کد خبر: ۲۳۳۷۸۶
۰۴ تير ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
0
مرچندایز توده ای روشی است برای اینکه بتوانید کالای بیشتری را در معرض نمایش قرار بدهید هنگامیکه به چیدمان یک فروشگاه می پردازیم تقارن مهم است.
بازار پردازی بصری و ویترین
پول نیوز، همایون سامی* - ویترین اولین چیزیست که بر روی مشتری تاثیر می گذارد ، یک ویترین جذاب و نوآورانه تصویر کلی از فروشگاه شما را به نمایش می گذارد و هویت آن را نشان می دهد در کل ویترین فروشگاه پتانسیل جذب عابران را دارد .

در بازار رقابتی امروز وتیرین باید بتواند در میان رقبا برجسته باشد . عناصر ویترین که به جذب مشتریان کمک می کند شامل :
1- رنگ
2- تم
3-نورپردازی
4- سبک هستند .

هدف مرچند ایزینگ بصری :
A : یافتن دسته بندیها و کالا را برای مشتری آسان تر کند .
B : اطلاعات محصول را به روشی خلاق و موثر در اختیار مشتری بگذارد .
C : محصولات ویژه ای را در محل های استراتژیک پیشنهاد بدهد و برجسته کند .

اصول بنیادین و پایه ای در مرچندایزینگ
همانند دنیای هنر در مرچندایزینگ هم اصول و قوانین وجود دارد که به شما کمک می کنند تا پروژه تان را بسازید . اصول عمودی وافقی در مرچندایزینگ نقاط کانونی و تقارن را در فروشگاه شما ایجاد می کند .

این امر با استفاده از توازن ، سازگاری ، تکرار ، داستان گویی ، استفاده از رنگها و همچنین اضافه کردن جزئیات غیرمنتظره باعث میشه تجربه خریداران شما متمایز بشود .

اصل 1 - مرچندایزینگ  عمودی :
این مسئله بسیار ساده است و به اینصورت است که کالا را از پائین به بالا در ردیف های عمودی مرچندایز(چیدمان) کنید .

اصل 2- مرچندایزینگ افقی
در این حالت شما از چپ به راست چیدمان را انجام می دهید .

اصل 3 – چیدمان هرمی
ایجاد یک هرم به چشم اجازه می دهد بر روی محصول یا هدف تمرکز کند، چیدمان هرمی به شما اجازه می دهد. که یک نقطه کانونی را در مرکز بسازید و چشم بیننده را به گوشه پائینی هدایت کنید . این قانون به بسیاری از کالاها اعمال میشود برای نمونه به اکسسور و یا یک قفسه کتاب .
یک اصل اساسی دیگر در چیدمان (مرچندایزینگ) این هست که شما بتوانید کالای بیشتری را در فروشگاهتان به نمایش بگذارید .

مرچندایز توده ای
مرچندایز توده ای روشی است برای اینکه بتوانید کالای بیشتری را در معرض نمایش قرار بدهید هنگامیکه به چیدمان یک فروشگاه میپردازیم تقارن و توازن قوانین مهمی هستند . تقارن و توازن کمک می کنند که مشتری شما در فروشگاه احساس راحتی زیادی داشته باشند و البته باید یادمون باشد که همیشه هم این قانون صادق نیست، بعضی وقتها شما می خواهید عدم تقارن داشته باشید .

اصل سازگاری و تکرار
این اصل یعنی ایجاد تنها یک نما و تکرار همان نما. این امر اجازه میدهد که چشم فرصتی داشته باشد تا همه چیز را و در یک زمان کوتاه ببیند این اصل باعث میشه دیوارهای فروشگاه تون جذاب تر شوند . ما بدنبال ساخت الگوی جذاب تر هستم .

روش دیگر برای مرچندایزینگ بصری  داستان گویی و چیدمان ترکیبی است یعنی کالاهای متفاوت را کنار هم قرار می دهیم تا داستانی واحد و کامل را روایت کنند که این در بعضی از موارد روی سبک زندگی افراد تاثیر می گذاره ایده ای اصلی این اصل ، فروش چند کالا بجای یک کالا هست به این منظور که تراکنش مالی رو بالا ببرد .

چیدمان بر اساس رنگها
این امر با درک دسته بندی رنگها برای کالاهایی که می خواهید به نمایش بگذارید میسر میشه درکِ رنگ آمیزی باعث میشه بیشترین اثرگذاری را در نمایش داشته باشید . در این روش از چیدمان می توانید کالاهایی رو به صورت عمودی به وسیله رنگهاشان و به صورت افقی با مدلشان بچینید. تکمیل کردن یک روش عالی برای ایجاد هیجان و انرژی نسبت به نمایش بصری شما هست در ضمن مکمل های بصری هیجان انگیز ، موارد جانبی برای فروشگاه هستند بعضی مواقع امور بصری یعنی تمرکز بر روی یک مکمل یا یک آیتم که کالای فوق العاده¬ای را نمایش می دهد کالایی که شما واقعاً بهش اعتقاد دارید .

در خیلی از مواقع نوردهی و رنگ ها کمک می کنند تاببینده بر روی یک کالا تمرکز کنند تکمیل کردن با جزئیات کمک می کند تا داستان رو کامل حس کنید .

اصل قدرت سه تایی
یک اصل دیگر در مرچندایزینگ قدرت سه تایی است .
گرافیک هم یک اصل مهم دیگر در مرچندایزینگ بصری است ، استفاده از طرحهای گرافیکی می تواند فروشگاه شما را برجسته تر کند و برای مشتری هیجان آور و آگاهی دهند باشد .
به دیوارهای فروشگاهتون نگاه کنید و ببینید به کجاها باید طرح های گرافیکی اضافه کنید.

چه اینکه تصویری را در جایی آویزان کنید یا اینکه طرح گرافیکی رو به خود محصول اضافه کنید .
تکنولوژی نیز به دنیای خرده فروشی وارد شده است امروزه تلویزیون¬های زیادی را می-بینید که با انواع تکنولوژی¬ها هیجان رو به فروشگاه شما اضافه می¬کنند. برای مثال در بعضی از
فروشگاه¬های تلویزیون به عنوان بخشی از تجربه خرید از مشتری دعوت میشه به داخل فروشگاه بیایند و تلویزیون مورد علاقه شون و عملکرد های اون رو از نزدیک لمس کنند.

قبل از اینکه چیدمان را شروع کنید بسیار مهمه که دسته بندی کالاهاتون و اهداف فروشتان را بدانید .خیلی مهمه که به صورت سازمان یافته رفتار کنیم .درک کنیم که دسته بندی هامون چه چیزهایی هستند و برطبق یک برنامه ریزی ببینیم بهترین راه برای چیدمان اون محصول چیه؟و همچنین بفهمیم که آیتم های کلیدی مون چه چیزهای هستند ؟تا بتوانیم بر روی مرچندایز محصول تمرکز کنیم و از این طریق دستیابی مشتری به اون محصول را راحتتر کنیم این خیلی مهم و حیاتی هست که توسط مدیر مرچندایزینگ نماهایی که ساخته میشه بررسی شود تا مطمئن بشویم خرید مشتری به گونه ای اتفاق بیفتد که ما میخواستیم.

بعد از بررسی به تحلیل میرسیم .مدیر فروشگاه همیشه باید به اعداد فروش دقت کند تا بدونه آیتم های مناسب را چیدمان کرده یا نه و آیا این آیتم ها اونجوری که میخواهیم رشد می کنند یا نه؟

مرچند ایزنیگ(چیدمان) یعنی درک فضای ّپیاده سازی نقشه ی فروشگاه -جریان ترافیک ارتباط با همسایه ها که به ما کمک میکند تا ببینیم که چطوری فروشگاه را پایه ریزی کنیم و در ادامه حفظش کنیم .

اما در بحث شاپینگ مالها هم اصل چیدمان و مرچندایزینگ باید داستان سفر مشتری را در فضاهای شاپینگ مال تعریف کند. طبیعتا این داستان نباید از اجزاء از هم گسیخته و بدون ارتباط منطقی باشد و اجزاء این داستان باید به گونه ای منطقی روایتگر یک حس خوب در ذهن مراجعه کنندگان باشد تا در نهایت منجر به خرید از فروشگاه های مال بشود .

دسته بندی صنوف در شاپینگ مال ها باید به گونه ای باشد که مشتری پس از گذشت ساعتی از گردش در مال خسته نشده و تمایل به بازدید از مناطق دور در فضاهای شاپینگ مال در او زنده بماند.همچنین ترکیب این صنوف باید به گونه ای هم افزا صورت بندی گردد تا در نهایت موجب خرید حداکثری مشتری از فروشگاههای مال باشد .
کارشناس ارشد مدیریت بهره برداری مراکز تجاری*

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: