May 2021 06 / پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۲۳۰۱۷
۲۴ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۵:۴۰
0
رئيس سازمان ثبت و احوال كشور تأكيد كرد: با تدابير صورت گرفته امكان جعل شناسنامه‌هاي جديد وجود ندارد.

 فارس، محمد ناظمي اردكاني در ادامه نشست خبري خود كه در خبرگزاري فارس برگزار شد به آمار گروه‌هاي سني مختلف در كشور اشاره كرد و گفت: آماري كه در حال حاضر وجود دارد، حاكي از وجود 25.8 درصد گروه سني تا 14 سال، 69.74 درصد گروه سني 15 تا 64 سال و 5.2 درصد سني بالاي 65 سال است.

وي افزود: آمار گروه سني به تفكيك گروه استان‌ها و شهرها موجود است و همه دستگاه‌هاي ملي در سطح كشور مي‌توانند براي برنامه‌‌ريزي‌هاي خود از اين آمارهاي جمعيتي استفاده كنند.

ناظمي اردكاني در پاسخ به پرسش يكي از خبرنگاران مبني بر وضعيت تعويض شناسنامه‌هاي جديد به صورت الكترونيك در كشور، اظهار داشت: شناسنامه‌هاي جديد ايمني بالايي دارند و قابليت جعل در آنها بسيار پايين و حتي مي‌توان گفت در حد صفر است.

وي در ادامه گفت: ابعاد شناسنامه‌هاي جديد در اندازه استاندارد بين‌المللي است كه به صورت مكانيزه صادر مي‌شود و اطلاعاتي كه در آن درج مي‌شود از طريق دستگاه به پايگاه داده‌هاي جمعيتي كشور منتقل مي‌شود.

رئيس سازمان ثبت احوال كشور گفت: از اواخر سال گذشته در تهران به صورت پايلوت در برخي مناطق اين اقدام را انجام داده‌ايم و تا اوايل تير شناسنامه‌هاي جديد در اختيار شهروندان قرار مي‌گيرد ولي به دليل محدوديت‌هايي كه وجود دارد انجام آن به صورت فراخوان نيست.

وي در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر اينكه علت نياز تغيير سيستم فعلي شناسنامه‌ها چيست؟ تصريح كرد: شناسنامه‌هاي فعلي با دست نوشته مي‌شود و قابليت جعل در آنها بالا است؛ همچنين دوام آنها پايين است و از طرف ديگر اطلاعاتي كه در آن درج مي‌شود بايد با مكانيزمي به پايگاه داده‌هاي جمعيتي منتقل شود.

ناظمي اردكاني در پاسخ به پرسش ديگري درباره تعويض شناسنامه‌هاي ايرانيان مقيم خارج از كشور، اظهار داشت: در برنامه‌هايي كه مدنظر است فراخواني خواهيم داشت تا در زماني محدود همه افرادي كه مي‌خواهند شناسنامه جديد براي فرزندان خود دريافت كنند يا شناسنامه خود را تعويض كنند، تسهيلاتي فراهم شود.

وي افزود: تاكنون خدمتي كه در اين زمينه بايد انجام مي‌شده به صورت كامل صورت نگرفته و شوراي عالي ايرانيان خارج از كشور در حال انجام هماهنگي‌هاي لازم براي صورت گرفتن اقدامات لازم در اين زمينه است.

رئيس سازمان ثبت احوال كشور در پاسخ به پرسشي مبني بر اينكه نرخ مهاجرت چگونه شناسايي مي‌شود؟ اظهار داشت: براي اينكه نرخ مهاجرت اعلام شود بايد مهاجرت‌ها را ثبت كرد؛ هر ايراني طبق قانون مكلف است در صورت تغيير كد پستي آن را به ثبت احوال اعلام كنند.

وي افزود: تغيير كدپستي در سراسر كشور آن را به همه پايگاه‌هاي داده‌هاي جمعيتي كشور انتقال مي‌دهد؛ براي افرادي كه اين اقدام را انجام دهند تشويقي در نظر گرفته‌ايم و بر اين اساس كارت شناسايي ملي جديد آنها را به صورت رايگان صادر مي‌كنيم تا انگيزه‌اي باشد براي اينكه هر ايراني در صورت تغيير كد پستي‌اش آن را به ثبت احوال اطلاع دهد.

ناظمي اردكاني در ادامه گفت: با توجه به ميزان نرخ مهاجرت مشاركت و همدلي مردم را در اين زمينه به ميزان بالايي احتياج داريم.

وي همچنين درباره پرسشي مبني بر لزوم ارائه شناسنامه در كنار كارت شناسايي ملي به برخي از مراكز، اظهار داشت: كارت شناسايي ملي براي ارائه اطلاعات كفايت مي‌كند ولي دستگاه‌هايي كه حساس هستند مي‌توانند با پايگاه‌هاي داده‌هاي جمعيتي مشخصات كارت شناسايي ملي را چك كنند.

وي افزود: برخي از مندرجات شناسنامه در كارت ملي مورد نياز برخي از دستگاه‌ها است ولي تأكيد ما بر اين است كه براي شناسايي فرد كارت ملي كفايت مي‌كند.

رئيس سازمان ثبت احوال كشور گفت: تلاش ما بر اين است كه از تجربه كشورهاي پيشرفته در ثبت احوال استفاده كنيم و كارت هوشمند ملي را مورد استفاده قرار دهيم؛ در ارتباط با كارت هوشمند ملي از تجربه كشور مالزي مي‌توان بهره خوبي برد.

وي افزود: كارت هوشمند ملي در مالزي كه از طريق ثبت احوال صادر شده كاربردهاي متعدد و بالايي دارد و در كشورمان نيز در وهله اول براي شناسايي و امضاء الكترونيك استفاده مي‌شود؛ استفاده بيشتر از اين كارت به دستگاه‌هاي ديگر كشور بستگي دارد كه بتوانند زيرساخت‌هاي لازم را براي استفاده از آن فراهم كنند.

به گفته ناظمي اردكاني اين كارت مي‌تواند در انتخابات، وزارت بهداشت به عنوان كارت سلامت و سيستم‌هاي بانكي مورد استفاده قرار گيرد.

وي همچنين درباره صدور كارت‌هاي المثني نيز گفت: بعد از درخواست كارت المثني و پركردن فرم مربوطه مبلغي دريافت مي‌شود و به سرعت كارهاي مربوط به آن انجام مي‌شود كه البته سعي در مكانيزه كردن آن داريم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها