April 2021 19 / دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰
کد خبر: ۲۳۱۰۷۲
۱۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۴
0
حجم بالای انتقادات مجلس اما با نحوه برخورد آن با مناطق آزاد کاملا در تضاد است به گونه ای که نه تنها تحقیق و تفحص از این منطقه در مجلس رد شد بلکه...
یک بام و دو هوای مجلس در برخورد با مناطق آزاد
پول نیوز - مناطق آزاد بیش از دو دهه پیش با هدف رونق اقتصادی آغاز به کار کرد اما هرگز نتوانست جایگاه واقعی خود را پیدا کرده و اقتصاد کشور را متحول کند و با گذشت زمان بر حجم انتقادات بر عملکرد این مناطق افزوده شد. انتقاداتی که چندان چاره ساز نبود و بر تعداد مناطق ازاد افزوده شد.

کارشناسان معتقدند در کنار مشکلات زیرساختی مناطق آزاد عدم نظارت درست بر تمامی محدوده‌های مناطق آزاد عامل بروز پدیده قاچاق کالا در این مناطق شده و راه فرار برای قاچاقچیان ایجاد کرده است.

یکی از ارگانهای رسمی منتقد به عملکرد مناطق آزاد مجلس است؛ مهر ماه سال گذشته مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به این موضوع پرداخت که ایجاد مناطق آزاد متعدد در محدوده‌هایی با مساحت زیاد و عدم امکان فنس‌کشی بخشی از این محدوده‌ها، موجب ایجاد زمینه برای عدم نظارت کامل گمرک بر تمامی محدوده وسیع این مناطق شده و امکان بروز پدیده قاچاق کالا در قالب رسوب کالا به سرزمین اصلی را به وجود آورده است. بنابراین این مشکلات عارضه‌هایی مانند فروش اراضی، تردد خودروهای لوکس وارداتی، واردات کالاهای مصرفی و ورود کالای همراه مسافر را به وجود آورده است.

از طرف دیگر وجود نقاط جمعیتی شهری و روستایی در محدوده مناطق فعلی موجب انحراف سازمان‌های مناطق از اهداف اصلی خود و تمرکز مدیران این مناطق به امور شهری و روستایی شده و ناهماهنگی‌هایی با سایر سازمان‌های مستقر در این مناطق بروز یافته که مدیریت یکپارچه مناطق در خصوص تفویض اختیار سازمان‌های اجرایی و شهرداری‌ها را با مشکل مواجه کرده است.

همچنین این مشکلات، موجب تورم نیروی انسانی در سازمان‌های این مناطق و ناکارآیی ساختار اداری و تشکیلاتی و بروز پرونده‌های موردی مفاسد اقتصادی و تغییر پیاپی مدیریت‌ها در این مناطق شده است که در برخی موارد، توسعه نامتوازن در محدوده‌های بومی منطقه و تاثیر نامطلوب بر مناطق همجوار را رقم زده است.

بر اساس این گزارش، سازمان‌های مناطق آزاد در اولین گام باید به دنبال ایجاد زیرساخت‌های اولیه این محدوده‌ها باشند که این امر، نیازمند تامین درآمد مکفی است که از محل تولید و صادرات به دست نمی‌آید. اتکای درآمدهای منطقه به فروش اراضی، اخذ عوارض از واردات کالاهای مصرفی و پلاک‌گذاری خودروهای سواری لوکس منجر به کم‌توجهی به مقوله‌های اصلی مانند تقویت تولید صادرات‌گرا و جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی شده و در نتیجه انحراف در عملکرد این مناطق را به‌دنبال داشته است.

جالب اینجاست که با وجود انتقادات بسیار نمایندگان مجلس به عملکرد مناطق آزاد و نیز مطرح کردن تحقیق و تفحض از این مناطق، نمایندگان در نشست علنی 4 اردیبهشت سال جاری با 85 رأی موافق، 60 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 195 نماینده حاضر در جلسه با تقاضای تحقیق و تفحص از بررسی عملکرد در مناطق آزاد مخالفت کردند.

5 مهرماه سال گذشته نمایندگان درخواست تحقیق و تفحص از عملکرد مناطق آزاد را با این استدلال که وضعیت فعلی این مناطق با اهداف و کارکرد آن فاصله دارد موضوع را به کمیسیون اقتصادی مجلس سپردند. نمایندگان معتقد بودند در مناطق آزاد بدون نظارت واردات کالا انجام می شود و این مناطق صادرات را فراموش کرده اند.

نمایندگان به دنبال بررسی وضعیت صادرات در مناطق آزاد بودند چرا که گفته می شد این مناطق کمترین میزان صادرات را به خود اختصاص داده اند و این موضوع نشان می دهد که مناطق آزاد از هدف اصلی خود فاصله گرفته است.

حالا و پس از فروکش کردن تب تحقیق و تفحص از عملکرد مناطق ازاد نمایندگان مجلس معتقدند که باید در قانون مناطق آزاد بازنگری شود آنگونه که نماینده مردم ابهر گفته؛ مناطق آزاد با انواع معافیت ها و تسهیلات محل مناسبی برای رشد فعالیت های مولد اقتصادی است و مهم ترین مزیت وجود مناطق آزاد ایجاد اشتغال است که اگر در سایه واردات صرف و قاچاق کالا نادیده گرفته شود رسالت این مناطق زیرسوال رفته است.

این نماینده مجلس دهم، سیاست گذاری صحیح را راهکاری برای عملیاتی شدن رسالت مناطق آزاد خواند و گفت: با انجام صحیح وظایف مناطق آزاد افزایش تجارت با کشورهای مختلف را شاهد خواهیم بود.

وی ادامه داد: دولت باید در بحث مبارزه با قاچاق در مناطق آزاد برنامه مشخصی داشته و با اعمال تبیه های متناسب انجام مراودات تجاری را در مسیر صحیح خود دنبال کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: گزارش دهی دوره ای دولت به مجلس در خصوص مناطق آزاد موجود در کشور در بحث عملکرد آن ها می تواند شفاف سازی در اقدامات را به دنبال داشته باشد.

دیگر نماینده مجلس وعضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن هم معتقد است بسیاری از معافیت ها در مناطق آزاد به جای تسهیل صادرات رشد حجم واردات و نابودی تولید داخل را رقم زده است.

سیدجواد حسینی کیا با اشاره به منفی شدن تراز تجاری در مناطق آزاد کشور، گفت: هر چند هدف از ایجاد مناطق آزاد رشد صادرات بوده اما در عمل واردات از این هدف پیشی گرفته است.

نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مناطق آزاد در کشور قرار بودن سوپاپ اطمینانی برای اقتصاد کشور در زمان تحریم ها باشد، تصریح کرد: متاسفانه تسهیل معاملات در مناطق آزاد آن هم از حیث واردات صرف این مناطق را از هدف اصلی و اولیه خود دور کرده و نتوانست در زمان تحریم ها خلاء های بسیار را رفع کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه در هیچ جای دنیا دیده نمی شود منطقه ای با 529 هزار هکتار به عنوان منطقه آزاد یا ویژه اقتصادی در نظر گرفته شود، گفت: در ایران بسیاری از مناطق آزاد از وسعت و ظرفیت های بسیاری برخوردارند اما کمترین بهره وری در آن را شاهد هستیم.

حسینی کیا ادامه داد: رونق مناطق آزاد با هدف توسعه صادرات در این مناطق می تواند اهرم خوبی برای مقابله با بیکاری باشد اما متاسفانه برخی دلالی گری ها اجازه این مهم را از این مناطق سلب کرده است.

وی با بیان اینکه نبود نظارت کافی بر عملکرد مناطق آزاد واردات را در این مناطق رونق داده است، گفت: متاسفانه واردات صورت گرفته در مناطق آزاد به گونه ای است که اولویت های کشور نبوده و حتی کالایی است که مورد نیاز داخل نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به حجم بالای واردات پوشاک به کشور از طریق مناطق آزاد، افزود: واردات بسیار پوشاک به کشور در حال حاضر در تعطیلی صنعت نساجی و بیکاری قشر اعظمی از مردم هویدا شده است.

حسینی کیا با بیان اینکه اداره و مدیریت مناطق آزاد نیازمند بازنگری جدی است، افزود: در حال حاضر معافیت های گمرکی بسیاری در مناطق آزاد لحاظ می شود که این خود نافی هدف اولیه تشکیل این مناطق بوده و به افزایش حجم واردات دامن می زند.

وی ادامه داد: در همه جای دنیا 3 الی 4 مورد معافیت گمرکی وجود دارد اما در کشور ما بیش از 12 مورد معافیت در این زمینه وجود دارد که این خود عقب ماندگی صادرات از واردات را رقم زده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه سردرگمی در حجم بالای معافیت های گمرکی به افزایش رانت و فساد اقتصاد منجر شده است، تصریح کرد: دولت باید با تجدیدنظر در معافیت های گمرکی میزان واردات در مناطق آزاد و ویژه اقتصاد را کنترل کند.

وی افزود: جدا از حجم واردات بی رویه ای که از مسیر قانونی با برخی رانت ها وارد کشور می شود حجم بالای قاچاق نیز در این مناطق چشم گیر است که تولید ملی را به کلی نابود کرده است.

حجم بالای انتقادات مجلس اما با نحوه برخورد آن با مناطق آزاد کاملا در تضاد است به گونه ای که نه تنها تحقیق و تفحص از این منطقه در مجلس رد شد بلکه هر روز از راهروهای بهارستان اخبار جدیدی در مورد پیوستن شهرهای مختلف به مناطق آزاد شنیده می شود.


برچسب ها: پول نیوز ، مناطق آزاد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: