April 2021 22 / پنجشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۲۳۲۷۱۹
۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۹
0
الزامات فنی و حقوقی، مطالعه بازار، حضور دولت در کنار بخش خصوصی از جمله سه ابزار مهم در تحقق اهداف صادراتی و ارز آوری برای کشور است. یکی از مهمترین نتایج مطالعه بازار دسترسی به الزامات فنی و حقوقی مشتریان در بازارهای هدف است.
الزامات فنی در  صادرات دانش محور
پول نیوز، علیرضا شیرمحمدی فرد* - دانش صادرات از جمله مقولات دانش محوری است، که در صورت عدم تجمیع تمامی آنها در زمان مناسب و در کنار یکدیگر، نتیجه مطلوب را به همراه نخواهد داشت، حتی در بسیاری موارد نتیجه عکس را به همراه خواهد داشت. الزامات فنی و حقوقی، مطالعه بازار، حضور دولت در کنار بخش خصوصی از جمله سه ابزار مهم در تحقق اهداف صادراتی و ارز آوری برای کشور است.

یکی از مهمترین نتایج مطالعه بازار دسترسی به الزامات فنی و حقوقی مشتریان در بازارهای هدف است. بخش عمده ای از بازارهای هدف جمهوری اسلامی ایران که بالغ بر 500 میلیارد دلار برآورد می شود در منطقه ای شامل آسیای میانه، روسیه و قفقاز، بدلیل برخورداری از الزاماتی خاص در حوزه فنی و حقوقی، با بازارهای سنتی ایران تفاوت های زیادی دارند، در این بخش به الزامات فنی و راه کارهای دستیابی به آن می پردازیم.

استفاده این کشورها از استانداردهای متفاوت در قالب GOST در بخش فنی باعث شده است که بسیاری از محصولاتی که در ایران تولید می شوند، نتوانند به این بازارها ورود نمایند، اگر چه مطالعات در تعدادی از اقلام نشان می دهد که این استاندارد با استانداردهای ملی ایران، اروپا و آمریکا قابل انطباق بوده و صرفا در صورت همکاری بخش دولتی در خصوص انطباق این استاندارد ها می توان به نتایج قابل قبولی در توسعه صادرات دست یافت.

در برخی اقلام، این بازارها از استانداردهایی پیروی می کنند که به دلایل مختلف، این استانداردها نتوسته اند در بازار داخل و در صنعت گسترش یابند که مهمترین آن عدم اراده ملی در خصوص این موضوع است، در حوزه های نفت و گاز، پتروشیمی و مواد شیمیایی، فلزات و نیز تجهیزات الکترونیک و کشاورزی از جمله این صنایع محسوب می شوند، مثالی جهت روشن شدن موضوع: در بازارهای بزرگ محصولات کشاورزی، خصوصا در فدراسیون روسیه، این کشور از استاندارد FFV به منظور واردات محصولات کشاورزی استفاده می کنند، این استاندارد به روشنی کیفیت مورد قبول خریدار را مشخص نموده و خریداران معتبر در این حوزه صرفا با استناد به این استاندارد، نسبت به خرید محصولات کشاورزی از جمله میوه و سبزی اقدام می کنند.

عدم شناخت این استاندارد توسط تولید کنندگان محصولات کشاورزی در ایران و نیز تامین کنندگان و صادر کنندگان باعث شده ، کیفیت مورد قبول خریداران تامین نشده و در برخی موارد، عدم کیفیت محصولات ایرانی در بازار کشور روسیه در حال اشاعه است.

لازم است بدانیم، چنانچه این استاندارد در بازار داخلی نیز توسعه یابد می تواند به توسعه توزیع و مصرف محصولات کشاورزی در داخل کشور نیز منجر شود، عدم اتکاء صنعت کشاورزی ایران به یکی از استاندارد های معتبر بین المللی، مهمترین عامل عدم توسعه در این بازار محسوب می شود.

در واردات محصولات کشاورزی خصوصا میوه و سبزی، فدراسیون روسیه بر اساس استاندارد FFV، به منظور دسترسی به کیفیت مناسب، بازرسی های سخت گیرانه در مبادی حمل کالا و نیز مقصد اعمال نموده و بارها شاهد عدم پذیرش کالا به دلیل عدم انطباق کالا با این استانداردها بوده ایم، این در حالی است، که در تجربه های صادراتی، با رعایت این استاندارد، توانستیم بدون هیچ گونه مشکلی، مراحل سخت بازرسی را پست سر قرار دهیم.

بسته بندی، پالت سازی و نیز چینش صحیح محصولات بر اساس این استاندارد، علاوه بر کیفیت محصول از دیگر نکاتی است که باید در این خصوص مورد توجه قرار گیرد.

البته لازم به ذکر است، در برخی موارد نیز به دلیل نیاز مشتریان به افزایش زمان ماندگاری محصولات کشاورزی، می بایست تغییراتی در نگاه داری محصولات در حین برداشت، سورتینگ و نیز حمل مورد نظر قرار گیرد.

مشاورین کسب و کار در این حوزه می توانند، با توجه به همکاری های بین المللی خود در بازارهای هدف، نسبت به آموزش و پیاده سازی این استاندارد ها در داخل کشور، تولید کنندگان و تامین کنندگان را مساعدت نمایند.

کارشناس توسعه صادرات، جذب سرمایه و ادغام و تملک*

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: