کد خبر: ۲۳۴۸۷
۰۳ تير ۱۳۸۹ - ۰۸:۴۸
0
هيچ‌گروهي بابت مطالبات از دولت اجازه حضور در رقابت خريد بلوك‌هاي 18‌درصدي ايران خودرو و سايپا را ندارد.
پول نیوز - ادامه رقابت براي خريد بلوك‌هاي خودروسازان به روز يكشنبه موكول شد. در معاملات روز گذشته سه خريدار براي بلوك سايپا و چهار خريدار براي بلوك ايران خودرو رقابت كردند. اين در حالي است كه قيمت بلوك ايران خودرو با رشد 131ريالي و قيمت بلوك سايپا با افزايش 51‌ريالي در مقايسه با روز سه‌شنبه مواجه شد.

به گزارش پول نیوز ،خريداران بلوك ايران خودرو قيمت‌هاي جسورانه‌تري را وارد سيستم مي‌كنند تا تكليف بلوك «خودرو» كه روز 31 خرداد ماه عرضه شده، زودتر مشخص شود. به اين ترتيب قيمت هر سهم بلوك ايران‌خودرو در پايان معاملات ديروز به 3569ريال و قيمت هر سهم بلوك سايپا به 3239ريال رسيد. با توجه به روند معاملات ديروز ارزش بلوك ايران خودرو به 405ميليارد‌تومان و ارزش بلوك سايپا نيز به 606ميليارد‌تومان رسيد. اين در حالي است كه همچنان اظهارنظرها در مورد عرضه اين دو بلوك ادامه دارد.

در اين باره رييس سازمان خصوصي‌سازي گفت: در جريان عرضه دو بلوك 18‌درصدي ايران خودرو و سايپا، شركت‌هاي تابعه خودروسازان حضور ندارند و مجموعه‌هايي مانند تعاوني ايران خودرو وابسته به كاركنان است نه دولت. كرد زنگنه در گفت‌وگو با «فارس» با بيان اينكه بر نحوه رقابت متقاضيان خريد اين دو بلوك نظارت مي‌شود، ادامه داد: اين در حالي است كه مجموعه‌هاي دولتي نمي‌توانند وارد رقابت شوند. در اين حالت و در صورت وجود موارد خلاف قانون، هم سازمان خصوصي‌سازي و هم سازمان بورس اقدام به ابطال معامله خواهند كرد.


همچنين معاون سازمان خصوصي‌سازي تاكيد كرد: هيچ‌گروهي بابت مطالبات از دولت اجازه حضور در رقابت خريد بلوك‌هاي 18‌درصدي ايران خودرو و سايپا را ندارد.

اسماعيل غلامي در برابر اين سوال كه آيا ورود برخي نهادها به ميدان رقابت اين معاملات با هدف تهاتر كردن مطالبات دولتي جايز است، اظهار داشت: براي چنين اقدامي حتما بايد مجوزهاي لازم از دولت دريافت شده باشد. بر اين اساس هيچ‌گروهي بابت مطالبات از دولت اجازه حضور در رقابت خريد بلوك‌هاي 18‌درصدي ايران خودرو و سايپا را ندارد.

وي ادامه داد: در شرايط معاملات اين دو بلوك و ديگر بلوك‌هاي دولتي قيد شده است، خريدار بايد وجه نقد معامله و ساير اسناد تضميني را در مدت تعيين شده پرداخت كند. بنابراين هر مجموعه متقاضي خريد سهام عرضه شده از سوي سازمان خصوصي‌سازي بايد نسبت به تسويه وجه نقد معامله اقدام كند. اين در حالي است كه پرداخت مطالبات‌گروه‌هاي مختلف از دولت طبق قانون عمل مي‌شود.

اين معاون سازمان سازمان خصوصي‌سازي در واكنش به اين نكته كه برخي شنيده‌ها حكايت از حضور سازمان اقتصادي كوثر براي خريد يك يا هر دو بلوك سهام ايران خودرو و سايپا با در نظر‌گرفتن مطالبات خود از دولت است، خاطرنشان كرد: چنين موردي نمي‌تواند درست باشد؛ چرا كه اواخر سال گذشته بابت طلب 450‌ميليارد‌توماني مجموعه بنياد شهيد 49‌درصد از سهام نيروگاه دماوند تخصيص داده شد. غلامي افزود: بنابراين اين مجموعه طلبي از دولت ندارد كه به ازاي آن خواهان خريد بلوك‌هاي خودروسازان باشد، با اين اوصاف اين‌گروه در صورت حضور، به عنوان خريدار عادي مي‌تواند به رقابت با ديگران متقاضيان بپردازد.


اين در حالي است كه رييس شوراي رقابت نيز در گفت‌وگو با «فارس» با اعلام فقدان اطلاعات لازم براي معرفي ‌گروه‌هاي غيرمجاز در عرضه عمده سهام خودروسازها گفت: به هيات واگذاري ايراد‌گرفتم كه چرا قبل از تعيين قيمت و شرايط واگذاري اين دو بلوك، شوراي رقابت را در جريان نگذاشت تا اين شورا نظر و مشورت خود را ارائه كند.

جمشيد پژويان در پاسخ به اين نكته كه برخي از مسوولان بازار سرمايه خواهان اعلام اسامي‌گروه‌هاي غيرمجاز براي خريد بلوك‌هاي 18‌درصدي ايران خودرو و سايپا از سوي شوراي رقابت شده‌اند، اظهار داشت: از كساني كه آشنا به امور بازار سرمايه و چند و چون آن هستند، تعجب مي‌كنم كه چنين مواردي را عنوان مي‌كنند؛ چرا كه ضابطه‌ها را بسيار شفاف اعلام و تاكيد كردم هيچ يك از وابستگان به دو‌گروه ايران خودرو و سايپا نمي‌توانند خريدار بلوك‌هاي عرضه شده ‌باشند، در اين صورت مانع از قطعيت اين معامله‌ها خواهم شد.

 وي ادامه داد: اين موضع در شرايطي اعلام شده كه به اطلاعات مربوط به مالكيت سهام خودرو سازها دسترسي ندارم و اين اطلاعات در اختيار سازمان‌هاي بورس و خصوصي‌سازي قرار دارد. بنابراين نمي‌دانم چند‌گروه زيرمجموعه خودروسازها هستند، به همين دليل دو سازمان ياد شده بايد اسامي‌گروه‌هاي غيرمجاز را اعلام كنند.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: