یک کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با «پول نیوز» مطرح کرد
کد خبر: ۲۳۳۴۹۵
۰۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۱
0
میثم راد پور گفت: در حال حاضر نقدینگی پاییین نیست و حجم نقدینگی در مقایسه با گذشته بیشتر شده و در این دوره رشد بیشتری پیدا کرده است. اما تمایل نقدینگی برای ورود به بازار سرمایه کم است.
نرخ بهره بالا عامل گردش پایین نقدینگی در بازار سرمایه استپول نیوز - چالش‌های بازار سرمایه در ایران همچنان ادامه دارد. در سالهای اخیر کارشناسان علت های مختلف نوسانات این بازار را شناسایی کرده اند و برای آن راه حل های مختلفی را پیشنهاد کرده اند.

در حال حاضر یکی از معضلات این بازار ریسک بالای آن است که موجب شده تا سرمایه گذاران کمتری به این بازار وارد شوند. از سویی دیگر به گفته کارشناسان بانک ها یکی از رقبای بازار سرمایه شده اند و نرخ سود بالا و ریسک کم باعث سرازیر شدن سرمایه ها به سمت بانک ها شده است.

 میثم راد پور معتقد است نرخ بهره بالا عامل گردش پایین نقدینگی در بازار سرمایه شده. به گفته وی تا زمانیکه نرخ سود بانک ها زیاد است نمی توان در انتظار افق روشن برای این بازار بود.

در این شرایط بسیاری از کارشناسان نیز معتقدند استفاده از ابزارهای پوشش ریسک در بازار سرمایه بتواند راهکاری جدید برای برون‌رفت از این وضعیت ایجاد کند، ابزارهایی که در ایران نوپا و در خارج از مرزها سال‌هاست مورد استفاده قرار می‌گیرد و موثر واقع شده است.

میثم راد پور، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با پول نیوز در پاسخ به این سوال که آیا حجم کم معاملات این روزهای بازار سرمایه به دلیل نقدینگی پایین است گفت:  در حال حاضر نقدینگی پاییین نیست و حجم نقدینگی در مقایسه با گذشته بیشتر شده و در این دوره رشد بیشتری پیدا کرده است. اما تمایل نقدینگی برای ورود به بازار سرمایه کم است. 

رادپور بازار پول، اوراق بهادار، سهام، ملک و مستقلات و کالاهای اساسی را از گزینه های سرمایه گذاری دانست و گفت: بازار سرمایه و سهام جزء دارایی های ریسکی تلقی می شوند و زمانیکه گزینه های سرمایه گذاری را کنار هم می گذاریم می بینیم که این بازار ریسک بالایی دارد . به گفته وی این بازارها همه نزدیک به هم هستند و زمانیکه یکی از اینها به اندازه کافی قدرتمند می شود باقی بازارها مسلما در مقابل آن تضعیف خواهند شد. 

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه آن چیزی که در این مدت  به نسبت بقیه بازارها قوی تر بوده اوراق بهادار با درآمد ثابت و سپرده های بانکی بوده است گفت: مساله کمبود نقدینگی نیست. اگر از این بابت بگوییم که بانک ها نمی توانند وام پرداخت کنند درست اما اینکه لزوما به سرمایه گذاری در بازار سرمایه و خرید و فروش سهام ارتباط جدی پیدا نکند.

به گفته وی در نتیجه نقدینگی بالا است اما تمایلی برای ورود به این بازار وجود ندارد چرا که دارایی های بدون ریسک وجود دارد. یعنی زمانیکه بانک ها 23 درصد سود پرداخت می کنند مسلما سرمایه گذاران در این بازار سرمایه گذاری خواهند کرد و برای اینکه بخواهیم در بازار ریسکی مثل بازار سرمایه هزینه کنیم پس حتما چیزی بیشتر از این را می خواهیم. 

راد پور در ادامه افزود: اگر بازده تاریخی بورس ما از سال گذشته تا کنون را حساب کنیم در کل شاید چیزی حدود 30درصد بوده است. در این شرایط سهامدار چه امیدی می تواند داشته باشد تا با تحمل ریسکی که انجام می دهد بتواند نرخ 23درصد را بگیرد. 

به گفته وی زمانیکه نرخ بهره بالا است تمام انواع سرمایه گذاری ها چه به معنای مالی(اوراق بهادار) و چه سرمایه گذاری از جنس بیزینس(راه اندازی کسب و کار) تضعیف خواهند شد.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه افزود: اگر بخواهیم  الان را  با 4سال گذشته مقایسه کنیم می بینیم که نقدینگی 100درصد رشد داشته است بنابر این نقدینگی به معنای تعریفی که ما از آن داریم که برابر است با پول و شبه پول و به اضافه سهام سپرده ها که کاهش پیدا نکرده اما این نقدینگی تمایل ندارد به بازار بورس ورود پیدا کند و این به دلیل قوی بودن رقیبش که همان اوراق بهادار است اتفاق افتاده  و این بازار را کنار زده است.

به گفته راد پور بخشی از نظام مالی ما را نظام بانکی تشکیل می دهد و در شرایطی که نرخ بهره بالا است در نتیجه وضعیت کاسبی بیزینس ها هم خوب نیست . وی با بیان اینکه دلیل مهم افت بازه سهام این است که بیزینس ها به دلیل بالا بودن نرخ بهره از طرح های  کسب و کار کمتری در منطقه موجه قرار می گیرند گفت:  بنابراین کسب و کارها از رونق می افتند. علاوه بر این مساله دیگری که سایه بر بازار بورس انداخته است نظام بانکی است که این مساله ای بسیار جدی است.

این کارشناس حوزه بورس در ادامه افزود: بخشی از بازارسرمایه بانک ها هستند که خود بانکها  مهمترین منابع تامین کننده مالی کسب و کار هستند . به گفته وی زمانیکه اینها وضعیت نگران کننده ای دارند و شکاف جدی ای بین دارایی و بدهی های خود دارند در نتیجه کسب و کار ها هم نمی توانند منابع مالی مورد نظر خود را کسب کنند. بنابر این نمی توانند کاسبی خود را توسعه بدهند. به گفته وی در حال حاضر گردش نقدینگی به دلیل بالا بودن نرخ بهره بانک ها پایین است و پول ها به جای ورود به بازار سرمایه در بانک ها جمع شده اند. 

میثم راد پور با بیان اینکه بازار سرمایه با شرایط کنونی که دارد افق روشنی نخواهد داشت گفت: با این شرایط نمی توان انتظار بهبود این بازار را داشت. به گفته وی تا زمانیکه نرخ بهره بانکی بالا است در نتیجه کاسبی هم توان نخواهد داشت .

این کارشناس حوزه بورس افزود: نرخ تولید ناخالص ملی و نرخ رشد اقتصادی به طور متوسط در این 4 سال با خوشبینانه ترین حالت حدود4درصد بوده است و اگر تورم را نزدیک به 10درصد در نظر بگیریم جمع این دو 14درصد می شود یعنی متوسط کاسبی در کشور در مدت این 4 سال 14درصد بازدهی داشته است. این در حالی است که در همین 4سال نرخ بهره 25 درصد بوده است یعنی کاسبی ها به طور متوسط بهره را نتوانسته اند با اختلاف رد کنند و کاسبی هایی که ریسکی هستند در حالی که باید این رقم را رد کنند و یک چیزی هم اضافه تر بدست بیاورند. بنابر این می توان دید که کسب و کارها به شدت بازدهیشان پایین تر بوده و نرخ بالا بودن بهره یکی از این دلایل است.
 
راد پور در خصوص اینکه توقف نمادهای بورسی چه تاثیری در روند منفی بازار داشته است گفت: نرخ بازده مورد نظر که سرمایه گذار سرمایه گذاری می کند اجزای مختلفی دارد که قسمتی از آن صرف نقدینگی است. یعنی سرمایه گذار برای اصل نقدینگی ارزش قائل است  و اگر این امکان از آن سلب شود باعث آثار منفی در بازار سهام خواهد شد. 

به گفته وی نقد شوندگی زمانیکه کاهش پیدا کند مشحصا اثر منفی در پی خواهد داشت چرا که معنای آن این است که از سرمایه گذار چیزی را گرفته ایم که انتظار داشته در بازار موجود باشد.

وی با بیان اینکه بستن نمادها را می توان  یکی از این نشانه ها دانست گفت: در این شرایط  مشخصا سرمایه گذاران نرخ بازده بیشتر را مطالبه می کنند و معنی آن این است که حاضر نمی شوند با قیمت های فعلی خرید کنند و علاقه دارند قیمت ها به طور نسبی پایین تر برود و این یعنی آثار منفی. 

وی همچنین در خصوص تاثیر انتخابات و دولت جدید بر بازار سرمایه گفت: ریسک های سیاسی زمانی جدی می شود و بازار زمانی تغییر می کند که ناشی از تغییرات سیاسی باشد. با تثبیت دولت نگرانی هایی که از این محل بوده فروکش کرده. اگر قرار بر این بود که دولت عوض شود به جهت اینکه نگرانی هایی از رویکر های سیاسی و اقتصادی وجود داشت اثر گذار بود ولی آن چیزی که مشخص است این است که به دلیل اینکه تغییری در دولت ایجاد نشده نگرانی از این بابت وجود نخواهد داشت و این بازار ریسک جدیدی را متحمل نمی شود.  
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: