May 2021 06 / پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۲۳۲۴۹
۳۱ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۸:۱۶
0
حال با توجه به اینکه هدایت، همزمان رییس هیات مدیره دو شرکت ایران خودرو و سایپاست، نص صریح قانون نه تنها امضای او را در معامله این دو شرکت مردود می داند بلکه مقرر داشته است که وی حتی در مجمع عمومی عادی نیز حق رای نخواهد داشت.


عصرایران- در شرایطی که تندر-90 این روزها وارد چهارمین سال ورود خود به خودروسازی ایران شده، چهارشنبه گذشته - 26 خرداد - رئيس كارگروه خودرو ايدرو از تصميم نهايي دست اندركاران و متوليان صنعت خودرو كشور پرده برداشت و از ابلاغ واگذاري تندر90 به يكي از شركت هاي ايران خودرو یا پارس خودروی سایپا تا چند روز ديگر خبر داد. اين در حالي بود كه برگه ابلاغيه، يك روز پيش از آن يعني در تاريخ 25 خرداد روي ميز هيات مديره دو شركت گذاشته شده بود!

سازمان گسترش و نوسازی صنایع، تولید این محصول را به همرا کل پروژه پلتفرم مشترک X90، به گروه خودروسازی سایپا واگذار کرد اما در مقابل ايران خودرويي ها به هيچ وجه با اين انتقال موافق نبوده و مقاومت زيادي براي نگه داشتن حق توليد اين خودرو از خود نشان مي دهند.

بر اساس انچه چه كه در اين ابلاغيه كه به امضاي هدايت - معاون وزير صنايع ومعادن و رییس هیات مدیره - هر دو شرکت سایپا و ایران خودرو رسيده، آمده كليه امور مربوط به تندر 90 به گروه سايپا (شركت پارس خودرو) واگذار شده است و زير ابلاغيه نيز به امضاي اعضاي هيات مديره دو گروه ايران خودرو و سايپا رسيده است؛ البته با اين توضيح كه دو تن از اعضاي پنج نفره هيات مديره ايران خودرو يعني جواد نجم الدين (مديرعامل) و مهرداد كارگري آن را امضا نكرده اند.

از آن سو در فهرست هيات مديره سايپا نيز مهرداد بذرپاش زير ابلاغيه را تاكنون امضا نكرده است. از آنجا كه هيات مديره ايران خودرو داراي پنج عضو است، به نظر مي رسد كه اين ابلاغيه با اكثريت آرا بايد اجرايي شود، ولي ماده 129 قانون تجارت مانع از انجام اين كار است.

طبق اين ماده "اعضاي هيات مديره و مديرعامل شرکت و همچنين موسسات و شرکت هايي که اعضاي هيات مديره و يا مديرعامل شرکت شريک يا عضو هيات مديره يا مديرعامل آنها باشند، نمي توانند بدون اجازه هيات مديره در معاملاتي که با شرکت يا به حساب شرکت مي شود، به طور مستقيم يا غيرمستقيم طرف معامله واقع و يا سهيم شوند و در صورت اجازه نيز هيات مديره مکلف است بازرس شرکت را از معامله اي که اجازه آن داده شده بلافاصله مطلع نمايد و گزارش آن را به اولين مجمع عمومي عادي صاحبان سهام بدهد و بازرس نيز مکلف است ضمن گزارش خاصي حاوي جزئيات معامله نظرخودرادرباره چنين معامله اي به همان مجمع تقديم کند.

عضو هيات مديره يا مديرعامل ذينفع در معامله در جلسه هيات مديره و نيز در مجمع عمومي عادي هنگام اخذ تصميم نسبت به معامله مذکور حق راي نخواهد داشت."

بر اين اساس طبق قانون تجارت، امضاي رييس هيات مديره دو شركت را نمي توان جزو آرا محسوب كرد و به نظر مي رسد كه اين ابلاغيه تا مادامي كه يكي از دو عضو نامبرده ايران خودرو آن را امضا نكنند، قابل اجرا نباشد.

حال با توجه به اینکه هدایت، همزمان رییس هیات مدیره دو شرکت ایران خودرو و سایپاست، نص صریح قانون نه تنها امضای او را در معامله این دو شرکت مردود می داند بلکه مقرر داشته است که وی حتی در مجمع عمومی عادی نیز حق رای نخواهد داشت.

واگذاری کل پروسه تولید تندر 90 به یک شرکت و انحصاری سازی آن می تواند اندک رقابت کنونی در تولید این خودرو را نیز از بین ببرد و البته دود این تصمیم غیر قانونی هم به چشم مردم خواهد رفت، مردمی که ناگزیرند خودروهای وطنی را به بهای گزاف بخرند و دم برنیاورند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها