کد خبر: ۲۳۰۲۴
۲۴ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۶:۴۶
0
وي به انتشار جدول و تحولات جمعيتي اشاره كرد و گفت: در اين‌باره مي‌توانيم جداول متنوعي را منتشر كنيم، در اين صورت اگر دستگاهي بر حسب نيازهاي خود آماري درخواست كند مي‌توانيم آمار لازم را به آنها ارائه دهيم.
محمد ناظمي اردكاني رئيس سازمان ثبت احوال كشور گفت: از اوايل تير شناسنامه‌هاي جديد در اختيار شهروندان قرار مي‌گيرد؛ ولي به دليل محدوديت‌هايي كه وجود دارد انجام آن به صورت فراخوان نيست.

به گزارش فارس، رئيس سازمان ثبت احوال كشور  صبح امروز در نشست خبري خود با بيان اينكه همه مردم به نوعي با سازمان ثبت احوال آشنايي دارند ، اظهار داشت: مأموريت ثبت احوال و فلسفه وجودي اين سازمان سه مسئله است، نخست ثبت وقايع حياتي( كه امسال موضوع مهاجرت را به صورت جدي‌تر دنبال خواهيم كرد)، دوم صدور اسناد هويتي براي ايرانيان در اقصي‌نقاط كشور و مسئله سوم انتشار داده‌ها و اطلاعات جمعيتي كشور است.

وي افزود: براي اينكه بتوانيم مأموريت خود را به صورت اثر‌بخش انجام دهيم چشم‌اندازي را براي سازمان ثبت‌احوال به شكل نوين ترسيم كرده‌‌ايم؛ اين چشم‌انداز براي اين است كه در راستاي حركت به سمت ايجاد يك سازمان الكترونيك گام برداريم.

ناظمي اردكاني تصريح كرد: براي تحقق اين چشم‌انداز ترسيم شده، 3 هدف مهم و كليدي را تدوين كرده‌ايم؛ نخست استقرار نظام جامع‌شناسايي ايرانيان كه به اين موضوع در قانون خدمات كشور اشاره شده و معاونت توسعه و مديريت رئيس‌جمهور پيگير اين موضوع هستند.هدف دوم استقرار سازمان الكترونيك و هدف سوم توليد و انتشار به هنگام آمار و اطلاعات جمعيتي كشور است.

رئيس سازمان ثبت احوال كشور اضافه كرد: در صورتي كه سه هدف مذكور را پيگير شويم، مي‌توانيم دو نقش مهم را ايفا كنيم؛ نقش نخست اين است كه ثبت احوال در استقرار دولت الكترونيك بتواند اقدامات لازم را انجام دهد و نقش دوم اين است كه در زيرساخت‌هاي برنامه‌ريزي در سطح محلي و ملي ايفاي نقش داشته باشد.

وي گفت: براي اينكه نقش خود را در دولت الكترونيك انجام دهيم لازم است راهبردهايي را تعيين كنيم كه از جمله اين راهبردها پيگيري صدور كارت هوشمند ملي است؛ مطالعات لازم در اين‌باره در دست انجام است و اميدواريم به زودي در مرحله اجرا قرار گيرد.ايجاد آرشيو الكترونيك و مكانيزه كردن فرايند‌ها، ترويج شماره ملي و ايجاد دفاتر بخش غيردولتي از ديگر راهبردهاي تعيين شده براي ايفاي نقش در زمينه دولت الكترونيك است.

رئيس سازمان ثبت احوال كشور خاطر نشان كرد: راهبردهاي مذكور به تازگي طراحي شده و كمك مي‌كند كه اين سازمان در راستاي نوين شدن حركت كند.

وي به انتشار جدول و تحولات جمعيتي اشاره كرد و گفت: در اين‌باره مي‌توانيم جداول متنوعي را منتشر كنيم، در اين صورت اگر دستگاهي بر حسب نيازهاي خود آماري درخواست كند مي‌توانيم آمار لازم را به آنها ارائه دهيم.

ناظمي اردكاني به مشخص كردن شهرهايي كه اميد به زندگي در آنها بالا است اشاره كرد و گفت: مشخص كردن شهرهايي كه نرخ طول عمر، ولادت، ازدواج در آنها بالا است و نرخ طلاق و ناهنجاري‌هاي ديگر در آن شهرها پايين است در راستاي ايجاد زير ساخت‌هاي برنامه‌ ريزي كشور براي كارآمدي هر چه بيشتر سازمان ثبت احوال است. اعلام نرخ جابجايي و مهاجرت، برگزاري منظم شوراي ثبت‌احوال در كشور، برگزاري شوراي تعيين تكليف افرادي كه در تابعيت آنها ابهام وجود دارد مورد توجه سازمان ثبت احوال كشور قرار دارد و به آنها رسيدگي مي‌شود.

رئيس سازمان ثبت احوال كشور به داده‌هاي جمعيتي كشور اشاره كرد و گفت: آمار جمعيتي كشور تا پايان سال 88 در پايگاه داده‌هاي جمعيتي سازمان 72 ميليون و 874 هزار و 50 نفر را ثبت كرده است.جمعيت كشور با توجه به افراد مهاجري كه از كشورهاي كه به ايران آمده‌اند و هنوز تابعيت نگرفته‌اند و تابعيت آنها ثبت نشده است؛ جمعيتي بالغ بر 74 ميليون نفر را اعلام مي‌كند.

ناظمي اردكاني به تركيب جمعيتي كشور اشاره كرد و گفت: 68.4 درصد جمعيت در شهرها و 31.6 درصد در روستاها هستند ؛ آمار دقيق تركيب جمعيت به صورت شهر به شهر يا روستا به روستا را در دست داريم و مي‌توانيم آنها را اعلام كنيم.

وي با بيان اينكه 49.1 درصد جمعيت كشور را زنان تشكيل مي‌دهند، خاطر نشان كرد: اين آمار در حالي است كه 50.9 درصد جمعيت كشور را مردان تشكيل مي‌دهند.

رئيس سازمان ثبت احوال كشور خاطرنشان كرد: نرخ ولادت به ازاي هر هزار نفر در سال 88، 18.6 درصد، نرخ فوت، 4.8 درصد و ازدواج 13.6 درصد بوده است در واقع سال گذشته يك ميليون و 348 هزار و 546 نفر به جمعيت كشور اضافه شده است و 393 هزار و 514 نفر فوت كرده‌اند.بيشترين فراواني نامگذاري در سال گذشته به ترتيب براي پسران اسم‌هاي محمد، علي و حسين و براي دختران فاطمه، زهرا و مريم بوده است.

ناظمي اردكاني خاطرنشان كرد: تعداد كارت شناسايي ملي كه تا به امروز در اختيار ايرانيان قرار گرفته شده 55 ميليون و 646 هزار و 162 كارت بوده است.براي اينكه بتوانيم برخي از فعاليت‌هاي پايه ثبت احوال را به بخش خصوصي واگذار كنيم برخي دفاتر خدمات الكترونيكي را تعريف كرده‌ايم و در صورتي كه تقاضاي بخش خصوصي با استانداردهاي ما تناسب داشته باشد مجوز اراده خدمات را به آنها مي‌دهيم؛ در حال حاضر در راستاي مكانيزه كردن ثبت‌احوال خدماتي از طريق سايت اين سازمان در اختيار مردم قرار مي‌گيرد.

وي به آمار گروه‌هاي سني مختلف در كشور اشاره كرد و گفت: آماري كه در حال حاضر وجود دارد، حاكي از وجود 25.8 درصد گروه سني تا 14 سال، 69.74 درصد گروه سني 15 تا 64 سال و 5.2 درصد سني بالاي 65 سال است.آمار گروه سني به تفكيك گروه استان‌ها و شهرها موجود است و همه دستگاه‌هاي ملي در سطح كشور مي‌توانند براي برنامه‌‌ريزي‌هاي خود از اين آمارهاي جمعيتي استفاده كنند.

ناظمي اردكاني در پاسخ به پرسش يكي از خبرنگاران مبني بر وضعيت تعويض شناسنامه‌هاي جديد به صورت الكترونيك در كشور، اظهار داشت: شناسنامه‌هاي جديد ايمني بالايي دارند و قابليت جعل در آنها بسيار پايين و حتي مي‌توان گفت در حد صفر است.ابعاد شناسنامه‌هاي جديد در اندازه استاندارد بين‌المللي است كه به صورت مكانيزه صادر مي‌شود و اطلاعاتي كه در آن درج مي‌شود از طريق دستگاه به پايگاه داده‌هاي جمعيتي كشور منتقل مي‌شود.

رئيس سازمان ثبت احوال كشور گفت: از اواخر سال گذشته در تهران به صورت پايلوت در برخي مناطق اين اقدام را انجام داده‌ايم و تا اوايل تير شناسنامه‌هاي جديد در اختيار شهروندان قرار مي‌گيرد ولي به دليل محدوديت‌هايي كه وجود دارد انجام آن به صورت فراخوان نيست.

وي در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر اينكه علت نياز تغيير سيستم فعلي شناسنامه‌ها چيست؟ تصريح كرد: شناسنامه ‌هاي فعلي با دست نوشته مي‌شود و قابليت جعل در آنها بالا است؛ همچنين دوام آنها پايين است و از طرف ديگر اطلاعاتي كه در آن درج مي‌شود بايد با مكانيزمي به پايگاه داده‌هاي جمعيتي منتقل شود.

ناظمي اردكاني در پاسخ به پرسش ديگري درباره تعويض شناسنامه‌هاي ايرانيان مقيم خارج از كشور، اظهار داشت: در برنامه‌هايي كه مدنظر است فراخواني خواهيم داشت تا در زماني محدود همه افرادي كه مي‌خواهند شناسنامه جديد براي فرزندان خود دريافت كنند يا شناسنامه خود را تعويض كنند، تسهيلاتي فراهم شود.تاكنون خدمتي كه در اين زمينه بايد انجام مي‌شده به صورت كامل صورت نگرفته و شوراي عالي ايرانيان خارج از كشور در حال انجام هماهنگي‌هاي لازم براي صورت گرفتن اقدامات لازم در اين زمينه است.

رئيس سازمان ثبت احوال كشور در پاسخ به پرسشي مبني بر اينكه نرخ مهاجرت چگونه شناسايي مي‌شود؟ اظهار داشت: براي اينكه نرخ مهاجرت اعلام شود بايد مهاجرت‌ها را ثبت كرد؛ هر ايراني طبق قانون مكلف است در صورت تغيير كد پستي آن را به ثبت احوال اعلام كنند.

وي افزود: تغيير كدپستي در سراسر كشور آن را به همه پايگاه‌هاي داده‌هاي جمعيتي كشور انتقال مي‌دهد؛ براي افرادي كه اين اقدام را انجام دهند تشويقي در نظر گرفته‌ايم و بر اين اساس كارت شناسايي ملي جديد آنها را به صورت رايگان صادر مي‌كنيم تا انگيزه‌اي باشد براي اينكه هر ايراني در صورت تغيير كد پستي‌اش آن را به ثبت احوال اطلاع دهد.با توجه به ميزان نرخ مهاجرت مشاركت و همدلي مردم را در اين زمينه به ميزان بالايي احتياج داريم.

وي همچنين درباره پرسشي مبني بر لزوم ارائه شناسنامه در كنار كارت شناسايي ملي به برخي از مراكز، اظهار داشت: كارت شناسايي ملي براي ارائه اطلاعات كفايت مي‌كند ولي دستگاه‌هايي كه حساس هستند مي‌توانند با پايگاه‌هاي داده‌هاي جمعيتي مشخصات كارت شناسايي ملي را چك كنند.برخي از مندرجات شناسنامه در كارت ملي مورد نياز برخي از دستگاه‌ها است ولي تأكيد ما بر اين است كه براي شناسايي فرد كارت ملي كفايت مي‌كند.

رئيس سازمان ثبت احوال كشور گفت: تلاش ما بر اين است كه از تجربه كشورهاي پيشرفته در ثبت احوال استفاده كنيم و كارت هوشمند ملي را مورد استفاده قرار دهيم؛ در ارتباط با كارت هوشمند ملي از تجربه كشور مالزي مي‌توان بهره خوبي برد.

وي افزود: كارت هوشمند ملي در مالزي كه از طريق ثبت احوال صادر شده كاربردهاي متعدد و بالايي دارد و در كشورمان نيز در وهله اول براي شناسايي و امضاء الكترونيك استفاده مي‌شود ؛ استفاده بيشتر از اين كارت به دستگاه‌هاي ديگر كشور بستگي دارد كه بتوانند زيرساخت‌هاي لازم را براي استفاده از آن فراهم كنند.

به گفته ناظمي اردكاني اين كارت مي‌تواند در انتخابات، وزارت بهداشت به عنوان كارت سلامت و سيستم‌هاي بانكي مورد استفاده قرار گيرد.

رئيس سازمان ثبت احوال كشور درباره صدور كارت‌هاي المثني نيز گفت: بعد از درخواست كارت المثني و پركردن فرم مربوطه مبلغي دريافت مي‌شود و به سرعت كارهاي مربوط به آن انجام مي‌شود كه البته سعي در مكانيزه كردن آن داريم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: