کد خبر: ۲۳۳۸۸
۰۱ تير ۱۳۸۹ - ۱۶:۱۰
0
شمس‌الدین حسینی در این نشست با اعلام آماری درباره کاهش بدهی دولت به بانک‌ها و آمار دو ماهه واردات و صادرات به سوالات خبرنگاران رسانه‌های گروهی درخصوص تردید درباره کاهش نرخ تورم، تغییر سبد ارزی، مهار رشد قیمت‌ها و میزان سرمایه‌گذاری خارجی هم پاسخ گفت.

دنیای اقتصاد – سخنگوی اقتصادی دولت دیروز در یک کنفرانس مطبوعاتی با تاکید بر عدم تاثیر‌پذیری اقتصاد ایران از تحریم‌ها به تشریح راهکارهای دولت برای مقابله با آن پرداخت و ضمن اعلام توزیع همزمان یارانه نقدی در سراسر کشور باردیگر از خبرنگاران و رسانه‌ها درخواست کرد برای فراهم کردن بستر اجتماعی اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها بیش از پیش و بهتر از همیشه آن را به عنوان یک عزم و اراده ملی تقویت کنند.

شمس‌الدین حسینی در این نشست با اعلام آماری درباره کاهش بدهی دولت به بانک‌ها و آمار دو ماهه واردات و صادرات به سوالات خبرنگاران رسانه‌های گروهی درخصوص تردید درباره کاهش نرخ تورم، تغییر سبد ارزی، مهار رشد قیمت‌ها و میزان سرمایه‌گذاری خارجی هم پاسخ گفت.

به گفته وی، راهكار دولت براي مقابله با تحريم‌ها عليه كشورمان تحرك و تعامل با همسايه‌ها در قالب روابط دوجانبه، چندجانبه و همكاري‌هاي منطقه‌اي خواهد بود. حسینی درباره راهکار دولت برای مقابله با تحریم‌هایی که با اجرای قطعنامه شورای امنیت متوجه ایران خواهد شد، گفت: البته اين قطعنامه جديد نيست و به همين دليل در گام اول اطلاع‌رساني مناسب را در دستور كار قرار داديم كه ابعاد تحريم شناسايي شود. وي با بيان اينكه دو سازوكار و مجراي اثرگذار رواني و فيزيكي در اين تحريم‌ها بايد مورد شناسايي قرار گيرند، تصريح كرد: البته اثر رواني اين تحريم‌ها بيش از آثار فيزيكي آنها است.

 به همين دليل به صورت پنهان با فعالان اقتصادي گفت‌وگوهايي داشتيم و امروز مي‌بينيم كه اثر روانی اين بخش رنگ باخته است.

حسینی افزود: ممكن است در مواردي براي فعالان اقتصادي سختي‌هايي ايجاد شود؛ اما از طريق تحرك و تعامل با همسايگان و در قالب روابط دوجانبه، چندجانبه و همكاري‌هاي منطقه‌اي فعال‌تر خواهيم بود و از مجرا و كانال ديگر مضيقه پديد آمده را از طريق افزايش تسهيلات براي فعالان اقتصادي جبران مي‌كنيم.

بازار سرمایه واکنشی نشان نداد
شمس‌الدین حسینی در ادامه از رسانه‌ها برای مقابله با فضای روانی صدور قطعنامه تشکر کرد و گفت: قریب به اتفاق رسانه‌های گروهی با فضای روانی که به صورت تصنعی پس از صدور قطعنامه در فکر ایجاد آن بودند، مقابله کردند. وی گفت: بازار سرمایه در سه ماه گذشته از پایان اسفند تا پایان هفته گذشته از نظر ارزشی 10 درصد رشد داشته و ارزش این بازار از 65 هزار و 400 میلیارد تومان به 72 هزار و 200 میلیارد تومان رسیده است.

 حسینی گفت: همچنین شاخص کل بازار نیز با 15درصد رشد از 12 هزار و 537 به 14 هزار و 372 واحد رسیده است. وی گفت: هفته گذشته ارزش بازار سه درصد و شاخص کل دو درصد رشد داشته است. حسینی افزود: ارزش روزانه معاملات در هفته گذشته 162 درصد و حجم روزانه معاملات 165 درصد رشد داشته است. سخنگوی اقتصادی دولت گفت: آنان فکر می‌کردند می‌توانند متغیر‌های اقتصاد کلان کشور را با قطعنامه به بند بکشند؛ اما اقتصاد ایران کار خودش را می‌کند.

کاهش بدهی دولت به سيستم بانکی‌
سخنگوی اقتصادی دولت همچنین در بخشی از سخنان خود درباره برخی از آمارهای منتشره درخصوص بدهی دولت به سیستم بانکی گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده از دی ماه سال گذشته تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری، هفت هزار میلیارد تومان از حجم مطالبات معوق سیستم بانکی کاسته شد. وی افزود: نسبت مطالبات معوق به تسهیلات به 24 درصد رسیده بود که این میزان به 7/18 درصد کاهش یافت و روند نزولی آن ادامه خواهد یافت.

 وی با اشاره به بدهی دولت (دولت، شرکت‌ها و موسسات دولتی) به بانک‌ها اظهار داشت: براساس آمارهای رسمی بانک مرکزی این رقم در بهمن‌ماه سال 87، 13هزار و 865 میلیارد تومان بوده که در بهمن‌ماه سال 88 به 13 هزار و 467 میلیارد تومان کاهش یافته است. به گفته وی، در این مدت 400 میلیارد تومان معادل سه درصد بدهی دولت به بانک‌ها کاهش نشان می‌دهد.


سخنگوی اقتصادی دولت تصریح کرد: هرچند اخباری در برخی از رسانه‌ها مبنی بر افزایش بدهی دولت به بانک‌ها منتشر شده بود؛ اما این اخبار نادرست است؛ ضمن اینکه دولت تلاش‌هایی را برای کاهش بدهی‌های معوق انجام می‌دهد.

آمار دو ماهه صادرات و واردات
حسینی با بیان اینکه در دو ماهه نخست سال 89 صادرات غیر نفتی کشور بیش از 10 میلیون و 300 هزار تن بوده است، گفت: این میزان در مقایسه با مدت مشابه پارسال 30 درصد رشد داشته است. وی گفت: ارزش صادرات غیرنفتی کشور در این دو ماه نیز در مقایسه با دو ماه نخست سال گذشته 33 درصد رشد داشته است.

حسینی با بیان اینکه میزان واردات کشور در این مدت 6 میلیون و 700 هزار تن بوده است، گفت: واردات کشور در این مدت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر حجمی 3/6 درصد و از نظر ارزش 8/19درصد رشد داشته است.

نحوه تعیین نرخ سود بانکی
سخنگوی اقتصادی دولت در ادامه درباره تعیین نرخ سود بانکی متناسب با نرخ تورم گفت: درباره این نرخ سال گذشته در شورای پول و اعتبار تصمیم‌گیری شد و در چارچوب آن نرخ سود سپرده‌های بانکی متناسب با مدت سپرده‌گذاری کاهش یافت و حتی برای سپرده‌گذاری کمتر از 6 ماه، این نرخ تا 3 درصد کاهش یافته است. حسینی درباره نرخ سود تسهیلات گفت: این نرخ بر اساس نوع عقد و سود آوری فعالیت تعیین می‌شود، نه نرخ تورم.

توزیع یارانه همزمان در سراسر کشور
سخنگوی اقتصادی دولت در ادامه درباره اجرای طرح در برخی از استان‌ها به صورت پایلوت با تاکید بر برخورداری همزمان مردم از مزایای طرح تصریح کرد: ‌هر چند مي‌توانستيم جمع‌آوري و افتتاح حساب‌ها را همزمان در 30 استان کشور صورت دهيم، اما تصميم گرفته شد حساب‌ها در چند مرحله تدریجی و به‌صورت آزمايشي در برخي از استان‌ها جمع‌آوري شود که اين امر به معناي آن نيست که این استان‌ها زودتر از سایر استان‌ها یارانه نقدی دریافت می‌کنند بلکه همه مردم کشور همزمان از مزایای یارانه نقدی برخوردار می‌شوند. حسيني در پاسخ به سوالی مبني بر تاثير تحريم‌ها در زمان بندي اجراي يارانه‌ها،‌ افزود: دولت تصميمي براي تغيير در اجراي اين طرح ندارد و برنامه خودش را به موقع انجام خواهد داد.

اطلاعات نرخ رشد اقتصادي پارسال و امسال کامل نیست
سخنگوی اقتصادی دولت درباره میزان نرخ رشد اقتصادی کشور و اینکه چرا رشد اقتصادی سال 88 و 89 اعلام نمی‌شود، گفت: هر زمان که اطلاعات این سال‌ها کامل شود، اطلاع‌رسانی خواهیم کرد. وی افزود: آخرین نرخ رشد اقتصادی کشور مربوط به شش ماه دوم سال 87 است که در آن رشد اقتصادی ایران بدون نفت 7/2 درصد و با احتساب نفت بیش از 3 درصد اعلام شده است.

وزير امور اقتصادي و دارايي علت اعلام نشدن نرخ رشد اقتصادي سال 88 را اختلاف نظر بين بانك مركزي و وزارت صنايع و معادن اعلام كرد و گفت: دوستان وزارت صنايع و معادن معتقدند كه تعدادي بنگاه اقتصادي جديد در سال 88 به بهره‌برداري رسيده كه بانك مركزي در جامعه آماري خود آنها را در نظر نگرفته است. وی افزود: اميدواريم اين اختلاف به زودي برطرف شود و آمارها اعلام شود.

تغيير سبد ارزي
سخنگوي اقتصادي دولت درباره برنامه دولت براي تغيير سبد ارزي نيز گفت: مدیریت سبد ارزی یک مدیریت پویا است، اما چند ملاحظه در سبد ارزي داريم كه در مجموع سعی می‌کنیم كه ارزش سبد ارزي كاهش نيابد. وی با تاكيد بر اينكه بانك مركزي با تغيير سبد، كار تجاري نمي‌كند، خاطرنشان كرد: بانك مركزي به دنبال كسب سود نيست، بلكه به دنبال ذخيره مناسب و مطمئن براي پوشش مبادلات ارزي است.

اعلام موجودي ارزی به نهادهای نظارتی
حسيني در پاسخ به سوالی درباره اعلام ذخایر ارزی 100 ميليارد دلاري از سوی رییس‌جمهور گفت: منظور آقاي رييس‌جمهور از طرح عدد 100 ميليارد دلار مجموعه ذخاير ارزي در بخش دارايي‌هاي بانك مركزي بوده است؛ اما درباره منابع حساب ذخيره ارزي ما اين عدد را به نهادهاي نظارتي مثل مجلس اعلام كرده و هر زمان كه بخواهند اعلام مي‌كنيم.

رشد 60 درصدی سرمايه‌گذاري خارجي
خبرنگاري درباره تفاوت آمار سرمايه‌گذاري خارجي اعلام شده از سوي وزير اقتصاد در مقايسه با آمار اعلام شده از سوي آنكتاد پرسيد كه حسيني در پاسخ به اين سوال گفت: آنچه كه تحت عنوان آمار جذب سرمايه‌گذاري خارجی اعلام شده مربوط به سال 88 بود كه با رشد 60 درصدي از يك ميليارد و 560 ميليون دلار به دو ميليارد و 740 ميليون دلار رسيده است. وی در عین حال تاکید کرد: من مسوولیت آماری که اعلام می‌کنم را می‌پذیرم.

اجرای برنامه پنجم؛ سال 90
سخنگوي اقتصادي درخصوص ديدگاه دولت درباره برخورد مجلس با لایحه برنامه پنجم تصریح کرد: دولت به تكليف خود درباره ارائه لايحه برنامه پنجم عمل كرده است. موضع مجلس آن چيزي است كه در صحن به‌دست مي‌آيد. هر زمان كه كميسيون تلفيق تشكيل شد، مسوولان معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي در اين كميسيون حضور مي‌يابند و توضيحات لازم را ارائه مي‌دهند. اگر نيازي به اصلاح باشد در اين كميسيون اعمال مي‌شود. حسيني زمان اجراي اين قانون را پس از ابلاغ به دولت ذكر كرد و گفت: به نظر مي‌رسد كه زمان اجراي اين قانون به سال 90 موكول شود؛ اما در هر صورت زمان اجرا را نمايندگان با تصويب به دولت اعلام مي‌كنند.

کاهش تورم به معنای کاهش قیمت‌ نیست
سخنگوي اقتصادي دولت در پاسخ به سوال خبرنگاري كه پرسيد به‌رغم اعلام كاهش نرخ تورم به 9/9 درصد‌ترديدهايي در اين رابطه مطرح مي‌شود، گفت: مرجع تعیین نرخ تورم بانک مرکزی است و نرخ تورم توسط بانك مركزي، همان گروه، همان اداره و سازمانی که در سال 87 تورم را 4/25 درصد اعلام کرد؛ اعلام شده است. آن زمان‌ترديد نبود كه تورم اين رقم است، اما امروز كه به 9/9 درصد كاهش يافته و ان‌شاءلله اين روند نيز تداوم مي‌يابد، برخي دوستان كه عنايت دارند، دنبال كاهش‌ها نيستند، بلكه به دنبال مطابقت‌ها مي‌گردند.

حسینی تصریح کرد: نرخ تورم برآیند تغییرات قیمتی 359 قلم کالا است که در زندگی مردم مختلف، وزن‌های متفاوتی دارد و زمانی که نرخ تورم از 25 درصد به 9/9 درصد کاهش یافته، به معنای کاهش قیمت‌ها نیست، بلکه به معنای کاهش میزان رشد قیمت‌ها است و جلوی شتاب آن گرفته شده است. وی افزود: رسانه‌ها باید در این زمینه برای تبیین و اطلاع رسانی صحیح کمک کنند.

وزیر اقتصاد که به عنوان سخنگوی اقتصادی دولت سخن می‌گفت، اظهار كرد: نرخ تورم در پایان سال گذشته 8/10 دهم درصد بود که در پایان اردیبهشت به 9/9 درصد کاهش یافت، یعنی شتاب رشد قیمت‌ها کند شده است و این روند ادامه می‌یابد. حسینی افزود: همه جاي دنيا با همين روش تورم را محاسبه مي‌كنند و روش ديگري وجود ندارد.

 ممكن است فردي بگويد سبدي كه مصرف كرده، 10 درصد رشد داشته و برخي ديگر ممكن است بگويند سبد آنها رشد كمتري داشته است. اين يك محاسبه فني است و هر كس نسبت به اين محاسبه‌ترديد دارد ما حاضريم 359 قلم كالا و نمونه‌گيري‌هايي كه انجام شده را در اختيار او قرار دهيم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: