پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۲۳۵۰۵
۰۳ تير ۱۳۸۹ - ۱۱:۴۴
0
همزمان با تاکید مجدد نوری المالکی بر اینکه اتحاد ملی به عنوان فراکسیون اکثریت باید دولت را تشکیل دهد و این ائتلاف باید با یک نامزد به پارلمان برود، یک عضو ائتلاف کردستان عراق از آمریکا و دیگر طرفهای خارجی خواست در امور عراق دخالت نکنند.

مهر ، "محمد خلیل" عضو ائتلاف کردستان تاکید کرد : ما با دخالت آمریکا یا هر طرف خارجی دیگر در امور داخلی عراق مخالفیم، زیرا فراکسیونهای سیاسی در نهایت توافق خواهند کرد و راهی برای حل بحران تشکیل دولت خواهند یافت.

وی خاطر نشان کرد : وضعیت فعلی به معنای بحران نیست، بلکه تحرکات سیاسی برای دستیابی به اهداف ترسیم شده شامل رای گیری درباره روسای سه گانه(ریاست جمهوری، ریاست پارلمان و نخست وزیری) و تشکیل دولت است.

وی افزود : وی خبر واگذاری ریاست جمهوری به نوری المالکی، نخست وزیری به ایاد علاوی و ریاست پارلمان به کردها را صرفا اظهارات رسانه ای دانست و تاکید کرد : ائتلاف کردستان به صراحت موضع خود را مبنی بر اینکه جلال طالبانی نامزد ما برای ریاست جمهوری است، مشخص کرده است.

خلیل گفت : علاوه بر کردها، گروههای دیگر هم می خواهند جلال طالبانی به سبب حساسیت مرحله کنونی و شرایطی که روند سیاسی با آن روبرو است، و تجارب وی، بار دیگر رئیس جمهور شود و ائتلاف کردستان نیز همچنان بر نامزدی وی پافشاری می کند.

این در حالی است که محمود عثمان یکی دیگر از اعضای مطرح ائتلاف کردستان عراق از ایدده مشارکت سازمان ملل متحد در حل بحران تشکیل دولت عراق استقبال کرده و گفته است : سازمان ملل متحد باید برای تسریع در تشکیل دولت جدید عراق، ایفای نقش کند.

تاکید مالکی بر انتخاب یک نامزد برای نخست وزیری

نوری المالکی نخست وزیر عراق تاکید کرد : مسئله انتخاب نخست وزیر آینده، مسئله امتیازدهی نیست،بلکه مسئله حقوق است، تا کنون تدابیر جدی برای تصمیم گیری بر اساس سازوکارهای مربوطه اتخاذ نشده است.

مالکی با تاکید مجدد بر حق اتحاد ملی برای تشکیل دولت جدید عراق به عنوان فراکسیون اکثریت بر اساس قانون اساسی و انتقاد از مانع تراشی برخی طرفها در برابر اجرای سازوکارهای مربوطه بار دیگر با ایده معرفی سه نامزد از سوی اتحاد ملی مخالفت و آن را مغایر با قانون اساسی توصیف کرد و گفت : اتحاد ملی باید با یک نامزد به پارلمان برود، زیرا قانون اساسی می گوید رئیس جمهوری نامزد فراکسیون اکثریت را مامور تشکیل دولت می کند.

 وی افزود : فراکسیونی که می خواهد اکثریت باقی بماند، باید یک نامزد هم برای ریاست جمهوری معرفی کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
نظرسنجی
کم ریسک ترین بازار برای سرمایه گذاری کدام است؟
بازار سرمایه
بانک ها
ارز
طلا و سکه
مَسکن
خودرو
هیچکدام
پرطرفدار