کد خبر: ۲۳۴۶۵
۰۲ تير ۱۳۸۹ - ۱۷:۳۳
0
رئيس كميسيون كشاورزي مجلس گفت: در بودجه امسال 4 هزار ميليارد تومان اعتبار براي سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي اختصاص يافته است.
به گزارش فارس، عباس رجايي امروز در همايش شوراهاي اسلامي و شوراي مركزي سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي اظهار داشت: در هرم نيروي انساني كارگر ساده، ماهر، كارشناسان، مديران، كارفرمايان، دانشمندان و مقامات سياسي وجود دارد در حوزه كشاورزي قبل از هر چيزي بايد مشخص شود كه در كجاي اين هرم واقع شده‌ است.

رئيس كميسيون كشاورزي مجلس گفت: 33 درصد جامعه ما روستايي هستند كه تركيب سني، تحصيلاتي و تركيب هرمي نيروي انساني مناسب ندارد.

وي افزود: كشاورزي ما معيشتي است و تفكر و تدبير لازم براي تخصصي كردن و كارآمد كردن آن اعمال نشده است بايد با تربيت مديران، طبقه‌هاي مديريتي را در بخش كشاورزي تقويت كرد و ورود نظام مهندسي كشاورزي در اين زمينه الزامي است.

رجايي همچنين افزود: خلاقيت در همه زمينه‌ها به ويژه در بخش كشاورزي بايد رشد يابد جامعه امروز ما بيش از هر زماني نيازمند خلاقيت است اگرچه شعارهاي زيادي در اين زمينه داده شده اما رشد آن خيلي بطئي بوده است.

وي گفت: كشور ما كم آب و معمولا با پديده خشكسالي مواجه است. اين روند از زمان‌هاي قبل هم بوده است اما با وجود بزرگترين مراكز تحقيقاتي در خود وزارت جهاد كشاورزي هنوز خودكفايي يا عدم خودكفايي متأثر از پديده خشكسالي است.

وي گفت: حتي در زماني كه گفته مي‌شود صادرات گندم خواهيم داشت، 7 ميليون تن گندم وارد مي‌شود كه به دليل عدم محاسبه شرايط نامساعد آب و هوايي است.

خشكسالي حوادث غيرمترقبه نيست بلكه يك پديده رايج در كشور ما است كه متخصصان بايد با خلاقيت‌هاي ويژه با اين پديده مقابله كنند.

رجايي گفت: بروكراسي كه براي تحقيقات علمي در كشور داريم خيلي پيچيده و سخت است بايد قانون افزايش بهره‌وري از طريق تحقيقات نقطه عطفي در بخش كشاورزي باشد.

وي همچنين گفت: خودكفايي در گندم و محصولات كشاورزي بايد متكي به داشته‌هاي كشور باشد نه اينكه مربوط به شرايط آب و هوايي كه اگر مهيا شود خودكفايي ايجاد و اگر مهيا نباشد تبديل به وارد كننده شويم.

وي همچنين تأكيد كرد: در بخش كشاورزي بايد كارهاي بزرگ طراحي شود و شرايط امروز اقتصادي، تحريمها و فشارها هم نيازمند برنامه متحولانه و متهورانه در كشور است،اگرچه معتقدم اگر با تحريم جلوي صنعت را بگيرند بخش كشاورزي به راحتي تا 10 سال مي‌تواند كشور را تأمين كند.

وي گفت: در بودجه امسال دولت 4هزار ميليارد تومان براي سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي در نظر گرفته است و استفاده از صندوق توسعه و حمايت علاوه بر امكانات دولتي تا 49 درصد پيش‌بيني شده است.

رجايي گفت: مشكلي كه در بخش كشاورزي وجود دارد اين است كه سرمايه گذاران خارجي و غيردولتي رغبتي براي سرمايه گذاري در اين بخش ندارند.

وي همچنين تأكيد كرد: هويت بخشي در روستاها بايد بايد با سرعت انجام گيرد يعني يك روستايي افتخار كند كه در روستا زندگي مي كند، همچنين نرخ سرمايه گذاري با مدل‌هاي جديد با روستاها پياده شود و شهرك‌هاي كشاورزي روستايي تاسيس شود همچنين شركت‌هاي مادرتخصصي در بخش سرمايه‌گذاري ورود داشته باشند و سهام آنها را به فروش برسانند.

رئيس كميسيون كشاورزي مجلس در پايان تأكيد كرد: اگر سازمان نظام مهندسي به اين مسائل بينديشد نگاه‌ها و طرز تفكر آنها عوض خواهد شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: