April 2021 22 / پنجشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۲۳۲۳۰۸
۲۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰
0
شکوری گفت: در سال 93 معادن کوچک و متوسط سنگ آهن به 98 معدن و در سال 95 بر اساس آمار انجمن سنگ آهن این تعداد به 9 معدن کاهش یافت.
90درصد معادن سنگ‌آهن تعطیل شدپول‌نیوز - شکوری گفت: از ۱۴۵ معدن فعال کوچک و متوسط حوزه سنگ آهن در سال ۹۲ فقط ۹ معدن دایر است.

بهرام شکوری نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران با اشاره به روند تعطیلی معادن سنگ آهن در سال های اخیر اشاره کرد و افزود: در سال 93 معادن کوچک و متوسط سنگ آهن به 98 معدن و در سال 95 بر اساس آمار انجمن سنگ آهن این تعداد به 9 معدن کاهش یافت.

وی با اشاره به خصوصی بودن معادن کوچک و متوسط گفت: حدود 8 هزار نفر در بخش استخراج سنگ آهن مشغول بکار بودند که تعطیلی آنها طی سالهای اخیر بیکاری حداقل 5 هزار کارگر و بهره‌بردار معدن را درپی داشته است.

شکوری با بیان اینکه 11 معدن بزرگ دولتی هم در حوزه سنگ آهن فعال است، افزود: سالانه حدود 52 میلیون تن سنگ آهن از معادن سنگ آهن کشور برداشت می شد که سهم معادن کوچک و متوسط در تولید سنگ آهن 65 درصد و در اشتغال 85 درصد بود.

وی گفت: در سال اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال باید به این فکر کنیم که چگونه می توان جلوی بیکاری را گرفت، اشتغال بیشتری ایجاد کرد و بخش های اقتصادی بویژه بخش معدن و صنایع معدنی را فعال و تقویت کرد.

شکوری دسترسی به آمار و اطلاعات را یکی از مشکلات اساسی کشور دانست و افزود: از جمله این مشکلات غیر قابل استناد بودن آمار و اطلاعات است ضمن اینکه اطلاعات دیر بدست ما می رسد و در نتیجه بر مبنای این آمار نمی توان برای آینده برنامه ریزی درستی کرد.

وی گفت: برخلاف ما که در سال 96 آمارهای سال 93 را منتشر می کنیم و برخی سازمان ها مثل سازمان تامین اجتماعی کمی جلوتر آمارهای سال 94 را روی سایت خود قرار داده اند، شاهدیم که آمار 2016 در دنیا منتشر می شود و در دسترس قرار می گیرد.

شکوری به دلایل تعطیلی معادن به ویژه معادن سنگ آهن اشاره کرد و افزود: کاهش قیمت مواد معدنی در دنیا و به تبع آن در ایران، تحریم های داخل کشور، وضع حقوق دولتی بالا، افزایش مالیات، نبود زیرساخت های لازم مثل آب و برق و شبکه های حمل و نقل ریلی باعث شده است معدن در ایران مزیت رقابتی خود را از دست بدهد که تعطیلی و بیکاری از پیامدهای آن است.

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن گفت: در دنیا شاهدیم که با هدف حمایت از فعالان بخش معدن مالیات و حقوق دولتی این بخش را کاهش می دهند که بعضاً باعث افزایش درآمد دولت می شود، در سال 93 اخذ یکهزار و هشتصد میلیارد تومان حقوق دولتی از بخش معدن پیش بینی شد که عملاً 450 میلیارد تومان یعنی حدود 25 درصد آن وصول شد، این رقم در سال 94 به 1500 میلیارد تومان کاهش یافت که باز هم نامعقول بود و فقط 330 میلیارد آن محقق شد، در سال 95 نهصد میلیارد تومان حقوق دولتی تعیین، اما 358 میلیارد آن وصول شد.

شکوری افزود: بنابر اعلام سازمان تأمین اجتماعی در سال 94 به 189 هزار و 110 نفر به مدت یکسال حق بیمه بیکاری پرداخت شد که البته با احتساب بیکاران فصلی و پرداخت های ماهانه این تعداد به بیش از 370 هزار نفر می رسد، در همین سال به 6208 نفر بیکار بخش معدن بیمه بیکاری پرداخت شده است.

وی گفت: با توجه به اینکه به ازای هر شغل در معدن 5 شغل غیر مستقیم ایجاد می شود، در نتیجه تعطیلی معادن بیش از 35 هزار نفر بیکار شدند، این به معنای این است که اگر به ازای هر نفر سالانه یک میلیون تومان حق بیمه بیکاری پرداخت شده باشد سالانه 360 میلیارد تومان پرداخت شده است درصورتی که ما سال گذشته مجموعاً 358 میلیارد تومان حقوق دولتی وصول کردیم، در واقع هر چه حقوق دولتی وصول شد در قالب بیمه بیکاری پرداخت کردیم.

شکوری افزود: در آلمان وقتی صنعت خودرو دچار بحران و بیکاری می شود، دولت برای جلوگیری از این اتفاق با صاحبان این صنعت تفاهم می کند و پرداخت 50 درصد حقوق کارگران را با هدف جلوگیری از بیکاری و بحران تقبل می کند درحالیکه اینجا اینگونه نیست.

وی گفت: با توجه به نامگذاری امسال به نام سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال باید همت ما این باشد که فضایی ایجاد کنیم تا صاحبان سرمایه و فعالان عرضه تولید ضمن حفظ سرمایه های خود در فعالیت های اقتصادی مشارکت کنند چرا که ایجاد اشتغال بدون سرمایه گذاری ممکن نیست.

شکوری، تامین مواد اولیه صنایع فولادسازی را از مشکلات آینده این واحدها دانست و افزود: باید زنجیره ارزش به گونه ای ایجاد شود که مواد معدنی مورد نیاز آن ها تأمین و تعادل برقرار شود و ما شاهدیم که در چند سال اخیر سنگ آهن و کنسانتره بیشتر تولید شده است که مازاد آن را صادر کردیم در حالی که گندله کمبود داشتیم و وارد کردیم.

وی با بیان اینکه باید مجوز به گونه ای صادر شود که نیاز داخلی تأمین شود، گفت: دغدغه فولادسازی، صادرات است زیرساخت ها در بخش ریل و جاده مشکل دارد و هزینه های حمل و نقل دریایی و جاده ای ما دو برابر رقباست و لذا مزیت صادراتی نداریم.

شکوری افزود: خصوصی سازی باید واقعی انجام شود و دولت جلو رانت ها را بگیرد، خیلی از شرکت های خصولتی وارد معدن شدند که مالیات نمی دهند، رقیب خصوصی ها شدند که این رفتار ها به این بخش اقتصادی به ویژه معدن آسیب می رساند.

وی گفت: اگر می‌خواهیم کشور توسعه یابد و مناطق محروم که عمدتا معادن در این مناطق واقع شده است، آباد شود باید به فعالان این بخش وام کم بهره داد و از آن ها با اعمال معافیت مالیاتی حمایت کرد.

شکوری افزود: سنگ آهن تولیدی به ذوب آهن تحویل می شود، ولی توان پرداخت پول را ندارد، اما باید هر سه ماه مالیات پولی را که دریافت نکرده ایم، پرداخت کنیم.

وی با اشاره به ربوی بودن فعالیت بانک ها گفت: بانک‌ها برخلاف نامشان نه تنها اسلامی نیستند بلکه کاملا ربوی عمل می کنند، چنین نرخ بهره هایی در کجای دنیا دیده می شود، بانک ها به جای کار اصلی بنگاه دار شده اند، شرکت سرمایه گذاری ایجاد کردند و با پول دیگران کار اقتصادی می کنند.

شکوری افزود: به جای اینکه بانک‌ها محرک تولید باشند از وظیفه اصلی خود خارج شده اند بطوریکه بخشی از سهام بانک‌ها در بخش ملک درگیر شده، بخشی را دولت استقراض کرده است و بانک‌ها عملاً قدرت کمک به تولید را ندارند و این موضوعات از دغدغه های ماست.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: