سهم 13.8 درصدی فاوا در برنامه اشتغال امسال
پول‌نیوز - با ابلاغ «برنامه اشتغال فراگير در سال ۱۳۹۶»، سهم مستقیم فناوری اطلاعات و ارتباطات در اشتغال زایی ۹۰ هزار نفر تعیین شد.

به گزارش گروه ارتباطات پول‌نیوز، معاون اول رييس جمهور و رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتی در ابلاغيه اي به كليه دستگاه هاي اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي تحت عنوان «برنامه اشتغال فراگير در سال ۱۳۹۶» را با هدف افزايش جمعيت شاغل كشور به ميزان ۹۷۰ هزار نفر در سال ۹۶ ابلاغ كرد. با ابلاغ این برنامه، برای نخستین بار اشتغال زایی در کشور دارای برنامه ای مدون و با اهداف کمی و جزیی برای هر بخش می شود.

در این برنامه رسته های منتخب (از طریق تفاهم به عمل آمده با دستگاه های اجرایی) در بخش های عمده مشخص شده و قرار است با حمایت از این رسته ها، ۶۵۱ هزار و ۹۰۰ نفر به کار گمارده شوند که سهم وزارت ارتباطات و فناوران اطلاعات از این بخش ۹۰ هزار نفر برابر با ۸/۱۳ درصد است.

علاوه بر این رسته ها، پیش بینی شده است فعالیت های مرتبط با مداخلات سیاستی (طرح های اشتغال زا و ظرفیت ساز و ...) و کسب و کار و اشتغال زایی حمایتی هر کدام به ترتیب ۲۲۸ هزار نفر و ۹۱ هزار و ۸۰۰ نفر تعیین شده تا در صورت تحقق این برنامه، برای ۹۷۱ هزار و ۷۰۰ نفر کار ایجاد شود.

در صورتی که سهم ۸/۱۳ درصدی فاوا از اشتغال زایی در بخش رسته های شغلی را به سایر بخش ها هم تعمیم دهیم، میزان اشتغال زایی در این بخش ۱۳۴ هزار نفر (برابر با وعده وزیر ارتباطات برای اشتغا ل زایی در سال ۹۶) می شود.

رسته های دارای اولویت

دولت در این دستورالعمل، روی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات حساب باز کرده و امیدوار است در هر دوبخش، اشتغال زایی قابل توجهی روی دهد. همچنین در این برنامه پیش بینی شده است توسعه خدمات دولت الکترونیکی نیز سبب کارآفرینی در این بخش شود.

رسته های دارای اولویت بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات (محتوا، شبکه و زیرساخت) به این ترتیب است:

- کسب و کارهای تولید محتوا (دیجیتال)

- کسب و کارهای خدمات پایه مناطق روستایی و محروم

- کسب و کارهای ایجاد زیرساخت و شبکه دسترسی

- کسب و کارهای تجارت و خدمات الکترونیکی

- کسب و کارهای خدمات دولت الکترونیکی

- کسب و کارهای خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات

- توسعه شرکت های دانش بنیان

البته ردپای فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان عامل توسعه فرابخشی در سایر رسته ها نیز دیده می شود. برای مثال در بخش صنعت، معدن و بازرگانی، توسعه خدمات فنی و مهندسی مرتبط با بخش و همچنین تولید قطعات و تجهیزات الکترونیکی در اولویت حمایت قرار گرفته است. در بخش خدمات گردشگری و صنایع دستی نیز گردشگری مبتنی بر ظرفیت های فضای مجازی مورد توجه دولت است.

طرح های مداخلات در بازار کار

دولت در این طرح علاوه بر مشخص کردن رسته ها، طرح های مداخلات در بازار کار و توسعه نهادی و مالی را نیز معرفی کرده است.

طرح هاي کارانه اشتغال جوانان (کاج) یکی از این طرح هاست. این طرح دارای سه زیربخش طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی (آموزش های حین کار)، طرح مشوق های بیمه کارفرمایی و طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی می شود و براساس این طرح، سازمان فنی و حرفه ای از کسانی که حاضرند به صنوف رفته و آموزش های لازم و کاربردی ببینند، ثبت نام به عمل می آورد. از سوی دیگر کارفرمایان و صاحبان صنوفی که مایل هستند از این دسته از افراد استفاده کنند، به سایت مراجعه خواهند کرد و این افراد با پرداخت بیمه حوادث از طرف دولت به آن کارگاه معرفی خواهند شد. اساس این طرح هم بر این مبناست که براساس طرح اجرا شده پایلوت، ۸۰ درصد این افراد پس از اتمام مراحل آموزش در خود کارگاه ها استخدام شده اند.

طرح های ظرفیت سازی، توسعه نهادی و کارآفرینی نیز قرار است جزو سیاست های مداخله ای دولت اجرا شود. در این طرح توسعه نهادهای پشتیبان کارآفرینی، پایش و بهبود نظام کارآفرینی، شتاب دهندگی کسب و کارهای نوآورانه، نظام تحلیل اطلاعات بازار کار، معافیت کارگاه های زیر ۵ نفر از شمول قانون تامین اجتماعی و ... اجرا خواهند شد.

اعتبارات مالی

سه منبع مالی شامل اعتبارات بودجه ای، تسهیلات بانکی و تسهیلات صندوق توسعه ملی برای اجرای این طرح ها در نظر گرفته شده است.

در بخش رسته ها و فعالیت های مرتبط با بخش های اقتصادی (اشتغال زایی برای حدود ۶۵۲ هزار نفر) ۲ هزار میلیارد ریال اعتبارات بودجه ای، ۲۰۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی و ۸ هزار ریال تسهیلات صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده است که مجموعا ۲۱۰ هزار میلیارد ریال می شود. در صورتیکه سهم ۸/۱۳ درصدی اشتغال زایی فاوا در این بخش هم رعایت شود، ۲۹ هزار میلیارد ریال برای اشتغال زایی در حوزه فاوا در سال ۹۶ هزینه خواهد شد. بنابراین میزان سرمایه گذاری دولت برای اشتغال هر نفر در حوزه فاوا تنها ۳۲ میلیون و ۲۲۲ هزار تومان خواهد بود که به نظر می رسد برای تحقق اهداف اشتغال زایی، نیاز به سرمایه گذاری دو برابری بخش خصوصی نسبت به دولت باشد.

چارچوب اجرایی

براساس این مصوبه وزارت ارتباطات موظف به تعیین و معرفی یک نماینده تام الاختیار به عنوان مجری طرح توسعه اشتغال، بدون تغییر در تشکیلات سازمانی و ایجاد واحد جدید سازمانی در دستگاه اجرایی است.

همچنین طرح های اشتغال زایی الویت دار ذیل رسته فعالیت های منتخب توسط دستگاه اجرایی استانی به متقاضیان بخش های خصوصی و تعاونی طی فراخوانی اعلام شده و شناسایی و تعیین متقاضیان واجد شرایط صورت می گیرد.

از سوی دیگر متقاضی بخش خصوصی و تعاونی موظف است طرح توجیهی به دستگاه اجرایی استانی ارایه کرده و پس از طی مراحل لازم و ثبت طرح در سامانه اشتغال فراگیر مستقر در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تامین منابع مالی لازم از طریق بانک صورت می گیرد
برچسب ها: فاوا ، اشتغال
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: