March 2021 03 / چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
پول‌نیوز - اسکندر زند  افزود: اکنون حدود ۳۰ درصد مزارع تحت پایش دیجیتال گرفته است و به زودی تمام مزارع کشور را هوشمند می‌کنیم تا هزینه‌ها کاهش و کیفیت افزایش یابد.

وی اظهار داشت: این امر در هوشمندسازی و تولید بذر گواهی شده نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در بازار سراسر دنیا نزدیک به ۷۷۰۰ محصول نانویی ثبت شده که نیجه فعالیت ۱۳۴۰ شرکت نانویی در ۵۰ کشور دنیا است که در این زمینه سرمایه گذاری کرده و آن را اولویت فعالیت خود قرار داده‌اند که ۲۵۰ محصول از این تعداد محصولات در زمینه کشاورزی است.

وی ادامه داد: ایران موضوع نانو در کشاورزی را زود شروع کرد و فعالیت‌های خوبی در دهه ۸۰ انجام شد، ولی در ادامه مقداری تعلل داشتیم که امیدواریم این تعلل جبران شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: اکنون برای اینکه وضعیت و جایگاه پیشرفت خود در دنیا را بدانیم باید ابتدا وضعیت خود را در این زمینه بشناسیم.

وی در توصیف این وضعیت، گفت: قبل از هر چیزی باید بدانیم کجا هستیم همانطور که در زمان جنگ در منطقه وقتی قرار بود جایی فتح شود، نخستین گروهی که ورود پیدا می‌کردند، گروه شناسایی بود تا بدانند کجا هستند و موقعیت چیست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: از ۱۰ هزار سال قبل که کشاورزی و انقلاب اول با موضوع انقلاب کشاورزی در دنیا شروع شد قبل از هر چیزی بشر درتمام فعالیت خود را صرف جمع آوری غذا و شکار می‌کرد که سال‌های زیادی طول کشید تا انقلاب بعدی اتفاق بیفتد.

وی با بیان اینکه با تفکر بشر انقلاب دوم با عنوان انقلاب صنعتی شکل گرفت، افزود انقلاب صنعتی ۴ مرحله داشته که با عنوان انقلاب‌های اول تا چهارم صنعتی است که مرحله اول با اختراع ماشین بخار و تولید انبوه توسط ماشین شروع شد ضمن اینکه بعد از تولید ماشین تولید انبوه آغاز شد.

وی ادامه داد: مرحله دوم انقلاب صنعتی با اختراع برق در اوایل قرن گذشته با تولید انبوه توسط الکتریسیته شروع شد که جهشی صورت گرفت و مرحله سوم انقلاب صنعتی را اختراع کامپیوتر و توسعه اینترنت می‌دانند که اتفاق‌های مرموزی در دنیا اتفاق افتاد و مرحله چهارم انقلاب صنعتی را از ۲۰۱۵ به بعد می‌دانند که انقلاب هوشمند سازی است که اکنون ما در عصر چهارم انقلاب صنعتی هستیم.

زند با بیان اینکه در انقلاب چهارم سرعت انتقال تکنولوژی خیلی زیاد شده، اظهار داشت: برخی انقلاب‌های دوم و سوم را درک نکرده‌اند که انقلاب چهارم رخ داد و تفاوت آن با دیگر انقلاب‌ها این است که خطی نیست.

وی با اشاره به اینکه اوج این انقلاب ۱۰ سال دیگر است که اتفاق‌های بزرگی می افتد، گفت: تأثیر انقلاب صنعتی چهارم بر زندگی‌ها ملموس است و یکی از مواردی که در انقلاب صنعتی چهارم مصداق بارزی دارد اینترنت است.

رئیس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی اضافه کرد: در علم بیولوژی نیز شاهد این انقلاب خواهیم بود که به عنوان مثال کشت بافت همراه با پرینت سه بعدی انجام می‌شود.

وی گفت: مساله نانو تا حدودی پیدایش آن حدفاصل بین انقلاب سوم و چهارم است که شگفتی‌های زیادی در دنیا ایجاد خواهد کرد.

زند ادامه داد: در راهبرد کشور شاید در بسیاری از مقاطع که دنیا پیشرفت کرده اگر بخواهیم کار را آغاز کنیم کارمان سخت باشد، اما باید شروع کنیم. در بعضی موارد فاصله‌مان در علوم با دنیا خیلی کم است که می‌توان نمونه آن را هوشمند سازی و دیگری نانو عنوان کرد که باید سرمایه گذاری بیشتری در آن انجام شود.

وی افزود: درایران فعالیت‌های نانویی گسترش پیدا کرده به طوریکه بیش از ۱۰ شرکت فعال در زمینه نانو بخش کشاورزی داریم که کم است و باید تحقیقات در زمینه نانوفناوری بخش کشاورزی سرمایه گذاری بیشتری شود.

وی تاکید کرد: باید بخش دانشگاهی در حوزه نانو کشاورزی فعال‌تر شوند زیرا فعالیت موجود در بخش نانوکشاورزی قابل قبول نیست، حتی در بخش‌های کشاورزی و مجموعه وزارت هم راضی نیستیم، ولی به حمایت ستاد نانو فعالیت‌های خوبی شروع شده که در آینده شاهد خبرهای خوبی خواهیم بود.

وی اضافه کرد: اکنون با علومی در دنیا مواجه هستیم که علوم جدید تمام علوم قبلی را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد که باید در گام‌هایی که در آینده می‌خواهیم برداریم خیلی گام‌ها را با حساب و کتاب بهتر برداریم.

زند با بیان اینکه برای اینکه از دنیا عقب نمانیم و همپا با آنان باشیم، ۲ کار مهم باید انجام دهیم، افزود: برای عقب نماندن از دنیا و مرزهای دانش باید به صورت هدفمند خلق دانش کنیم و این امر باید در کشور اصلاح شود، زیرا در بعضی جاها این هدفمندسازی آسیب دیده و دیگر اینکه باید به صورت هدفمند هم کسب فناوری کنیم.

وی این ۲ امر را ماموریتی برای پژوهشگران ودانشگاهیان دانست و گفت: برای مرز دانش باید ظرفیت‌ها را بالا ببریم که کمی این موضوع مغفول مانده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: از جمله ظرفیت‌هایی که باید ارتقاء یابد مربوط به بخش کشاورزی، دانشگاه‌ها و هیات علمی است که اکنون ۶ هزار و ۵۰۰ هیات علمی در بخش کشاورزی دانشگاه‌ها وجود دارد که باید به خدمت بخش‌های اجرایی و پاسخگویی وارد شوند.

وی با بیان اینکه در ایران رابطه خوبی بین حضور و مشارکت دانشگاه‌ها در بخش اجرا وجود ندارد، تصریح کرد: موضوع دیگر استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی در کشاورزی است، بخش خصوصی حضور کمرنگی در کشاورزی دارد و ظرفیت بعدی نیز ظرفیت‌های بین المللی است که باید هوشمندانه ظرفیت‌های بین المللی را در بخش کشاورزی وارد کنیم.

زند یادآور شد: در ایران نوآوری ضعیف است که فقط به پژوهش مربوط نمی‌شود و باید تغییر جهت دهیم؛ به طور مثال در کشت چغندر قند یافته دانش مربوط به ۲۰ سال قبل است، ولی باید در آن نوآوری انجام شود.

وی گفت: برای اینکه تحقیقات را در سازمان خروجی محور کنیم، باید ۶ گام برداریم. یکی توجه به اهداف است. از اهداف توسعه پایدار ۱۰ مورد آن به کشاورزی و محیط زیست برمی گردد که شامل افزایش درآمدو امنیت غذایی و پایداری اکوسیستم است.

وی ادامه داد: توجه به اولویت‌ها هدف بعدی است که بزرگترین اتلاف جابجایی اولویت است. اگر اولویت‌ها جابجا شود اتلاف وقت و سرمایه کرده‌ایم و امروز اولویت اولمان طرح‌های کارآمدسازی است که در این بخش آسیب زیادی می‌بینیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: نباید به طرح‌های کارآمد سازی اکتفا کنیم، محققین باید به سوی طرح‌های تحول ساز بروند و یکی از کارهای ما در مؤسسات و دانشگاه‌ها توجه به طرح‌های جریان ساز و تحول ساز است که در کشور ضعیف است.

وی موضوع بعدی را انگیزه‌های پژوهش عنوان کرد و گفت: باید به مرز علم تلنگر بزنیم یا یافته قابل ترویج تولید کنیم؛ امروزه انگیزه‌ها در بخش پژوهش کشور باید مورد تجدید نظر قرار بگیرد و بایدخروجی ها را نیز نشان دهیم به طوریکه باید طرح‌های سازمان تحقیقات یا قابل ترویج باشد و یا دستورالعمل فنی و ترویجی داشته باشد و یا اینکه آن یافته قابل تجاری و قرارداد بوده و یا اینکه مقاله‌های معتبر در مرز علم باشد.

زند تاکید کرد: برای اینکه بتوانیم در دنیا حرف برای گفتن داشته باشیم باید به خروجی توجه داشته باشیم به طوریکه یک طرح تحقیقی که نهایی می‌شود تازه کار پژوهش گر شروع می‌شود که باید یا ادامه یابد یا تجاری سازی شود یا چاپ شود و یا قابل ترویج باشد.
منبع: مهر
برچسب ها: مزارع ، هوشمندسازی ، نانو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: