کد خبر: ۲۲۹۳۴
۲۲ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۴:۱۹
0
سيدشمس‌الدين حسيني از رسانه‌ها خواست با درک صحيح از منافع اقتصادي کشور دولت را در اجراي اين طرح بزرگ ملي ياري دهند.

به گزارش خبرنگار پول نیوز وي با اشاره به اينکه اين يک درخواست ملي از اصحاب رسانه است، افزود: بياييد کمک کنيد و دست ما را بگيريد طرح هدفمندکردن يارانه‌ها، ‌يک طرح اجتناب‌ناپذير است.

وزير اقتصاد خطاب به کارشناسان و خبرگان اقتصادي کشور گفت: به تراز انرژي کشور يعني توليد نفت، توليد گاز، مصرف نفت، مصرف گاز، واردات نفت، واردات گاز و صادرات نفت و گاز، نگاه کنيد و ببينيد جريان چگونه دارد شکل مي‌گيرد. به آمار آنکتاد که نگاه مي‌کردم ديدم، از سال 1999 تا 2007 ما حدود هفت واحد درصد در صادرات‌مان يعني اگر 100 واحد توليد مي‌کرديم هفت واحد از سهم صادارت فرآوده‌هاي نفتي کم شده، اين خيلي بد نيست.

مي‌تواند چيزهاي ديگري جايگزينش شود، يعني مثلاً سهم کالاهاي کارخانه‌اي بيشتر شود. من وارد ماهيت آن نمي‌شوم ولي نکته‌ مقابل آن اينجاست که حدود شش واحد درصد سهم واردات فراوده‌هاي نفتي افزايش پيدا کرده است، يعني از طرفي سهم صادراتمان کم مي‌شود و از طرفي سهم وارداتمان اضافه مي‌شود. يعني تراز انرژي ما منفي مي‌شود.

وي افزود: وقتي آمار و ارقام را بررسي مي‌کنيم مي‌بينيم که بر اساس آمار وزارت نفت، از نيمه دوم سال 1385 به بعد به مرحله‌اي مي‌رسيم که نفتي که صادر مي‌کنيم در مقابلش بايد گاز وارد کنيم. اين شکنندگي در اقتصاد ما وجود دارد زماني که سرما دو سال پيش بالا رفت ديديم که چه اتفاقي افتاد.

حسيني ادامه داد: در آن مقطع نمي‌شد به نانوايي‌ها گاز نداد. به خانه‌ها گاز نداد. مجبور شديم گاز کارخانه‌ها را قطع کنيم. اين را اگر درست نکنيم و وقتي توليد جوابگوي مصرف نباشد دوباره اين اتفاق خواهد افتاد.

وزير اقتصاد کشورمان افزود: از منظر رشد اقتصادي مي‌گويند بعد از هدفمند کردن يارانه‌ها، رشد اقتصادي افت مي‌کند اين محل تامل است. برويد مطالعه کنيد کشورهاي مختلف را شايد زود اين اتفاق نيافتد ولي در طول يکسال مي‌تواند خودش را جبران کند ولي من مي‌خواهم بگويم افق ديدمان چقدر است؟ افق ديدمان اين است که يک هفته بعد را مي‌بينم يک‌ماه ديگر را مي‌بينم يکسال ديگر را مي‌بينم يا يک دهه ديگر را مي‌بينم.

وزير اقتصاد و دارايي افزود: اگر قرار است در غالب چشم‌انداز حرکت کنيم بايد بپذيريم که اصلاً نمي‌توانيم به اهداف چشم‌انداز ايران برسيم، مگر اين که اين فرآيند را اصلاح کنيم. خواهشم از دوستان رسانه، مطبوعات و کارشناسان و صاحب‌نظران اقتصادي اين است که در اين مسئله به ما کمک کنند.

وي سپس به اقدامات دولت در زمينه اطلاع‌رساني اشاره کرد و در اين خصوص گفت: در اين زمينه شيوه‌نامه براي قانون هدفمندکردن نوشتيم و تعمد هم داشتيم که وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي رييس آن باشد چون هر کس تخصص خودش را دارد.

وي خطاب به اصحاب رسانه و مطبوعات گفت: بايد کمک بگيريم از کساني که اين دانش را دارند، مي‌خواهيم از شما که اين دانش و تجربه را داريد کمک بگيرم، مي‌گويند مديريت اين نيست که همه چيز را بلد باشيد. گفتند که همه چيز را همگان دانند. ولي بايد سعي کنيد همگان را بشناسيد يکي از آن همگان خبرگزاري‌ها هستند که بايد بشناسيد.

بر اساس اعلام شادا وي افزود: از شما خواهش مي‌کنم در عملياتي کردن اهداف آن شيوه‌نامه به ما کمک کنيد، اصلاً اين کار را، کار خودتان تلقي کنيد زيرا اين کار مردم است.

حسيني افزود: جاهايي مي‌رويم مي‌گويند اطلاع‌رساني ضعف دارد خوب، بضاعت ما همين است. بياييد اين ضعف را جبران کنيم. هدفمندکردن يارانه‌ها مثل يک گوي مي‌ماند، سنگين و لغزان است آدمي که بعداٌ مي‌آيد پشت وزنه قرار مي‌گيرد محاسبه دارد. اگر محاسبه نداشته باشد پشت گوي قرار نمي‌گيرد اگر آورد روي سينه‌اش، توان هم دارد حالا يک تدبيري مي‌خواهد که بين عضلات دست و تمرکز فکر و آن وزنه، وزنه را بياورد بالاي سرش. ما اين را آورديم جلوي سينه که نه، آورده‌ايم جلوي صورتمان. با يک هماهنگي بايد ببريم بالا تا مملکت را از يک رتبه و مرتبه‌ اقتصادي به چند مرحله بالاتر برسانيم.

 اما امان از جايي که فلاش بياندازند توي چشمتان، تکانتان بدهند. بي‌انگيزه‌تان کنند اعتمادتان را بگيرند. درفضاي رسانه‌اي ما مي‌خواهيم چکار کنيم؟ کسي که رفته زير وزنه بگوييم بنداز، بنداز نمي‌تواني ببري بالاي سرت، يا بگوييم ماشاءا... يا علي؟

وي افزود: ما معلوم کنيم که اهل کدامشان هستيم؟ ما امروز نياز داريم براي اين کار که يا علي‌گويانمان زياد شود وگرنه اينکه دائماً کاهش انگيزه کنيم کاري درست نمي‌شود. يک روزي به ما مي‌گفتند شتاب نکنيد، گفتيم چشم شتاب نمي‌کنيم. امروز به ما مي‌گويند چرا مي‌خواهيد نيمه دوم سال اجرا کنيد بايد نيمه اول اجرا کنيد. مطالبه‌اش ايجاد شده، ‌ما اين مطالبه را به فال نيک مي‌گيريم و تشکر مي‌کنيم و تقدير مي‌کنيم از کساني که مي‌گويند يک روز دير اجرا کردن آن به ضرر است ولي بايد درست اجرا کنيم. از شما خواهش مي‌کنيم که به ما کمک کنيد و البته همه مسائل اقتصاد ما همين هدفمند کردن يارانه‌ها نيست.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: