کد خبر: ۲۳۰۲۶
۲۵ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۸:۱۰
0
شوراي رقابت در موضع‌گيري رسمي اعلام كرده است كه مانع خريد اين دو بلوك از سوي زيرمجموعه های خودروسازان خواهد شد.

پول نیوز- باز هم معامله بلوك‌هاي ايران‌خودرو و سايپا خبرساز شد؛ اما اين بار خبري از لغو يا تعويق عرضه اين دو بلوك نيست، بلكه شوراي رقابت در موضع‌گيري رسمي اعلام كرده است كه مانع خريد اين دو بلوك از سوي زيرمجموعه خودروسازان كه بالقوه‌ترين خريداران بلوك‌هاي مزبور هستند، خواهد شد. اين در حالي است كه تنها يك هفته به عرضه اين دو بلوك مانده است.

به گزارش پول نیوز اين در حالي است كه تنها يك هفته به عرضه اين دو بلوك مانده است و شوراي رقابت با اين اظهارنظر رسمي هشدار علني را براي ممنوعيت خريد اين دو بلوك از سوي زيرمجموعه‌‌هاي سايپا و ايران خودرو داده است.
اما سازمان خصوصي‌سازي در آگهي عرضه اين سهام هيچ شرطي براي خريداران بلوك‌هاي ايران خودرو و سايپا قايل نشده است.

سازمان خصوصي‌سازي 31‌خرداد ماه ابتدا يك‌ميليارد و 134ميليون سهم ايران خودرو را به قيمت تابلوي بورس در روز عرضه به اضافه 80‌درصد به شرط آنكه قيمت هر سهم از 300تومان كمتر نباشد و به ارزش پايه 340ميلياردتومان روي ميز فروش مي‌گذارد، سپس اول تير ماه يك‌ميليارد و 872ميليون سهم سايپا را به ارزش پايه 560ميليارد‌تومان و به قيمت تابلوي بورس در روز عرضه به علاوه 50‌درصد به شرط آنكه نرخ هر سهم از 300تومان كمتر نباشد، عرضه خواهد كرد.

مانع فروش ايران خودرو و سايپا به خودروسازان مي‌شوم

با اين حال جمشيد پژويان  اظهار داشت: طي نامه‌اي به بورس اعلام كرده‌ام هيچ يك از وابستگان به دو‌گروه ايران خودرو و سايپا نمي‌توانند خريدار بلوك‌هاي عرضه شده ‌باشند، در اين صورت مانع از قطعيت اين معامله خواهم شد.

پژويان با بيان اينكه عرضه دو بلوك ياد شده از سوي سازمان خصوصي‌سازي در موعد مقرر مانعي ندارد، ادامه داد: شوراي رقابت با توجه به اهميت اين واگذاري‌ها از گذشته به اين موضوع ورود پيدا كرده بود. از طرف ديگر با توجه به واگذاري سهام اين دو شركت توسط دولت، انتظار مي‌رود با اين نقل و انتقال (البته بدون حضور وابستگان) وضعيت شركت‌هاي خودرويي بهتر از گذشته شود، چرا كه با اين اتفاق مديريت دولتي اين دو شركت نيز منتقل خواهد شد كه هدف اصلي براي خصوصي‌سازي است.


پژويان تاكيد كرد: بنابراين شوراي رقابت موضوع عرضه و واگذاري سهام دو شركت ايران خودرو و سايپا را پيگيري و رصد خواهد كرد تا هم تجمع و خريد سهام در دست‌گروه خاصي نباشد و هم اينكه انتقال مديريت به طرز صحيحي انجام شود.

وي همچنين در گفت‌وگو  با بيان اينكه هنوز براي اعلام اين موضوع دير نشده است، گفت: سازمان بورس بايد اين موارد را زودتر به شوراي رقابت اعلام مي‌كرد، اما در حال حاضر هم دير نشده است و با اعلام ما قطعا از ثبت سفارش از سوي خريداراني كه وابسته به ايران خودرو و سايپا هستند، جلوگيري خواهد شد. پژويان تاكيد كرد: شوراي رقابت در مواردي كه تشخيص دهد معاملاتي باعث افزايش قدرت انحصاري يا كاهش قدرت رقابت خواهد شد، وارد مي‌شود.

منعي وجود ندارد
اين در حالي است كه مدير اداره امور بورس‌ها و بازارهاي سازمان بورس در گفت‌وگو با خبرنگار ما در خصوص اظهارنظر شوراي رقابت گفت: در حال حاضر در قوانين سازمان، مطلبي مبتني بر اينكه زيرمجموعه‌ها و وابستگان شركت نتوانند در معامله‌اي شركت كنند، وجود ندارد. محمود خواجه نصيري افزود: مقررات مربوط به تصاحب مديريتي سهام تهيه شده و در حال حاضر در هيات مديره سازمان است تا تصويب شود.

 اما در اين قوانين نيز تنها بر جنبه اطلاع‌رساني و شفاف‌سازي تغيير مديريت شركت‌ها تاكيد شده است. وي با بيان اينكه مقررات مربوط به Take Over در خريد سهام از طريق زيرمجموعه دخيل نيست، گفت: معمولا اين موضوع كه يك شركت كنترل سهام شركت مادر خود را داشته باشد، منطقي نيست اما آنچه در مقررات بورس وجود دارد، منعي براي اين موضوع قيد نشده است.

خواجه‌نصيري با بيان اينكه شوراي رقابت مي‌تواند با توجه به جايگاه قانوني در خصوص معاملات اظهارنظر كند، افزود: در زماني كه در مديريت شركت تغيير ايجاد مي‌شود، اقدامات متداولي در دنيا صورت مي‌گيرد، اما كسي جلوي Take Over شدن سهام را نمي‌گيرد؛ چرا كه اين اقدامات معمولا به اصلاح ساختار شركت‌ها منتهي مي‌شود. بر همين اساس نيز نگاه سازمان به اين موضوع تنها مبتني بر شفافيت و اطلاع‌رساني است.

مدير اداره امور بورس‌ها و بازارها، با اشاره به اينكه از متن نامه شوراي رقابت اطلاع ندارد، تاكيد كرد:‌در موارد اين چنيني نياز است كه شوراي بورس تصميم‌گيري كند و بايد در خصوص نامه شوراي رقابت كه با متن صريح سازمان بورس و رويه‌هاي معمول سازمان مطابقت ندارد، جلسه برگزار كند.
وي در پاسخ به اينكه تاكنون سابقه داشته كه كساني از ورود به معامله منع شوند؟ گفت: سازمان خصوصي‌سازي چند بار از بورس خواسته بود تا مانع حضور بدهكاران در معاملات شود و سازمان هم با بررسي موضوع نهايتا شرايطي را براي تسويه معاملات بورس مقرر كرد تا كساني كه با خصوصي‌سازي تسويه نكرده باشند، نتوانند در رقابت‌هاي بعدي حضور داشته باشند.

قبل از قطعي شدن معامله شوراي رقابت مي‌تواند اظهار نظر كند
از سوي ديگر مديرعامل شركت بورس با اعلام پيگيري نامه ارسالي شوراي رقابت در مورد عدم امكان حضور شركت‌هاي زيرمجموعه خودروسازها در عرضه بلوك‌هاي 18‌درصدي سايپا و ايران خودرو گفت: شوراي رقابت مي‌تواند قبل از قطعي شدن معامله اين دو بلوك اظهار نظر كند.

حسن قاليباف اصل در رابطه با نامه ارسالي رييس شوراي رقابت مبني بر عدم قطعي شدن معامله بلوك‌هاي 18‌درصدي سايپا و ايران خودرو در صورت حضور زيرمجموعه‌هاي اين دو شركت اظهار داشت: اين نامه به شركت بورس ارائه نشده و ممكن است به سازمان بورس و اوراق بهادار داده شود. بنابراين درصورت ارسال نامه‌اي از سوي سازمان بورس، شركت بورس اين موضوع را پيگيري خواهد كرد.

وي در خصوص جايگاه شوراي رقابت در اين چنين مواردي خاطر نشان كرد: شوراي رقابت با تكيه بر اصل44 مي‌تواند در صورت وجود انحصار و عدم رقابت، به اين گونه مسائل ورود كرده و رسيدگي كند كه امري طبيعي است.

قاليباف اصل گفت: بنابراين طبق قانون، شوراي رقابت مي‌تواند قبل از قطعي شدن معامله دو بلوك 18‌درصدي سايپا و ايران خودرو اظهار نظر كند.

به نظر مي‌رسد عزم شوراي رقابت براي نظارت بر خريداران ايران خودرو و سايپا به دنبال حاشيه‌‌هايي كه خصوصي‌سازي‌هاي انجام شده به دنبال داشته، اميدواري‌هايي را براي خروج بخشي از مديريت سايپا و ايران خودرو از اين مجموعه‌هاي تو در تو فراهم كند.

اما نكته قابل‌توجه اين است كه صف‌آرايي‌هايي كه از يك ماه قبل در مجموعه بزرگاني كه براي خريد اين دو بلوك رقابت خواهند كرد، به گونه‌اي است كه ممكن است با خروج خريداران بالقوه ايران خودرو و سايپا، عملا مشتري توانايي براي خريد و اداره اين دو بلوك وارد رقابت نشود.

اين در حالي است كه بايد منتظر ماند و موضع‌گيري سازمان بورس را در خصوص نامه شوراي رقابت و تفاسير آن ديد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: