کد خبر: ۲۳۳۹۰
۰۲ تير ۱۳۸۹ - ۰۸:۳۶
0
توکلي خطاب به بانک مرکزي گفت: اکثريت موسسات اعتباري «بزرگ» هستند و از حمايت‌هايي نيز برخوردارند، اسامي‌ موسسات متخلف پولي را به صورت شفاف جهت تنوير افکار عمومي‌اعلام کنيد.

دنیای اقتصاد- حسين توکلي، مدير عامل تعاوني اعتبار ثامن‌الائمه (عليه‌السلام) در گفت‌وگويي با موج، ضمن انتقاد از رويه بانک‌مرکزي در رسانه‌اي کردن بحث تخلف برخي موسسات اعتباري، گسترش فضاي ناسالم رقابتي و عدم رعايت اخلاق حرفه‌اي را از سوي رقبا عامـل اصلـي برخـي گمانـه‌زني‌ها پيرامـون تعطيلـي موسسات با سـابقـه و قـانـونـي مانـنـد ثامن‌الائمه (عليه‌السلام) دانست.

مدير عامل تعاوني اعتبار ثامن‌الائمه (عليه‌السلام) با بيان اينکه «متاسفانه موفقيت يک تشکيلات و متعهد دانستن خود به پاسخگويي مناسب به مشتريان، حساسيت ديگران را به همراه دارد»، گفت: رقباي ما به دليل ناتواني در ارتقاي کمي‌و کيفي خدمات خود به مردم، سعي مي‌کنند ديگران را تضعيف و تخريب کنند و با انجام رقابت‌هاي غير حرفه اي رقيب را از صحنه بيرون کنند، در حالي که خود را تضعيف مي‌كنند

اعلام اسامي‌موسسات متخلف
توکلي، پاسخگويي مناسب به مشتري را بهترين تبليغات دانست و يادآور شد: اگر بهترين تبليغات را در کشور داشته باشيم؛ اما عملکرد خوبي از خود نشان ندهيم، تبليغات ما موثر نخواهد بود.
وي خاطر نشان كرد: مجموعه نظام بانکي و مالي اعتباري در خدمت مردم هستند و اگر اعتماد مردم نسبت به يکي از بانک‌ها و موسسات کم شود، مطمئنا دامنه تبعات منفي آن عموميت مي‌يابد و دامنگير ساير بانک‌ها و موسسات نيز خواهد شد، بنابراين عمليات مجموعه در بخش اعتماد و اطمينان عمومي ‌نوعي تعهد تضامني است. وي ريشه اصلي اين رفتارها را وجود رقابت‌هاي غيرحرفه‌اي و غيرمتعهدانه عنوان کرد و گفت: اعلام اسامي ‌موسسات متخلف از سوي بانک‌مرکزي به رفع فضاي غبار آلود فعلي که در آن همه يکديگر را به تخلف متهم مي‌کنند، کمک خواهد کرد.

بيشتر موسسات، بزرگ و داراي نفوذ هستند
مدير عامل تعاوني اعتبار ثامن الائمه (عليه السلام) به شكل شبهه‌برانگيز اطلاع‌رساني بانک مرکزي در مورد نام موسسات متخلف اشاره کرد و اظهار داشت: اکثر تعاوني‌ها و موسسات اعتباري فعال در کشور مصداق صفت «بزرگ» هستند و قطعا از حمايت‌هايي نيز برخوردارند، از اين رو با نگاهي بدبينانه امکان اين که هر يک از اين موسسات از نظر افکار عمومي ‌يکي از همان دو موسسه بزرگ متخلف مورد نظر بانک مرکزي باشند، وجود دارد.

وي گفت: ناگفته پيدا است که گسترش و دامن زدن به چنين فضايي که در آن نظام بانکي کشور بيش از هر زمان ديگري به آرامش و اعتماد عمومي‌نياز دارد، پيامدهاي نامطلوبي براي اقتصاد کشور به دنبال خواهد داشت.


اين مدير باسابقه بانکي در مقام تشريح اقدامات منطقي در قبال متخلفان گفت: اقداماتي همچون تذکر، توصيه و دعوت حضوري از موسسات متخلف، بسيار کم‌هزينه‌تر و مثمر‌ثمرتر بوده و تبعات منفي آن بر ايجاد و گسترش جو عدم اعتماد و اطمينان عمومي‌شهروندان کاهش خواهد يافت.


وي گفت: بانک مرکزي بايد به صورت شفاف اسامي ‌موسسات متخلف را در صورتي که قبلا به صورت محرمانه تذکرات لازم را داده اند، جهت تنوير افکار عمومي‌اعلام کند تا امکان سوء‌استفاده متخلفان واقعي از بين رفته و ساير موسسات نيز مجبور نباشند بخش عمده‌اي از انرژي و وقت خود را صرف رفع سوء‌تفاهم ايجاد شده و تزريق اعتماد و اطمينان مجدد به جامعه کنند، اگرچه تجربه ما در اين مدت نشان داده که اين اتفاقات هر چند تاثير زيادي از حيث عملياتي براي مجموعه ما نداشته است؛ اما از نظر معنوي تبعات نامناسبي دارد، چرا که با آبروي يک تشکيلات بازي مي‌شود.

توافقات چهار موسسه بزرگ پولي
وي در بخش ديگري از اين گفت‌وگو به توافق سال گذشته چهار موسسه اعتباري مهر، انصار، قوامين و تعاوني اعتبار ثامن‌الائمه (عليه‌السلام) براي تقليل نرخ سود بانکي اشاره کرد و گفت: اين توافق با هدف اثبات حسن نيت و آمادگي ما براي تطبيق با ضوابط بانک مرکزي و همچنين اثرگذاري بر اصلاح روند عملياتي ساير موسسات و تعاوني‌هاي فعال در کشور صورت گرفت، اما متاسفانه پس از گذشت چندماه و به‌رغم تعهد و پايبندي کامل چهار موسسه به توافق انجام شده، اصرار برخي موسسات بر ادامه تخلف و اعلام نرخ‌هاي سود بسيار بالا باعث شد تا توافق چهار موسسه بزرگ را تحت‌شعاع قرار دهند و عملا، اهداف مورد انتظار بانک مرکزي تحقق نيابد.

زودتر به وضعيت ما رسيدگي شود
وي با بيان اينکه «عملکرد تعاوني اعتبار ثامن‌الائمه (عليه‌السلام) مورد تاييد بانک مرکزي است»، گفت: ما زودتر از موسسات ديگر تقاضاي تبديل شدن به بانک را داشتيم و بيش از هرکس ديگري نيز براي بانک شدن عجله داريم. نشانه اين مدعي هم واريز يک هزار ميليارد ريال سپرده قانوني نزد بانک مرکزي حسب اعلام آن بانک، اقدامات صورت پذيرفته و در دست انجام به منظور تطبيق عمليات اجرايي جاريه با مقررات بانک مرکزي است.

وي تصريح کرد: ما حتي براي جا‌به‌جايي شعب خود نيز با بانک مرکزي مکاتبه مي‌کنيم و همه ماهه ضمن هماهنگي، اطلاعات و آمار عملکرد را به بانک محترم مرکزي اعلام مي‌كنيم و در ازاي اين همه همکاري و حسن‌رفتار تنها توقع تعاوني اعتبار ثامن‌الائمه (عليه‌السلام) از بانک مرکزي اين است که به خواسته‌هاي اين مجموعه قديمي، باسابقه و خوشنام، مانند ساير موسسات توجه و زودتر به وضعيت ما رسيدگي کند.

 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: