کد خبر: ۲۳۴۳۸۲
۱۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰
0
یکی از بزرگترین نقاط ضعف در شرکت های ایرانی، عدم امکان معرفی صحیح توانمندی های خود در برابر شرکت های خارجی است و همین موضوع موجب، دست پایین شرکت های ایرانی در مذاکرات است.
قدم اول در مذاکرات اقدام و تملک
پول نیوز، علیرضا شیرمحمدی فرد* - طول عمر سازمان مانند طول عمر طبیعی یک انسان است، اینکه ما انسانها در هر برهه از زندگی خود بنا به شرایط محیطی، روحی و جسمی باید فعالیتی مطابق با آن شرایط را انجام دهیم تا بتوانیم دوام و بقای خود را تضمین نماییم، در سازمان ها نیز چنانچه بنا به شرایط محیطی، فیزیکی و حتی روحی سازمان، چنانچه اقدام به موقع و به جا، برای آن شرایط صورت نگیرد، در حقیقت دوام سازمان را با مشکلات عدیده روبرو نموده ایم.  
 
استراتژی های گوناگونی برای چرخه عمر یک سازمان معرفی شده اند، گاهی سازمان باید بر اساس شرایط محیطی از استراتژی تنوع در محصول و یا خدمات، تنوع در بازار، تنوع در زنجیره عمودی، کوچک/ بزرگ شدن و ...استفاده نمایند، این موارد در حکم دارویی است که چنانچه به موقع برای سازمان تجویز نشود، موجب مزمن شدن بیماری در سازمان و نهایتا مرگ سازمان خواهد شد.  
 
البته بهترین گزینه برای سازمان، اقدامات پیشگیرانه است که معمولا توسط پزشکان سازمان، یا همان استراتژیست ها تجویز و باید پیاده سازی می شود، مهمترین مرحله از تدوین استراتژی، پیاده سازی آنها در سازمان است.  
 
در کشور ما ممکن است، اقدامات پیشگیرانه و حتی درمان صحیح توسط استراتژیست های سازمان تجویز شود، اما مشکل در سازمان های ما، عدم پیاده سازی صحیح این نسخه های درمانی است، نتیجه عدم پیاده سازی صحیح این سیاست ها در سازمان ، به مثابه عدم مصرف داروی پزشک برای رفع بیماری یک انسان است.  
 
مدل رشد که توسط اینجانب برای اولین بار در کشور مطرح شده است، متضمن تجویز و مهمتر از آن پیاده سازی استتراتژی ها در سازمان است.  
 
یکی از پیچیده ترین نسخه های سازمانی، استراتژی ادغام و تملک است که در صورت تجویز برای یک سازمان، باید به پیاده سازی آن برای سازمان توجه نمود.  
 
سازمان ها در شرایطی از رشد و توسعه خود، نیازمند جذب منابع داخلی و یا خارجی، جذب مدیران کارآزموده، جذب تکنولوژی های پیشرفته و یا حتی بازارهای متنوع هستند، این مهم می تواند از طریق ایجاد مشارکت با ذینفعان جدید که در داخل و یا خارج از کشور وجود دارند، صورت گیرد، این سیاست ادغام و یا تملک (M&A) نامیده می شود.  
 
ادغام و تملک نیازمند طی مراحلی است که با توجه به دسترسی مشاورین کارآزموده به بانک های اطلاعاتی در سطح دنیا می تواند با روشی مناسب و بدون حراج دارایی ها صورت گیرد.  
 
تحلیل وضعیت موجود، شناسایی نیاز واقعی سازمان، تنظیم اسناد به شیوه های استاندارد و نهایتا مذاکره حرفه ای با سرمایه گذاران بخشی از مراحل پیچیده این روند، محسوب می شود.  

امروز موضوع ادغام و تملک بین شرکت ها از نقاط مختلف جهان به موضوعی جدی برای شرکت های ایرانی تبدیل شده است، مزیت های رقابتی باعث شده ، شرکت های خارجی برای خرید سهام و حضور در این شرکت ها تمایل نشان دهند.

بازار بزرگ ایران به همراه موقعیت جغرافیایی کشورمان و دسترسی به بازارهایی که در همسایگی ما واقع شده اند، از طرفی دیگر توانمندی های ایجاد شده در شرکت های ایرانی، نیاز این شرکت ها به فن آوری های نوین و همچنین سرمایه به منظور تولید، فروش در بازار داخل و صادرات از مهمترین دلایل تمایل شرکت های خارجی به موضوع ادغام و تملک در شرکت های ایرانی است.

یکی از بزرگترین نقاط ضعف در شرکت های ایرانی، عدم امکان معرفی صحیح توانمندی های خود در برابر شرکت های خارجی است و همین موضوع موجب، دست پایین شرکت های ایرانی در مذاکرات است.

به زبان بسیار ساده، شرکت های کشور رقیب (مانند ترکیه) ، چنانچه دارای رتبه 10 از 100 باشند می تواند با استفاده از فن آوری های اطلاعات و ارتباطات خود را 90 معرفی می کنند، ولیکن شرکت های ایرانی اگر چه دارای رتبه 90 از 100 هم باشند، متاسفانه نمی توانند خود را 10 ! هم معرفی کنند! این ضعف بسیار بزرگی است.

قدم اول در مذاکره با شرکت های خارجی، معرفی دقیق و صحیح از وضعیت موجود و اهداف آتی شرکت است که باید در قالب های استاندارد تدوین و ارایه شود.

مشاور توسعه صادرات و جذب سرمایه و ادغام و تملک*


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: