May 2021 06 / پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۲۳۱۵۲
۲۹ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۸:۳۶
0
جمهوري اسلامي ايران در پاسخ به قطعنامه 1929 شوراي امنيت سازمان ملل بيانيه‌اي را به شرح زير صادر كرد.

پول نیوز - جمهوري اسلامي با صدور بيانيه‌اي تصريح كرد: اصرار دولت آمريكا را در ادامه مسير غلط گذشته براي آنها پر هزينه، بي فايده و بن بست مي‌دانيم كه فقط موجب آن مي‌شود پرده از چهره مناسبات ناعادلانه و غلط شوراي امنيت برداشته شود.

به گزارش پول نیوز جمهوري اسلامي ايران در پاسخ به قطعنامه 1929 شوراي امنيت سازمان ملل بيانيه‌اي را به شرح زير صادر كرد.

در 9 ژوئن 2010 قطعنامه 1929 شوراي امنيت صادر شد. بر خلاف انتظار جامعه جهاني، اين قطعنامه براي محكوميت حمله به كشتي آزادي كه كمتر از 10 روز قبل از آن اتفاق افتاده بود و وضع مجازات عليه عاملان آن صادر نشد؛ بلكه جامعه جهاني شاهد بود ايالات متحده كه رسماً خود را متعهد به حمايت از رژيم صهيونيستي مي‌داند در پشتيباني و حمايت از جنايت مزبور مانع اقدام شوراي امنيت شد.

اين قطعنامه همچنين پاسخي به سند نهايي اجلاس بازنگري NPT نبود كه 15 روز قبل از آن 189 كشور در آن بر الزام رژيم صهيونيستي به پيوستن به NPT تأكيد كرده بودند.

جامعه جهاني پيش از اين نيز هيچ قطعنامه‌اي از شوراي امنيت درباره چگونگي اشاعه سلاح‌هاي هسته‌اي به رژيم صهيونيستي نديده بود و هيچ‌گاه شوراي امنيت نخواسته است بررسي كند كه چه كساني سلاح هسته‌اي را در اختيار اين رژيم قرار داده‌اند؟ چرا كه برخي اعضا ثابت شوراي امنيت خود متهمان اصلي اين اشاعه هستند.

همچنين موضوع قطعنامه 1929 نگراني درباره توليد، ساخت، تكثير و آزمايش نسل جديد سلاح‌هاي هسته‌اي از سوي اعضاي ثابت شوراي امنيت نيست و در آن اشاره‌اي به 11 پيشنهاد جمهوري اسلامي ايران در كنفرانس بازنگري NPT براي خلع سلاح و عدم اشاعه نشده است،
پيشنهادهايي كه استقبال جامعه جهاني را به دنبال داشت.

موضوع قطعنامه بر خلاف انتظار جامعه جهاني درباره فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران بر مبناي اتهاماتي واهي است كه نه تنها هيچ‌گاه ثابت نشده، بلكه در آخرين گزارش مديركل آژانس كه تنها يك روز قبل از قطعنامه منتشر شد، براي بيست و دومين بار به صراحت تأكيد شد اين فعاليت‌ها هيچ‌گونه انحرافي از اهداف صلح‌آميز نداشته است.

صادركنندگان قطعنامه خود را در حالي در معرض قضاوت جامعه جهاني قرار دادند كه جهان كمتر از يك ماه قبل از صدور قطعنامه شاهد بيانيه تهران بود كه در آن به صراحت بر همكاري‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي و اجتناب از مقابله با حقوق ملت‌ها تأكيد شده بود.

ايالات متحده آمريكا در حالي كه تركيه و برزيل را براي تعامل با تهران تشويق مي‌كرد، يك ماه پس از صدور بيانيه تهران و استقبال جهاني از آن كه در بيانيه 120 كشور عضو جنبش عدم تعهد بروز كرد، به مقابله با آن برخاست.

صدور قطعنامه 1929 در فضاي بيانيه تهران و حمله به كشتي آزادي براي جامعه جهاني صحت ديدگا‌ه‌هاي جمهوري اسلامي ايران را اثبات كرد.

1- اثبات كرد شوراي امنيت نمي‌تواند مرجع مناسبي براي تامين امنيت و حقوق ملت‌ها باشد و نشان داد مادام كه ايالات متحده آمريكا رسماً خود را متعهد به امنيت رژيم صهيونيستي و حمايت از جنايات آن مي‌داند، شوراي امنيت قطعنامه‌اي در محكوميت جنايات رژيم صهيونيستي صادر نخواهد كرد.

2- اثبات كرد ايالات متحده آمريكا امروز بيش از هميشه با بي اعتباري و بحران اعتماد در جهان روبروست و شعار تغيير نيز نتوانست اعتبار از دست رفته دولت آمريكا را برگرداند. جامعه جهاني به روشني شاهد بود رئيس جمهور اين كشور بسان اسلاف خويش حاضر است با دروغ از اعتبار كشورهاي ديگر هزينه كند. اظهارات رئيس جمهور برزيل و نخست‌وزير تركيه در تبيين رفتار غيرصادقانه رئيس جمهور آمريكا امروز در معرض قضاوت جامعه جهاني است.

3- اثبات كرد دولت ايالات متحده آمريكا به عنوان مجرم اصلي استفاده از سلاح‌ هسته‌اي و تكثير، توليد و آزمايش آن، بزرگ‌ترين تهديد جامعه جهاني است كه اين تهديد بيش از همه متوجه امنيت شهروندان آن كشور است. رژيمي كه قادر به مهار يك چاه نفت نيست، چگونه مي‌تواند اعتماد جامعه جهاني را براي مهار زرادخانه‌هاي هسته‌اي خود كه امنيت جهاني را به خطر مي‌اندازد، فراهم سازد؟

4- اثبات كرد دولت آمريكا براي انحراف افكار عمومي از تهديدهاي واقعي كه حاصل سياست‌هاي غلط اين رژيم در انباشت سلاح‌هاي هسته‌اي و حمايت از تروريسم دولتي است، سعي دارد با ساخت تهديدهاي فرضي و دروغين، توجه جامعه جهاني را از تهديدهاي واقعي منحرف كند.

5- اثبات كرد برخي دولت‌هاي انحصارطلب درصدد هستند ساير ملت‌ها را از فناوري صلح‌آميز هسته‌اي و داشتن چرخه سوخت كه از مصاديق بارز «حق توسعه»، «حق ملت‌ها نسبت به منابع طبيعي» و «حق تعيين سرنوشت ملت‌ها» است، محروم سازند.

اينك با استفاده از فرصتي كه در افكار عمومي جهان براي اثبات ديدگاه‌هاي فوق به وجود آمده است، جمهوري اسلامي ايران اعلام مي‌كند:

1- ورود شوراي امنيت به موضوع فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران غيرقانوني، بي اعتبار و بر خلاف نص صريح ماده 39 منشور و در مغايرت كامل با الزامات سازماني و پادماني آژانس بين‌المللي انرژي اتمي است و اين شورا بايد سريعاً نسبت به اتخاذ اقدامات جبراني و رفع اشتباهات گذشته خود اقدام كند.

2- جمهوري اسلامي ايران به صراحت اعلام مي‌كند هرگونه اقدام عليه منافع قانوني و مشروع ملت ايران متقابلاً پاسخ قانوني و اقدام مقتضي جمهوري اسلامي ايران را به همراه خواهد داشت.

3- ناكامي دولت آمريكا در به دست آوردن تمام آراي شوراي امنيت علي‌رغم فشارهاي غيرمعمول و تماس‌هاي رئيس جمهور اين كشور و عدم همراهي جامعه جهاني با اراده برخي قدرت‌ها كه در بيانيه جنبش عدم تعهد به نمايندگي از دو سوم كشورهاي جهان مشهود است، گوياي شروع دوران جديدي از مناسبات جهاني براي تامين حقوق ملت‌ها برپايه عدالت و احترام است.

4- ما از اينكه هدف انساني «انرژي صلح‌آميز هسته‌اي براي همه، سلاح هسته‌اي براي هيچ‌كس» به فرصتي براي همكاري و همبستگي دولت‌هاي مستقل تبديل شده است استقبال مي‌كنيم و آن را پديده مباركي در دفاع از حقوق اساسي ملت‌ها مي‌دانيم. از اين رو اصرار دولت آمريكا را در ادامه مسير غلط گذشته براي آنها پر هزينه، بي فايده و بن بست مي‌دانيم كه فقط موجب آن مي‌شود پرده از چهره مناسبات ناعادلانه و غلط شوراي امنيت برداشته شود و عزم ملت‌ها را براي ايجاد مناسباتي صحيح در صحنه بين‌المللي جدي‌تر كند.

5- جمهوري اسلامي ايران با تأكيد مجدد بر مفاد بيانيه تهران آن را مبنايي شايسته براي همبستگي دولت‌هاي مستقل در مقابله با زياده‌خواهي‌ها و تعامل بيشتر براي صلح، عدالت و سعادت مي‌داند.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها