پول نیوز راهکارهای پرداخت یارانه در دولت دوازدهم را بررسی کرد:
کد خبر: ۲۲۹۴۶۴
۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۵
0
کارشناسان معتقدند پرداخت یارانه نباید به صورت نقدی باشد بلکه باید به صورت غیر مستقیم پرداخت شود و در بخش های مختلفی از جمله کشاورزی، تولید و خدمات اجتماعی پرداخت شود. از سویی دیگر ارائه سبد کالا به اقشار کم درآمد جامعه از راهکارهای دیگر است.
حل چالش یارانه ها در دولت یازدهمپول نیوز - بسیاری از کارشناسان اقتصادی به نحوه پرداخت یارانه ها به شیوه کنونی انتقاد دارند. به گفته آنها برای ایجاد توزیع درآمد یکپارچه باید یارانه افراد ثروتمند حذف و در قبال آن یارانه اقشار نیازمند افزایش یابد.

پرداخت یارانه به صورت یکسان در جامعه درست نیست؛ چرا که با این روش میزان درآمد به طور یکسان بین مردم توزیع نمی شود و همچنین باعث گسترش فقر و نابرابری می شود.

از سویی دیگر به گفته کارشناسان وعده افزایش یارانه از سوی برخی کاندیداها نیز امکانپذیر نیست؛ چرا که برای پرداخت آن باید منابعی در نظر گرفت که از چند طریق بالا بردن مالیات، چاپ اسکناس بدون پشتوانه، افزایش نرخ حامل های انرژی و همچنین افزایش قیمت نفت صورت می گیرد که در این شرایط تورم هم نیز افزایش پیدا خواهد کرد به باور آنها باید راه های دیگری را جایگزین پرداخت یارانه کرد.
 
یارانه نقدی موضوعی است که تا کنون بحث های زیادی  از سوی کارشناسان راجع به آن شده است و بسیاری به روش پرداخت آن نقد دارند. بحث افزایش یارانه نقدی که این روزها در بازار داغ انتخابات به شعارهای برخی کاندیدا تبدیل شده است و برخی ادعا می کنند که یارانه ها را چند برابر خواهند کرد. 

این  گفته ها درحالی است که بسیاری از اقتصاددان ها وعده افزایش یارانه را اشتباهی فاحش در اقتصاد عنوان می دانند؛ چرا که به گفته آنها دولت در پرداخت همین یارانه های 45هزارتومانی نیز دچار مشکل بوده است و در واقع با ارائه این مبلغ از منابع کشور که ماهیانه 3 هزار 500 میلیارد هزینه در بردارد می توان اقدامات زیرساختی در کشور انجام داد.

 در حال حاضر دولت منابع  کافی برای افزایش یارانه ندارد و این مساله با توجه به کاهش درآمدهای نفتی موضوعی است که مورد اتفاق نظر همه اقتصاددان هاست. به باور کارشناسان برای افزایش یارانه باید میزان درآمدهای دولت افزایش پیدا کند که این مساله تنها در صورتی امکان پذیر است که میزان درآمدهای نفتی سه برابر شود؛ موضوعی که به گفته مسوولان امکان پذیر نیست. در حال حاضر امکان تولید و صادرات بیشتر نفت امکانپذیر نیست و از سویی دیگر تولید نفت ما در حال حاضر  حداکثری است.

افزایش مالیات راهکار افزایش رقم یارانه

راه بعدی افزایش یارانه ها بالا بردن میزان مالیات است. علی طیب نیا، وزیر اقتصاد و دارایی در همین رابطه گفت: اگر قرار باشد از محل دریافت مالیات مبالغ مربوط به وعده‌های یارانه‌ کاندیدای ریاست جمهوری تامین شود، نیاز داریم به دو تا سه برابر میزان مالیاتی که در سال ۱۳۹۵ از مردم می گرفتیم، ‌مالیات آن‌ها را افزایش بدهیم.

به گفته وی در چنین شرایطی نیازمند آن هستیم  که برای تامین منابع مالی مورد نیاز از مالیاتی که مردم پرداخت می‌کنند خرج کنیم که چاره‌ای نیست جز اینکه فشار سنگین مالیات به تولیدکنندگان کشور تحمیل شود که این مضرات متعددی را در پی خواهد داشت که  از جمله آن می توان به کاهش قدرت خرید مردم اشاره کرد چرا که باید از یک جیب مردم برداشته شده و در جیب دیگر آن‌ها برود.

کارشناسان بر این باورند اگر قرار باشد فعالان اقتصادی سه برابر میزانی که اکنون مالیات می‌دهند مالیات پرداخت کنند اثر منفی آن در سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال معلوم خواهد شد و تولید کشور از بین رفته و در چنین شرایطی بیکاری هم افزایش پیدا خواهد کرد و در چنین وضعیتی فقر و نابرابری هم افزایش پیدا می کند.

افزایش قیمت حامل های انرژی

به گفته کارشناسان یک راه دیگری هم وجود دارد و آن افزایش قیمت انرژی است و یا اینکه بدون هیچگونه پشتوانه ای اسکناس چاپ شود. در همین رابطه طیب نیا گفت: در چنین شرایطی قیمت حامل های انرژی از قبیل گاز ، بنزین، برق و آب  باید شش برابر شود  که همه این موارد باعث افزایش تورم  خواهد شد.

 در چنین شرایطی افزایش نرخ تورم  هم باعث کاهش قدرت خرید مردم خواهد شد. بسیاری از کارشناسان با بیان اینکه با افزایش یارانه ها رقم حامل های انرژی افزایش پیدا می کند پیش بینی می کنند با تحمیل هزینه های یارانه به کشور قیمت بنزین به 6 هزار تومان برسد.
 
اتلاف منابع مالی با افزایش میزان یارانه نقدی

به باور کارشناسان  قول پرداخت یارانه بیشتر و از سویی پرداخت کارانه، نابرابری و گسترش فقر را در پی خواهد داشت و جدا از اینکه پرداخت یارانه به صورت یکسان به همه اقشار جامعه کار درست و عادلانه ای نیست باعث اتلاف منابع مالی نیز می شود. از سویی دیگر دولت را برای تامین منابع مالی برای پرداخت یارانه ها دچار مشکل می کند.  در همین رابطه حسن روحانی چندی پیش با بیان اینکه پرداخت یارانه به همه اقشار جامعه نادرست است گفت: با وجود اقشار کم در آمد در جامعه که تحت فشار بیشتری هستند پرداخت یارانه به صورت یکسان درست نیست و باید یارانه این افراد بیشتر شود.

سبد کالا جایگزین پرداخت یارانه نقدی شود

کارشناسان معتقدند پرداخت یارانه نباید به صورت نقدی باشد بلکه باید به صورت غیر مستقیم پرداخت شود و در بخش های مختلفی از جمله کشاورزی، تولید و خدمات اجتماعی پرداخت شود. از سویی دیگر برخی کارشناسان راه های دیگری را برای جایگزینی پرداخت یارانه ها در نظر گرفته اند که یکی از آنها ارائه سبد کالا به اقشار کم درآمد جامعه  و شناسایی دقیق اینگونه افراد است. ایده ای که بسیاری از کشورها به آن عمل کرده اند. به باور بسیاری از کارشناسان اقتصادی دولت به جای تخصیص یارانه به همه افراد جامعه و حذف تدریجی ثروتمندان باید افراد نیازمند را در وهله اول هدف قرار دهد و در ادامه  به تدریج با گسترش دامنه آن پروژه هدفمندی یارانه‌ها را به سامان برساند. 

باید دید دولت دوازدهم چه اقداماتی را در شیوه پرداخت یارانه ها در نظر خواهد گرفت و دید آیا می تواند با رویکرد مناسب جلوی اتلاف منابع کشور را بگیرد؟
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: