کد خبر: ۲۳۲۲۰
۳۰ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۲:۳۶
0
كنترل نقدينگي، كنترل بر مصرف منابع و نظارت بر آن مي‌تواند قسمت زيادي از تأثيرات منفي افزايش نقدينگي بدون كنترل را خنثي كند.
پول نیوز -   رئيس كل بانك مركزي در تشريح ديدگاه خود در خصوص رابطه تورم و نقدينگي در اقتصاد ايران، گفت: تجربه‌هاي قبلي به خصوص در سال گذشته ثابت كرده است كه در صورت هدايت نقدينگي به سمت توليد و تقويت طرف عرضه، افزايش نقدينگي موجب افزايش نرخ تورم نخواهد شد.

 به گزارش پول نیوز از بانك مركزي در جديدترين گزارش آماري خود حجم نقدينگي در بهمن ماه سال گذشته را 224 هزار و 140 ميليارد و 130ميليون تومان با رشد 17.9 درصدي طي اين بازه زماني اعلام كرد.اين نرخ براي مدت مشابه سال قبل (بهمن 87 نسبت به اسفند 86) معادل 8.2 درصد گزارش شده بود.

پيش از اين رئيس كل بانك مركزي از افزايش نرخ رشد نقدينگي در پايان سال به واسطه تزريق منابع به واحدهاي توليدي خبر داده بود،اما يكي از جالب‌ترين نكاتي كه در اين گزارش به چشم مي‌خورد افزايش نرخ رشد نقدينگي طي سال‌ گذشته نسبت به سال 87 است و اين در حالي است كه رئيس كل بانك مركزي رشد تورم را كاهنده اعلام كرد.

اين نكته از آنجا حائز اهيمت است كه طبق اصول علم اقتصاد همواره تورم و نقدينگي در يك مسير حركت و هم جهت با يكديگر افزايش يا كاهش پيدا مي‌كنند در حالي كه با استناد به گفته‌هاي بهمني و گزارشات بانك مركزي اين رابطه در مورد تورم و نقدينگي در ايران حاكم نيست و طي سال گذشته با وجود افزايش نقدينگي، نرخ تورم كاهش يافته است.


تحليل بهمني از رابطه تورم و نقدينگي در ايران

محمود بهمني در مورد رابطه تورم و نقدينگي در اقتصاد ايران، اظهار داشت: نقدينگي يكي از عوامل مؤثر بر تورم است و به همين دليل بانك مركزي سعي كرده بيشترين حجم نقدينگي را به بخش صنعت و توليد تزريق كند.

وي گفت: آن بخش از نقدينگي كه در صنعت و توليد تزريق و به افزايش توليد منجر شود و به دنبال آن مواد اوليه و سرمايه در گردش را افزايش دهد با نقدينگي بدون كنترل و نقدينگي رها شده در بازار از طريق سفته‌بازي متفاوت است.

به گفته رئيس كل بانك مركزي، كنترل نقدينگي، كنترل بر مصرف منابع و نظارت بر آن مي‌تواند قسمت زيادي از تأثيرات منفي افزايش نقدينگي بدون كنترل را خنثي كند.

وي ادامه داد: عوامل متعددي بر افزايش نقدينگي و كاهش تورم تأثيرگذار بوده است كه يكي از اين عوامل اساسي تفاوت نوع نقدينگي تزريق شده به بخش‌هاي مختلف اقتصاد كشور است.
بهمني اضافه كرد: زماني كه نقدينگي تزريق و در جامعه رها شود موجب تحريك تقاضا در جامعه مي‌شود ولي در صورت كنترل موجب تحريك عرضه خواهد شد.

رئيس كل بانك مركزي تأكيد كرد: اثرات نقدينگي در هر يك از حالت‌هاي مذكور مي‌تواند متفاوت باشد.

به اعتقاد بهمني با همين توضيحات مي‌توان به راحتي به رابطه نقدينگي و تورم در ايران طي سال‌هاي گذشته به خصوص دو سال اخير پي برد و علت كاهش نرخ تورم با وجود افزايش رشد نقدينگي را از نحوه توزيع نقدينگي دريافت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: