود: اکنون ميزان گازوئيل مصرفي کشور به طور روزانه کمتر از 100 ميليون ليتر است که به همين ميزان نيز توليد مي‌شود.

وي گفت: ميزان مصرف بنزين نيز با سهميه تعيين شده اعم از خودروهاي شخصي و دولتي 45 ميليون ليتر در روز است که توليدمان در اين نوع سوخت نيز 55 ميليون ليتر است.

به گفته رويانيان، با سهميه‌بندي بنزين قادر به صرفه‌جويي 35 تا 37 درصدي سوخت بنزين و گازوئيل به طور روزانه در کشور شده‌ايم که اين امر تنها با ياري مردم فهيم و با اراده ايران ممکن بود.

وي با اشاره به افزايش شش ميليوني خودرو و موتورسيکلت به ناوگان حمل‌ونقل در سه سال گذشته نيز افزود: ‌اگر سهميه‌بندي بنزين انجام نمي‌شد، ميزان مصرف سوخت بنزين در کشور به 95 ميليون ليتر در روز مي‌رسيد. رييس ستاد مديريت حمل‌ونقل سوخت کشور اعلام کرد: در آخرين روزهاي خردادماه مصرف بنزين افزايش نشان مي‌دهد، به گونه‌اي که ميزان مصرف بنزين به 58 ميليون ليتر در روز رسيد که اين امر در کشور کم‌سابقه بوده است.

قراردادهاي ما براي تامين بنزين از کشورهاي مختلف همچنان پابرجا است
رويانيان در پاسخ به سوال ايرنا در خصوص تلاش برخي کشورهاي بيگانه براي تحريم بنزين و سوخت گفت: اين کشورها با اين نوع تحريم‌ها راه به جايي نخواهند برد و قراردادهاي ما براي تامين بنزين از کشورهاي مختلف همچنان پابرجا است.

رييس ستاد مديريت حمل‌ونقل و مديريت سوخت همچنين اظهارات ابهام برانگيز برخي افراد در مورد سهميه شش ماهه دوم سال 89 سوخت بنزين را رد کرد و گفت: تصميم‌گيري در مورد ادامه روند سهميه‌بندي بنزين بر عهده دولت با رعايت حال مردم خواهد بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها
نیازمندیها