May 2021 09 / يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۲۳۰۱۵
۲۴ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۵:۱۶
0
با کارهاي محاسباتي و مطالعاتي هفت دهک جامعه بايد در اين جبران باشند، ولي تا 30 درصد به راحتي مي توانند خودشان، خودشان را جبران کنند.

پول نیوز- دکتر سيد شمس الدين حسيني درجمع صاحب نظران رسانه‌اي گفت: ما طرح هدفمند کردن يارانه ها را با خوداظهاري شروع کرديم و تقاضا داريم تا با خود انصرافي تکميل شود.

به گزارش پول نیوز دبير کارگروه تحول اقتصادي گفت: اصل 44 آمده که ما از توليد ثروت در جامعه دفاع کنيم. منتهي اين نظام پرداخت يارانه توليد ثروت را نيز مختل کرده است. اين نظام پرداخت يارانه ، علت پايين بودن بهره‌وري است.

حسيني تصريح کرد: در نظام يارانه‌اي ما يارانه را وصل کرديم به مصرف، نه مصرف کننده به مفهوم کسي که در مقابل توليدکننده است. اين رابطه رابطه کاملا روشن است يارانه را مي دهيم به مصرف، مصرف هم تابعي است از درآمد. هر کس بيشتر درآمد داشته باشد، بيشتر مصرف مي‌کند هر کس بيشتر مصرف کند بيشتر يارانه مي‌گيرد پس اين از لحاظ عدالت هم در جاي خودش قرار نمي‌گيرد.

سخنگوي دولت افزود: اين مفاهيم در جامعه جا افتاد و نتيجه آن، اين شد که قانون هدفمند کردن يارانه‌ها بوجود آمد، با تمام کش و قوسهايي که داشت. امروز قانون هدفمند کردن يارانه‌ها مطرح است. قانون هم اجرايش از مقوله‌هاي حاکميتي است ، متعلق به اين دولت و آن دولت هم نيست متعلق به نظام است،

وزير اقتصاد ادامه داد: ما در آستانه‌اي هستيم که مي‌خواهيم اين قانون را اجرا کنيم. زماني که طوفان و بوران يک جاده‌اي را فرا بگيرد ماشين‌ها هم بخواهند برود بالا اگر کمکشان نکنند مي‌مانند، جاده بند مي‌آيد چند نفر پياده مي‌شوند ماشين‌ها را هول مي‌دهند. ما در هدفمند کردن يارانه‌ها در فضاي اطلاع‌رساني، مي‌خواهيم مصداق کدامشان باشيم. مصداق اتومبيلي باشيم که ظرفيت را محدود کنيم، مسابقه و سبقت بي جا ايجاد کنيم يا نه مي‌خواهيم امدادي و اجتماعي حرکت کنيم؟ من احساس مي‌کنم خواسته و ناخواسته ما را دارند از فضاي امدادي و اجتماعي مي برند به فضاي محدوديت.

حسيني افزود: براساس مطالعات و اطلاعاتم حداقل 30 درصد جامعه مي توانند به راحتي خودانصرافي بدهند و فضا را براي 70 درصد جامعه فراهم كند. مطالعه کرديم، اگر خواستيد نمودارها را به شما نشان مي دهيم. درست است من مي گويم امروز به کار فرهنگي احتياج داريم ولي کار فرهنگي جايگزين کار اقتصادي نکرديم، کارهاي محاسباتي و مطالعاتي خود را انجام داده ايم. ما حساب کرده ايم و ديده ايم که هفت دهک جامعه بايد در اين جبران باشند. ولي تا 30 درصد به راحتي مي توانند خودشان، خودشان را جبران کنند.

اينکه مي گويند قيمت ها افزايش پيدا مي کند. پس يکسري از افراد که توليد مي کنند، مي توانند گرانتر بفروشند که اين قيمت افزايش پيدا مي کند. اگر نتوانند بفروشند که قيمتي افزايش پيدا نمي کند.

بر اساس اعلام شادا وزير اقتصاد گفت: بنده به عنوان يک فرد که اگر لازم باشد ساعت ها براي شما در مورد روشهاي خوداظهاري و ارزيابي فردي صحبت مي‌کنم و با استفاده وبه استناد با همان دانش و اهميت همين فضا و همين استحقاق ، گفتم که ما با خوداظهاري شروع کرديم. با خود انصرافي مي‌خواهيم اين پرسشنامه‌ها را تکميل کنيم.

حسيني درمورد شناسايي خانوارها گفت: هيچ جامعه‌اي نيست که کاملاً به اطلاعات فرد، فرد خانوارها دسترسي داشته باشد اگر چه برخي کشورها دراين مورد قوي هستند اما تعداد آن ها معدود است. هر خانواري بهتر از هر کسي اطلاعات خودش را دارد. من به عنوان وزير اقتصاد وضعيت اطلاعات خودم را خبر دادم. بعضي گفتند اين انصراف سبب مي‌شود بعضي‌ها بگويند وضع مالي وزرا خيلي خوب است.

 بنده دارم يک حقي را مي‌گويم و ارزيابي که از زندگي دارم اين است که حتي اگر قيمت اين يارانه‌ها به فوب خليج فارس نيز برسد. من مي‌توانم زندگي خودم را اداره کنم. لذا در مسيري که حرکت مي‌کنم،سعي مي‌کنم يک هولي به اين ماشين براي گذشتن از اين گردنه اقتصادي بدهم. يکسري هم استقبال کردند. بلافاصله من ديدم جلوي آن يک جريان درست شدکه شما اول بگوييد چقدر مي‌خواهيد افزايش دهيد؟ بعد چقدر مي‌خواهيد بازپرداخت کنيد؟ تا ما بداينم که انصراف بدهيم يا نه. اما اين يک تقاضا است ، وهر کس که ترديد دارد انصراف ندهد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: