April 2021 19 / دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰
کد خبر: ۲۳۰۷۷۱
۰۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۹
0
مصرف چای سبز و فراورده‌های لوبیای سویا باعث کاهش اثر ضدلخته ای وارفارین و افزایش احتمال بروز لخته می‌شود.
چه دارویی را با چه غذایی نباید خورد؟پول‌نیوز -تا به حال شده قرصی را هم زمان با داروی دیگر یا خوراکی خاصی مصرف کنید و بعد دچار آفت یا افزایش فشار خون، حالت تهوع، سردرد، دل درد و … شوید ؟یا اینکه پس از گذشت مدتی متوجه شدید دارویی که می‌خورید تأثیری که باید داشته باشد را ندارد یا برعکس، بیش‌ازحد تأثیرگذار است؟ اگر چنین تجربه‌هایی را داشته اید، باید بدانید مصرف هم زمان بعضی داروها با یکدیگر یا غذا های خاص می‌تواند عوارض مختلف و حتی بسیار خطرناکی داشته باشد!

اگر در ادامة این مطلب با ما باشید به شما خواهیم گفت کدام دارو را با کدام غذا نباید بخورید و از چه داروهایی با هم نباید استفاده کنید.

تداخل دارویی مفید هم داریم ؟
بعضی تداخلات دارویی می‌توانند مفید باشند، درواقع بعضی داروها می‌توانند قدرت داروی دیگر را افزایش داده یا عوارض آن را کاهش دهند. برای مثال گاهی برای کاهش عارضه تهوع در گروهی از داروهای ضد درد، آن را با یک داروی ضد تهوع ترکیب می‌کنند. البته در بعضی تداخلات دارویی نیز یک دارو می‌تواند اثربخشی داروی دیگری را کاهش دهد.

برای مثال قرص‌های جلوگیری از بارداری می‌توانند اثر بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها را کاهش دهند. گاهی نیز عوارض ناشی از تداخل دارویی می‌تواند خطرناک باشد. برای مثال وقتی فرد داروی ضد انعقاد مصرف می‌کند، اگر بدون مشورت با پزشک از دارویی گیاهی با اثر ضد انعقادی استفاده‌کننده، ممکن است دچار خونریزی داخلی شود!

لبنیات اثر آنتی‌بیوتیک را کم می کنند!
اغلب آنتی‌بیوتیک‌ها از جمله آنتی‌بیوتیک‌های خانواده «کینولون» مثل «سیپروفلوکساسین» و «لواکوبین» در معده به کلسیم و آهن متصل می‌شوند و نمی‌توانند جذب بدن شوند بنابراین اثرشان کاهش پیدا می‌کند و عفونت درمان نمی‌شود. پس از مصرف لبنیات، مکمل‌های حاوی آهن، قرص‌های کلسیم، قرص و کپسول روی هم‌زمان با این آنتی‌بیوتیک‌ها خودداری کنید.

البته مصرف هم زمان آنها با مواد غذایی حاوی آهن خیلی مشکل ساز نخواهد بود.آنتی‌بیوتیک‌ها همچنین نباید هم زمان با داروهای ضد اسید معده، آبمیوه، چای و نوشابه مصرف شوند و بهتر است همراه با آب فراوان، ۲ ساعت قبل یا۶ ساعت قبل از موارد مذکور در بالا مصرف می‌شوند.

با این دارو سالاد نخورید
ویتامین K موجود در خوراکی‌هایی مثل کلم، کاهو، بروکلی، نخود، اسفناج ، آووکادو و … می‌توانند برای کسانی که از داروهای رقیق‌کننده خون از جمله وارفارین استفاده می‌کنند، خطرناک باشد.

درواقع نوسانات این ویتامین در بدن می‌تواند وارفارین را بی‌اثر کند و آثار ضد انعقادی آن را کاهش دهد؛ در نتیجه احتمال شکل‌گیری لخته‌های خونی بالا می‌رود.پس سعی کنید هر هفته میزان مشخصی از این ویتامین را مصرف کنید. ویتامین K همچنین میزان تأثیر استامینوفن را پایین می‌آورد.

قبل از خوردن وارفارین بخوانید!
سیر از تشکیل لخته در خون جلوگیری می‌کند و باعث افزایش رقت خون می‌شود . بیمارانی که وارفارین مصرف می‌کنند نباید بیشتر از یک حبه سیر در روز مصرف کننده زیرا ممکن است باعث رقیق شدن بیش از حد خونشان و احتمال خونریزی در بدنشان شود.

مصرف چای سبز و فراورده‌های لوبیای سویا باعث کاهش اثر ضدلخته ای وارفارین و افزایش احتمال بروز لخته می‌شود.

در مقابل، مصرف فراورده‌های انبه و آب آن باعث افزایش اثر ضدلخته وارفارین و احتمال خونریزی می‌شود.مصرف فراورده‌های پروتئینی پروبیوتیکی مانند ماست پروبیوتیک باعث افزایش تولید ویتامین K در بدن می‌شود بنابراین مصرف این گونه فراورده‌ها باعث افزایش نیاز به مصرف وارفارین خواهد شد .

با این داروها شیرین‌بیان نخورید

شیرین‌بیان حاوی «گلیسیریزین» است؛ ماده‌ای که فشار خون را افزایش می‌دهد بنابراین مصرف هم زمان آن با داروی کاهنده فشار خون می‌تواند تأثیر دارو را کاهش دهد و فشار خون را در سطح خطرناکی بالا نگه دارد. همچنین کسانی که داروهای مهارکننده ACE(کاهنده فشار خون) مثل «انالاپریل » و «کاپتوپریل» استفاده می‌کنند.

نباید از نمک پتاسیم (نمک رژیمی بدون سدیم) استفاده‌کننده زیرا مهار کننده‌های ACE خود باعث افزایش اثر پتاسیم در بدن می شوند و می‌توانند باعث سکته شوند! مصرف هم زمان این داروها و انار نیز اثر دارو را افزایش می‌دهد و می‌تواند باعث سبکی سر و سرگیجه به دلیل کاهش فشار خون شود.

شیرین بیان با مهار سدیم و دفع پتاسیم باعث می‌شود عوارض ثانویه کورتن ها مثل پوکی استخوان، ورم و آب سیاه بالا برود. مثل شیرین بیان با ادرارآورها نیز ممنوع است زیرا باغث دفع دفع پتاسیم می‌شود و کمبود پتاسیم عامل بروز مشکلاتی در ریتم ضربان قلب خواهد بود . توصیه می‌شود اگر تحت درمان‌های دارویی هستید، بیش از ۱۰ گرم گیاه شیرین بیان برای شکل چای یا سایر نوشیدنی‌ها مصرف نکنید.

با استاتین، گریپ فروت نخورید

مصرف هم زمان آب گریپ فروت و استاتین‌ها (گروهی از دارو های کاهنده ی کلسترول خون مثل لواستاتین و آتروواستاتین ) باعث اختلال در عملکرد آنزیم متابولیزه کننده این داروها در بدن می‌شود ؛ در نتیجه اثر دارو افزایش پیدا می‌کند. پس اگر از این دارو استفاده می‌کنید به بهتراست دو ساعت قبل و بعد از مصرف آنها آب گریپ فروت ننوشید و روی هم رفته طی روز بیش از ۲۵۰ سی‌سی از این آب میوه نخورید.

آب گریپ فروت اثر و عوارض جانبی بعضی از داروهای دیگر را نیز افزایش می‌دهد. به طور کلی بهتر است هم‌زمان با آن از مصرف داروهای مخصوص قلب، آلرژی، اضطراب، آسم، لخته‌های خونی، سرطان، سرفه، افسردگی، صرع، پرفشاری خون، عفونت، سکته‌های مغزی و قلبی خودداری کنید.

این پنیر را با قرص ضد افسردگی نخورید
مهار کننده‌های مونو آمین اکسیداز با نام اختصاری MAO دسته‌ای از داروهای ضد افسردگی هستند. این داروها به دلیل عوارض جانبی و تداخل‌های دارویی خطرناک شان کمتر تجویز می‌شوند اما در درمان افسردگی و مراحل اولیه بیماری پارکینسون بسیار مؤثرند. در واقع این گروه از داروها و همچنین آنتی‌بیوتیک‌هایی مثل «لینزولید » آنزیمی که به تجزیه «تریامین» کمک می‌کند را از کار می‌اندازد.

تریامین نوعی اسید آمینه است که در پنیرهای با تاریخ نگهداری بالا مثل پنیر پارمسان، گودا و بلو چیز و همچنین سوسیس و کالباس، موزهای خیلی رسید، آووکادو، اسفناج، سس سویا و ماءالشعیر یافت می‌شود. تریامین اگر در بدن تجزیه نشود، فشار خون را افزایش می‌دهد.

بنابراین افرادی که از مهار کننده‌های MAO استفاده می‌کنند اگر هم زمان با دارویشان از این خوراکی ها مصرف‌کننده، ممکن است فشار خونشان به درجات خطرناکی بالا برود آنها را دچار درد شدید قفسه سینه کند. همچنین باید هم‌زمان با این داروها از مصرف محرک‌های دیگر مثل کافئین خودداری کرد چون اثر دارو را افزایش می‌دهند .

اثر قرص ضد بارداری کم می‌شود اگر …!
مصرف هم زمان قرص ضدبارداری با داروی ریفامپین(نوعی آنتی‌بیوتیک) و همچنین ترکیبات پنی‌سیلین و تتراسایکلین، فنوباربیتال، کاربامازپین، فنی تویین و سیاری از ضدصرع های دیگر ، داروهای ضد سل و داروهای ضد میگرن باعث کاهش اثر این قرص می‌شود. علاوه بر این قرص ضد بارداری باعث افزایش انتقادپذیری خون می‌شود و می‌تواند باعث کاهش اثر بعضی از داروهای ضد انعقاد خون همچون وارفارین شود.

این قرص‌ها همچنین باعث کاهش جذب ویتامین B و اسیدفولیک می‌شود بنابراین در دوران مصرف آن نباید از منابع غنی ویتامین B مثل جگر و سبزی‌هایی با رنگ سبز تیره مثل اسفناج غافل شوداروهای ضد آکنه با آب هویج نمی‌سازد.

مصرف هم زمان داروهای ضد آکنه «ایزوترتینوئین» (آکوتان و دکوتان) با داروهای داکسی سیکلین، مینو سیکلین، تتراسیکلین، متوترکسات ، مکمل‌های حاوی ویتامین A و هر نوع مکمل برای افزایش یا کاهش وزن و بدنسازی ممنوع است. توصیه می‌شود از مصرف الکل هم خودداری شود زیرا باعث عوارض کبدی خواهد شد.

بهتر است در طول درمان این دارو از زیاده‌روی در مصرف آب هویج (بیش از دو لیوان در روز) خودداری کنید چرا که این دارو از مشتقات ویتامین A تولید شده است و زیاده‌روی در مصرف آب هویج هم‌زمان با آن ممکن است باعث آسیب کبدی شود.

چای، استامینوفن را قوی‌تر می‌کند!
مصرف چای ۲۰ دقیقه قبل از دریافت استامینوفن باعث افزایش اثربخشی این دارو می‌شود. کافئین موجود در قهوه، چای یا نوشیدنی‌های کولا دار میزان جذب استامینوفن را افزایش می‌دهد اما این را هم باید در نظر داشت که دوز بالای این ترکیب باعث آسیب کبدی می‌شود.

 مصرف بعضی داروها با نوشیدنی‌های کافئین دار نیز می‌تواند علائمی مانند لرزش، طریق و لکنت در فرد ایجاد کند؛

برای مثال هرگز نباید داروهای ضد آسم مثل تئوفیلین را با نوشیدنی‌های حاوی کافئین مصرف کرد. به طور کلی اگر دارو میخورید، مصرف چای، قهوه و نوشیدنی‌های کولادار را به یک لیوان در روز کاهش دهید.


منبع:دکترسلام

برچسب ها: دارو ، سلامت ، پول نیوز
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: