May 2021 13 / پنجشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۲۳۰۶۰
۲۶ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۸:۴۱
0
سخنگوی وزارت خارجه: سیاست مهار دوگانه اشتباه است و سیاست چماق و هویج کارآیی ندارد و متناسب با شئون ملت ایران نیز نیست.

پول نیوز -  رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه اقدام اتحادیه اروپا را برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران در کنار آمادگی برای گفت‌و‌گو با ایران، سیاست دو‌گانه چماق و هویج توصیف کرد که متناسب با شان ملت ایران نیست. وزرای خارجه اتحادیه اروپا اواخر وقت دوشنبه تحريم‌هاي جديدي را برای اعمال فشار بر ايران تصویب كردند.

به گزارش پول نیوز اين تحريم‌ها بر صنعت گاز، نفت، حمل و نقل، امور بانكي و اعتباري و همچنين انتقال تكنولوژي اعمال خواهند شد. قرار است سران اتحادیه اروپا در نشست فردا پنج‌شنبه در بروكسل مقر اتحاديه اروپا، این تحریم‌ها را به تصویب نهایی برسانند.

سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به اقدام اروپاییان گفت:اگر در رويكرد كشورهاي غربي منطق حاكم باشد، در چارچوب گفت‌وگوهاي منطقي درخواست‌هاي آنها قابل بررسي خواهد بود. اگر منطق آنها در مقابل منطق ملت بزرگ ايران شكست بخورد، توسل به اقدامات محدود كننده و فشار و تحريم پاسخ مناسبي را در بر داشته و نتيجه معكوسي را براي آنها به دنبال خواهد داشت.

 اتحادیه اروپا همزمان با درخواست مذاکره با ایران پیش‌نویس تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به تصویب رسانده است.

 سخنگوی وزارت خارجه: سیاست مهار دوگانه اشتباه است و سیاست چماق و هویج کارآیی ندارد و متناسب با شئون ملت ایران نیز نیست.

دنیای اقتصاد- مجید اعزازی‌: پیشنهاد وزیران خارجه اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌های فراتر از تحریم‌های مندرج در چهارمین قطعنامه سازمان ملل علیه ایران و همچنین تاکید آنان بر تداوم مذاکرات هسته‌ای با تهران، واکنش رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه را در پی داشت. مهمانپرست دیروز سیاست چماق و هويج غرب را ناکارآمد و نامناسب با شئون ملت ایران خواند.

 وزیران خارجه اتحاديه اروپا روز دوشنبه تحريم‌هاي جديدي را برای اعمال فشار بر ايران ارائه كردند. اين تحريم‌ها در صورت تصویب سران اتحادیه اروپا در روز پنج‌شنبه، بر صنعت گاز و نفت و حمل و نقل، امور بانكي و اعتباري و همچنين انتقال تكنولوژي اعمال خواهند شد.

خبرگزاري فرانسه به نقل از يك دپيلمات نوشت: وزيران خارجه در لوكزامبورگ به دنبال جلوگيري از هرگونه سرمايه‌گذاري جديد و انتقال تكنولوژي و تجهيزات هستند.

همچنين كاترين اشتون، رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا گفت: ما به دنبال ابزاري حمايت كننده و همراهي كننده تحريم‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل هستيم. تحريم‌ها به معناي پايان بازي نيست، بلكه اتحاديه اروپا در راستاي سياست هويج و چماق عمل كرده كه بر اين اساس در كنار اين تحريم‌ها، مذاكرات هسته‌‌اي ادامه مي‌يابد.

ويليام‌هاگ، وزير خارجه انگليس نیزكه در جلسه وزيران خارجه اتحاديه اروپا شركت كرده بود، گفت: اعمال تحريم در جهت همراهي و به عنوان ابزار اضافه‌تر در راستاي تحريم‌هاي شوراي امنيت است.
اشتون همچنين با اشاره به نامه‌اش به سعيد جليلي، دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران مبنی بر آمادگی برای مذاکره گفت: ما بيش از هر زمان ديگر آماده‌ايم و مي‌خواهيم زمان براي اعمال تحريم‌ها را از دست ندهيم و من آماده ديدار با جليلي هستم.

تاکید دوگانه و همزمان کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر اعمال فشارهای بیشتر از سویی و تداوم مذاکرات هسته‌ای با تهران از سوی دیگر، موجب شد که دیروز سخنگوی وزارت خارجه در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود این سیاست را اشتباه توصیف کند. مهمانپرست در این باره گفت: سیاست مهار دوگانه که از سوی غرب مطرح می‌شود، اشتباه است و ما قبلا متذکر شده‌ایم که سیاست چماق و هویج به هیچ‌وجه کارآیی نخواهد داشت و متناسب با شئون ملت ایران نیز نیست.
وی افزود: اگر در رويكرد كشورهاي غربي منطق حاكم باشد، در چارچوب گفت‌وگوهاي منطقي درخواست‌هاي آنها قابل بررسي خواهد بود. اگر منطق آنها در مقابل منطق ملت بزرگ ايران شكست بخورد، توسل به اقدامات محدود كننده و فشار و تحريم پاسخ مناسبي را در برخواهد داشت و نتيجه معكوسي را براي آنها به دنبال خواهد داشت.

سخنگوي وزارت خارجه تصريح كرد: بحث فعاليت‌هاي هسته‌اي جمهوري اسلامي در چارچوب معاهده ان.پی.تی جزو حقوق اساسي ما است. اگر كشورهاي غربي مدعي هستند كه كشورهاي عضو آژانس و متعهد به ان.پی.تی از حقوق خود براي بهره‌مندي از چرخه سوخت و فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي برخوردار نيستند، بايد رويكرد خودشان را با توجه به منطقي كه حاكم است، تبيين و تثبيت كنند و اگر اين رويكرد غلط است - كه حتما اين‌گونه است - با توسل به فشار نتيجه‌اي نخواهند گرفت. وی حركت به سمت فشارهاي سياسي با تصور اينكه پاسخي را در بخش ديگري خواهد داشت، تصوري غلط و رويكردي بي‌نتيجه دانست.

مهمانپرست همچنین درباره درخواست کاترین اشتون، ريیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای مذاکره با سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: به نظر می آید از آغاز بحث تمایل خانم اشتون به مذاکره ایشان 2 یا 3 ماه فرصت مذاکره را از دست داده است. شاید در اولویت کاری خانم اشتون موضوعات دیگری قرار داشته است با این حال این درخواست در دست بررسی است.

نامه متکی به اعضای شورای امنیت
سخنگوی وزارت خارجه در بخش ديگري از كنفرانس مطبوعاتي خود در واکنش به اظهارات يكي از نمايندگان مجلس كه به نقل از وزارت خارجه عنوان كرده است‌، موضع روسيه و چين در خصوص راي مثبت به قطعنامه، دلسوزانه‌ و براي جلوگيري از فتنه‌هاي بزرگ‌تر بوده است‌، گفت‌: به هيچ وجه چنين اظهاراتي صحت ندارد. وزارت خارجه اقدام همه كشورهايي كه در بحث قطعنامه عليه ملت ما راي دادند را مطرود مي‌داند و در جهت خلاف منافع ملت ايران تلقي مي‌كند.

حتما رويكرد كشورها و اقدامات‌شان را در ملاحظاتي كه در تنظيم روابط با ساير كشورها خواهيم داشت در نظر خواهيم گرفت. از نظر ما بين كشورهايي كه با اين قطعنامه عليه ملت ما راي دادند، فرقي وجود ندارد.

مهمانپرست در اين زمينه از ارسال نامه‌هايي توسط منوچهر متكي وزير خارجه به همه اعضاي شوراي امنيت خبر داد و گفت: وزير خارجه در اين راستا نامه‌هايي را به همه اعضاي شوراي امنيت ارسال خواهد كرد و مراتب اعتراض ما را به اين رويكرد غيرمنطقي، همراه با تبيين دقيق و كارشناسانه مواضع كشور به آنها منعكس خواهد كرد.

وي در پاسخ به سوال ديگري در اين باره خاطرنشان كرد: اين نامه‌ها در سريع‌ترين زمان ممكن ارسال خواهد شد و مراتب مربوط به تبيين مواضع دقيق كشور و منطقي كه بر رويكردهاي ما حاكم است و همچنين اعتراض ما نسبت به عملكرد غلط كشورهايي كه در جهت خلاف منافع ملت ما عمل كردند در آن تذكر جدي داده خواهد شد.

مهمانپرست همچنین در خصوص جزئيات پاسخ گروه وين به بيانيه تهران اظهارکرد: اعضاي وين در اين زمينه پاسخي را ارسال و در اين پاسخ اشكالاتي را مطرح كردند كه از چارچوب بحث مبادله سوخت خارج بود. وی يادآور شد: كشورهاي تركيه و برزيل پاسخ اين اشكالات را به خوبي به گروه وين منعكس كردند.

سخنگوي وزارت خارجه درباره وضعيت مبادله سوخت مورد نياز رآكتور تحقيقاتي تهران بعد از صدور قطعنامه چهارم عليه جمهوري اسلامي نیز گفت: مبادله سوخت و بيانيه تهران يك رويكرد جديد در عرصه بين‌الملل و حركتي بسيار بزرگ با اهدافي بزرگ بود كه كشورهاي مستقل و موثر در مناطق مختلف جهان با كمك همديگر رويكرد جديدي را در صحنه بين‌الملل حاكم كنند.

رويكردي كه مبتني بر رفتار عادلانه و احترام به حقوق همه كشورها باشد. فكر مي‌كنيم اين حركت بزرگ آغاز شده و بايد به صورت گسترده‌تر مسير خود را دنبال كند و بايد صحنه‌هاي بين‌المللي و جهاني را از رويكردهاي تبعيض‌آميز، استانداردهاي دوگانه و رفتارهاي غيرعادلانه پاك كنيم.

واکنش به رفتار دوگانه روس‌ها
وی همچنین در واکنش به اظهارات نقل شده دیمیتری مدودف، رييس‌جمهور روسیه مبني بر اينكه مسکو سامانه دفاعي اس-300 به ايران را تحويل نخواهد داد‌، گفت: بحث همكاري‌هاي ما با روسيه بايد در چارچوب يك رويكرد بلندمدت بررسي شود. هر نوع اقدام يا عملكردي كه به خاطر موضوعات مقطعي منافع بلندمدت را تحت تاثير خود قرار دهد، در ذهن ملت ما باقي خواهد ماند.
وي اضافه كرد: حتما همه رويكردها و اقدامات در چارچوب تنظيم روابط جمهوري اسلامي ايران با ساير كشورها مدنظر قرار خواهد گرفت.

پاسخ به قطعنامه با امضای قرارداد خط لوله صلح
سخنگوی وزارت خارجه دیروز در نشست هفتگی خود با خبرنگاران درباره پيوستن هند به خط لوله صلح با بيان اينكه بحث خط لوله صلح با پاكستان به نتيجه نهايي رسيد، گفت: اين در عمل پاسخي به قطعنامه‌هاي غيرقانوني و غيرمنطقي شوراي امنيت سازمان ملل است كه محدود كردن كشورها در دنياي فعلي را بدون استدلال و پشتوانه منطقي، بي‌اثر نشان مي‌دهد.

مهمانپرست با ذكر اين نكته كه اين پروژه حركت بسيار خوبي براي تامين امنيت انرژي كشورهاي مختلف خواهد بود، اظهار داشت: ما اين مسير را در همكاري با ساير كشورها دنبال خواهيم كرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: