کد خبر: ۲۳۲۵۴
۳۱ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۸:۳۷
0
در شرايطي كه رئيس كل بانك مركزي نرخ تورم را 9.9 اعلام مي‌كند بايد نرخ سود بانكي اصلاح شود.
پول نیوز - رئيس اتاق ايران گفت: نرخ سود بايد بر اساس نرخ تورم تعيين شود و پايين‌تر از آن باشد و در شرايطي كه رئيس كل بانك مركزي نرخ تورم را 9.9 اعلام مي‌كند چرا نبايد نرخ سود بانكي اصلاح شود.

به گزارش پول نیوز ، محمد نهاونديان در سي و چهارمين نشست هيئت نمايندگان اتاق ايران اظهار داشت: در جلسه اخير شوراي پول و اعتبار برخي مصوبات دستور‌العمل مطالبات معوق بانكي به ويژه بند مربوط به تضمين خانوادگي كه علاوه بر آسيب‌هاي خانوادگي اشكالات حقوقي و قانوني داشت لغو شد.

* اعتناي مجلس به پيشنهادات اتاق

وي افزود: با تلاش‌ كميسيون اتاق ايران و كميته برنامه پنجم و با رايزني‌هاي صورت گرفته با كميسيون برنامه و بودجه مجلس شاهد رويكرد مثبت و اعتناي جدي اعضا و هيئت رئيسه كميسيون برنامه و بودجه به پيشنهادات اتاق هستيم.

رئيس اتاق ايران گفت: به نظر مي‌رسد براي اجراي اصل 44 هم نمايندگان مردم بايد به نظرات بخش خصوصي اعتناء كنند كه همين اتفاق هم مي‌افتد.

وي افزود: اصلاح فضاي كسب و كار در برنامه پنجم و موادي كه در لايحه ارائه شده بود‌، كفايت نمي‌كرد لذا اكثر مواد پيشنهادي اتاق مورد توجه و تصويب كميسيون برنامه و بودجه قرار گرفت.

* تشكيل شوراي عالي دولت و بخش خصوصي

وي با اشاره به مواد پيشنهادي اتاق ايران به برنامه پنجم توسعه اظهار داشت: تشكيل شوراي عالي دولت و بخش خصوصي از جمله اين پيشنهادات بوده است تا فعالان اقتصادي بتوانند نظرات خود را به سه قوه منعكس كنند.

نهاونديان گفت: لغو امتيازات بخش شبه دولتي با ايجاد اطمينان در رقابت برابر ضرورت اقدامات فرهنگي در رابطه با اصل 44 و موارد مشابهي و بخش صنعت، تجارت و حمل و نقل پيشنهاد شده است كه اكثر مواد مورد تأييد قرار گرفته است.

وي افزود: ما اميدواريم برنامه پنجم منشور قابل اطميناني براي ثبات سرمايه گذاري در 5 سال آينده باشد تا بتوانيم به شاخص‌هاي ذكر شده در برنامه دست پيدا كنيم.

* اعمال تحريم‌ها، اهداف سياسي تحريم‌كنندگان را تأمين نمي‌كند

رئيس اتاق ايران گفت: قطعنامه اخير شوراي امنيت ما را به ياد روش‌هاي منسوخ حكومت‌هاي كمونيستي مي‌اندازد كه از حوزه سياست براي حوزه اقتصاد حكم صادر مي‌كردند. اگر اين رويكرد در سطح يك كشور محكوم به شكست بود در سطح بين‌المللي مطمئنا شانس توفيقي كمتري خواهد داشت.

وي افزود: ديپلمات‌هاي شوراي امنيت در واقع شكست خود را در يك اختلاف نظر سياسي نشان دادند. وظيفه شوراي امنيت اين است كه روش گفتگو را پيش گيرد و از التهاب جلوگيري كند. اعمال تحريم‌ها، اهداف سياسي تحريم‌كنندگان را تأمين نمي‌كند بلكه هزينه‌هاي زيادي را براي همه كشورها تحميل مي‌كند.

نهاونديان گفت: فعالان اقتصادي ايران مي‌خواهند تا منطق تجارت آزاد در فضاي بين‌المللي جريان پيدا كند و وظيفه همگان اين است تا تحريم را برطرف كنند و در صورتي كه طرف مقابل اصرار دارد با آن مقابله كنند.

* راهكار اصلي مقابله با تحريم ايجاد گشايش براي فعالان اقتصادي است

وي افزود: راهكار اصلي مقابله با تحريم ايجاد گشايش براي فعالان اقتصادي است و وظيفه مسئولان ما باز كردن راه ها و كم كردن موانع است.

رئيس اتاق ايران گفت: به هرحال اعمال اين محدوديت‌ها هزينه‌هايي را به واحدهاي توليد تحميل مي‌كند در حالي كه ما از فعالان اقتصادي خودمان مي‌خواهيم با فعالان اقتصادي خارجي رقابت كنند لذا اين هزينه‌هاي اضافي بايد در جايي جبران شود.

وي افزود: براي مقابله با تحريم هزينه‌هاي اضافي شناسايي و براي فعالان اقتصادي جبران شود تا امكان رقابت وجود داشته باشد. اگر تأكيد تحريم بر محدود كردن خدمات مالي است ما بايد در سياست‌هايمان راه را براي سياست‌هاي مالي باز كنيم و اجازه دهيم بانك‌هاي خارجي در ايران حضور داشته باشند و ضمن تسهيل قوانين صرافي‌ها چالاكي‌ لازم را به نظام بانكي برگردانيم.

* دريافت تاخير معوقات بانكي اشكال شرعي دارد

نهاونديان با تأكيد بر اينكه رابطه سيستم بانكي با واحدهاي توليدي و صادراتي بايد تسهيل شود اظهار داشت: در شرايطي كه عقود اسلامي در سيستم بانكي ما رعايت مي‌شود اگر عقود ما عمدتا مشاركتي است بر اساس اصل اقتصاد اسلامي بايد عامل سرمايه در سرنوشت سرمايه‌گذاري، توليد و خدمات سهيم باشد. پس چگونه است كه ما از بانك‌ها تعبير مطالبات مي‌شنويم. كدام مطالبات؟ لذا طبق استفتاء مراجع فقهي جريمه تأخير پرداخت مطالبات معوقه در شرايطي كه فعال اقتصادي نقشي در آن نداشته باشد و شرايط و فضاي اقتصادي و بحران هاي جهاني باعث شود تا چنين اتفاقي بيفتد اشكال شرعي دارد.

وي افزود: در شرايطي كه واحد توليدي نقشي در معوقات ندارد بايد كمك كنيم تا واحد توليدي روي پاي خود بايستد. آيا بانك‌هاي ما مديران بهتري براي واحدهاي اقتصادي هستند يا اينكه مي‌خواهيم اين واحدها را مجددا به دولت بازگردانيم؟ ما يك خانواده هستيم و در اين خانواده اگر مشكلي پيش آمد بايد اين مشكل را حل كنيم.

* اگر تورم 9 درصد است نرخ سود بايد كمتر از آن باشد

رئيس اتاق ايران گفت: در بحث نرخ سود بانكي و بخش‌هايي كه در آن وجود دارد نرخ سود بايد بر اساس نرخ تورم تعيين شود و پايين‌تر از آن باشد و در شرايطي كه رئيس كل بانك مركزي نرخ تورم را 9.9 اعلام مي‌كند چرا نبايد نرخ سود بانكي اصلاح شود. نرخ فعلي سود بانكي براي زماني بود كه نرخ تورم بالاي 20 درصد بود. وي با بيان اينكه هنوز نتوانستيم رقابت لازم را در صنعت بانكي اعمال كنيم و زماني كه نرخ تورم پايين مي‌آيد متناسب آن نرخ سود تعديل نمي‌شود.

* نحوه توافق در عقود مشاركتي منطقي نيست

نهاونديان با بيان اينكه بايد درصد عمل به عقود مبادله‌اي و مشاركتي مشخص شود اظهار داشت: اگر در عقود مشاركتي به دنبال اين هستيم كه بر اساس توافق مذاكره‌اي صورت گيرد توافق در صورتي قابل قبول سياست‌گذاران است كه قدرت چانه‌زني يكسان باشد نه اينكه بانك‌ها نرخي را به فعال اقتصادي تحميل كنند.

وي افزود: در سيستم بانكي بايد مديريت اقتصادي را دنبال كنيم و در شرايط مختلف انعطاف‌پذيري داشته باشيم و شرايط را منصفانه با شرايط توليد هماهنگ كنيم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: