کد خبر: ۲۳۴۳۹۳
۱۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۴
0
ساده ترین نوع کسب و کار در حوزه گردشگری راه اندازی آژانس مسافرتی است. سایت ها و مراجع تهیه و رزرو بلیت هم نوع دیگری از ایده هاست که البته به سرعت رو به رشد هستند.
پول‌نیوز -هفته قبل درباره چشم انداز کسب و کارهای حوزه گردشگری صحبت کردیم؛ اگرچه توجه و ورود به این حوزه زیاد شده و استارت آپ ها و استارت آپ ویکندهای تخصصی بسیاری در این حوزه شکل گرفته و برگزار شده است، اما هنوز هم می توان ایده های ناب بسیاری ایجاد کرد. کافی است کمی ذهنمان را با مختصات این حوزه آشنا کنیم، تجربیات را بخوانیم و از روش های ایده یابی – که هفته قبل معرفی شدند- استفاده کنیم.

گردشی در کسب و کارهای گردشگری

یک نقشه هوایی از کسب و کارهای گردشگری!
ساده ترین نوع کسب و کار در حوزه گردشگری راه اندازی آژانس مسافرتی است. سایت ها و مراجع تهیه و رزرو بلیت هم نوع دیگری از ایده هاست که البته به سرعت رو به رشد هستند. برخی نیز ایده اپلیکیشن های مسیر یابی را در سر می پرورانند که می تواند علاوه بر پیشنهاد کوتاه ترین مسیر، محل اقامت بین راه و ترتیب مناسب سفر را پیشنهاد دهد.

 در واقع یک بانک اطلاعاتی جامع در قالب یک اپ به مردم عرضه می شود. برخی نیز در اندیشه کاستن از هزینه حمل و نقل و اقامت، سامانه های همسفریابی ایجاد می کنند. همچنین ایجاد سایت ها یا کتاب راهنمای سفر یا راهنمای تور مجازی یا تلفنی، بازاریابی خدمات صنعت گردشگری و مانند آن حوزه های کلی کارآفرینی گردشگری هستند.

اما کلید موفقیت و نوآوری توجه به روندهای آینده است؛ گردشگری غذا، گردشگری روستایی و گردشگری تجربیات خاص. برای داشتن یک تصویر کامل تر، خدمات قابل ارائه به سفرهای چند روزه، سفرهای خارجی و سفرهای درون شهری چندساعته را تفکیک کنید. این نقشه هوایی کلی، اما بدون جزئیات را، در خاطر داشته باشید و به آن فکر کنید، در ادامه پایین تر رفته و برخی ایده های خاص را با دقت بررسی می کنیم.

آژانس مسافرتی؛ پرهزینه و پررقیب
برای راه اندازی یک آژانس مسافرتی باید به جمع کردن یک تیم 5-6 نفره از نیروهای انسانی خبره بیندیشید. از حسابدار و مسئول رزرو که بگذرید باید افرادی آگاه به مناطق گردشگری و مدیر تور و مسئول تبلیغات و بازاریابی خبره بیابید. یک فضای 40-50 متری در یک جای مناسب شهر هم نیاز دارید. سرجمع کردن این موارد در کنار طراحی تورها حداقل 100 میلیون تومان سرمایه نیاز دارد (برای حقوق ماه های اول پرسنل، اجاره و دریافت مجوزها و تحقیقات و تبلیغات اولیه کسب و کار). بسته به نوع خدماتی که ارائه خواهید کرد باید مجوز مربوطه را هم دریافت کنید.

 مجوز بند ب برای یک آژانسِ برگزارکننده تور کفایت می کند. علاوه بر این هزینه های گزاف باید بدانید که رقبای بسیاری دارید. به همین خاطر ایجاد تورهای مناطق متعارف مثل کیش یا اصفهان و یا کشورهایی که آژانس های بسیاری به آنجا تور می برند چشم انداز مثبتی ندارد. اگر بتوانید تورهایی خاص طراحی کرده و مقاصدی را در نظر بگیرید که رقبای زیادی نداشته باشید احتمال موفقیت در این کار وجود خواهد داشت.

آژانس مجازی؛ از بلیت تا یک راهنمای جمع و جور و خاص
به این ایده فکر کنید که چگونه می توان خدمات یک آژانس را به صورت مجازی ارائه کرد. هم اکنون سایت ها و استارت آپ های بسیاری بخش های مختلف خدمات گردشگری را به صورت مجزا عرضه می کنند؛ از سایت هایی که امکان یافتن بلیت های مناسب اقامت و حمل و نقل را فراهم می کنند تا ارائه خدمات پرداخت برای متقاضیان سفرهای خارجی. برخی نیز مشاوره های انتخاب مقصد یا مسیر ارائه می کنند.

اگرچه تمام این ایده ها هنوز اشباع نشده اند اما افراد زیادی قبل از شما دست به کار شده اند؛ کافی است آژانس مجازی را جستجو کنید. برای اینکه به یک ایده مزیت دار دست پیدا کنید بهتر است به جغرافیای پیرامون خود یا زادگاه پدری یا هرجایی که شما می شناسید اما معروف نیست، بیندیشید. ببینید که این مناطق خاص برای مردم چه جذابیت هایی دارد؟ دنبال مناطق یا تفرجگاه های خارق العاده نگردید! چرا که همه اینگونه جاها قبلا کشف و اشغال شده است. به جای آن به علایق جدید مردم و ایده های ناب فکر کنید.

اتاق های روی سر گاوداری ها گران تر است!
احتمالا عباس برزگر را می شناسید. کارآفرین روستایی که خانه خود را تبدیل به مجتمع گردشگری کرد و اکنون اقامتگاه او در بوانات فارس را گردشگران آلمانی و فرانسوی بهتر از ایرانی ها می شناسند. جزئیات زندگی و کسب و کار او را می توانید با یک جستجوی ساده بیابید اما آنچه مهم است و به کار ایده امروز ما می آید جمله ای است که چند وقت قبل در برنامه تلویزیونی پایش گفت. عباس در جواب سوال مجری که می پرسد گردشگران مرفه اروپایی از صدا و بوی گاو و گوسفند اذیت نمی شوند؟ می گوید که اتفاقا اتاق هایی که روی سر گاوداری هاست گران تر است! او می گوید که زندگی 20 سال قبل را احیا کرده است. خیلی عجیب هم نیست.

 یک گردشگر دنبال تجربیات بکر است. این همان گردشگری تجربیات خاص است. شما یک یا نهایتا دو بار از دیدن یک آبشار بزرگ یا دیوار چین یا سی و سه پل لذت می برید. اما تجربه یک شب زندگی در اتاقی کنار گاوداری یا خوردن شیری که خودتان دوشیده اید تجربه ای است که می تواند بارها شما را به یک منطقه خاص بکشاند.

پیشنهاد یک روز خاص در مسیر
به اینجا رسیدیم که برای یافتن یک ایده مزیت دار به اطراف خود بنگریم. به یک اپلیکیشن فکر کنید که به اعضا در مسیرهای مختلف این تجربیات خاص را معرفی می کند. مثلا ظرفیت شهر مشهد با بیش از 20 میلیون زائر در سال را در نظر بگیرید. چه تجربیاتی می توان به آنها پیشنهاد کرد؟ آیا برای مسافران پاییزی مشهد، پیشنهاد تغییر مسیر برگشت و عبور از تربت حیدریه برای حضور در مزارع زیبای زعفران، چیدن گل و خرید زعفرانی که خود چیده اند جذاب نخواهد بود؟ دیدن کوره های آجرپزی چطور؟ یک برنامه نیم روزه برای کوهنوردی، آبتنی در آبگرمی بکر در دل کوه و شنای تابستانی در رودخانه چطور؟ یک شب ماندن در روستا و زندگی با روستاییانی که قبلا مکان هایی برای مسافران آماده کرده اند برای آنها جذاب نخواهد بود؟ گذراندن یک شب در کویر پرستاره حتما برای همه جذاب خواهد بود.

 شما می توانید این تجربیات خاص را یک جا جمع کرده و به 20 میلیون زائر پیشنهاد بدهید که یک روز زودتر مشهد را ترک کنند و بعد از زیارت به جای حضور در مراکز خرید شلوغ یا مراکز تفریحی گران، از مسیر بازگشت استفاده کنند. می توانید بسته پیشنهادی یا تک تک آنها را از طریق اپلیکیشن یا سایت معرفی کنید. البته هماهنگی های بسیاری هم لازم است که باید ایجاد شود.


منبع:خراسان
برچسب ها: گردشگری ، پول نیوز
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: