کد خبر: ۲۲۹۰۷
۲۲ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۸:۳۳
0
معاون فرهنگ و ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی پایتخت فقدان یک برنامه جامع آموزشی منسجم و همگانی، طراحی غلط مهندسی شهری و تولید انبوه خودرو را از جمله دلایل در هم پیچیدگی کلاف رانندگی و رعایت نشدن قوانین در کشور می داند.
مهر- عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی یکی از معضلات ملموس و مشهودی است که در کشورما به خصوص در شهرهای بزرگ و پرجمعیت به وضوح دیده می شود و برخی حتی بدیهی ترین قوانین همچون توقف پشت چراغ قرمز را هم رعایت نمی کنند. دو نظریه درباره عدم تمکین مردم به قوانین راهنمایی و رانندگی وجود دارد که همواره مورد اختلاف و بحث مسئولان ترافیکی کشور است.

 از یکسو برخی معتقدند این معضلات به دلیل بی توجهی به حوزه نرم افزاری و فرهنگسازی طی سالیان گذشته  است اما عده ای دیگر عنوان می کنند که زیر ساختهای نامناسب راهسازی و شهری موجب سردرگمی و کلافگی شهروندان و در نتیجه پشت پا زدن آنها به قوانین شده است. برای بررسی این موضوع با سرهنگ غلامرضا روشنی معاون فرهنگ و ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ به گفتگو نشسته ایم که آن را در ادامه در ادامه می خوانید:

* یکی از دلایلی که همواره برای عدم تمکین مردم به قوانین و مقررات رانندگی مطرح می شود، کهنه بودن این قوانین و آشفتگی آنهاست که مردم را به سمت وقوع و ارتکاب جرم هدایت می کند، این موضوع چند درصد می تواند در عدم تمکین رانندگان موثر باشد؟

- غلامرضا روشنی: هم اکنون قوانین راهنمایی و رانندگی مربوط به سال 1350 است، دیگر حساب کنید با این حجم از تغییرات در فناوری، وسایل نقلیه، جامعه، شهرسازی و....آیا این قوانین نیاز به تغییر دارند؟ سالهاست که مسئولان ترافیکی ضرورت تغییر را حس کرده اند که بالاخره مجلس در چند روز گذشته به این حساسیت پاسخ گفت و لایحه جرائم رانندگی را در دستور کار خود قرار داد. تقاضای ما هم این است که نمایندگان با حساسیت بالا قوانین را بازنگری کنند.

* چرا باید این لایحه بیش از چهار دوره در مجلس بررسی نشود و آیا فکر نمی کنید لایحه در حال بررسی نیز باید بازنگری شود؟

- این سئوال را باید از نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی بپرسید، چون وظیفه ما اجرای قانون است نه تصویب آن. در مورد نیاز به بازنگری هم فکر می کنم حدود دوسال پیش این لایحه بازنگری و دوباره به مجلس ارسال شد اما باز هم اگر نیاز باشد باید تغییر پیدا کند.

* عده ای عنوان می کنند زیرساختهای نامناسب موجب تعلل در تصویب این لایحه شده است، زمانیکه این حجم از خودرو تولید یا وارد می شود و از سویی خیابانها و معابرعمومی بهسازی و عریض نمی شوند، قانون هرچقدر هم محکم تدوین شود باز هم بازدارنده نخواهد بود و این مغایر با عدالت شهروندی است؟

- طراحیهای غلط مهندسی شهری و تولید خودرو قطعا بر تراکم محورها تاثیر می گذارد اما این برای همه شهروندان و مردم است و اگر عده ای همواره قوانین را زیر پا بگذارند، نمی توان برای آن توجیه قانونی یافت. در کشورهای پیشرفته آنقدر در مورد اجرای قوانین حساسیت بالا وجود دارد که حتی اگر یک وزیر از چراغ قرمز عبور کند او را برکنار می کنند و همه در برابر قانون یکسان هستند حالا می خواهد وزیر باشد، یا قاضی، یا پزشک یا افسر راهنمایی و رانندگی یا کارگر.

* پس شما به عنوان معاون فرهنگ و ترافیک پلیس راهنمائی و رانندگی فکر می کنید گره کور این مشکل در کجاست؟

- باید در این زمینه نظام جامع آموزشی تدوین کنیم. در واقع نهادی مانند وزارت کشور باید این برنامه را برای کل کشور تدوین کند و یک متولی واحدی در این زمینه معرفی کند. هم اکنون راهنمایی و رانندگی، شهرداری، وزارت راه و... هرکدام جداگانه آموزشهایی را ارائه می دهند در حالی که این موضوع نیاز به یک مدیریت واحد و منسجم دارد. البته بحث اصلاح قوانین و جرائم نیز همان طور که گفتم باید سریعتر به نتیجه برسد.

در حال حاضر 50 درصد از حوادث کشور را تصادفات رانندگی تشکیل می دهند، جدا از کشته شدن 23 هزار نفر در سال، 270 هزار نفر دیگر مجروح و معلول می شود که هزینه های سنگینی را به دوش دولت و خانواده های آنها از نظر مالی و معنوی می گذارد و اینها جدا از آسیبهای اجتماعی است که بر جامعه متحمل می شود. متاسفانه حساسیت کمی نسبت به این مسائل در بین مردم و حتی مسئولان وجود دارد.


* در سال گذشته چه تعداد قبض جریمه در تهران صادر شده و بیشترین تخلفات مربوط به چه رانندگانی است؟

- طی سال 88، هفت میلیون و 167 هزار قبض جریمه در تهران صادر شده است که تقریبا روزی بالغ بر 20 هزار مورد می شود. بیشترین تخلفات هم مربوط به خودروهای سواری با 82 درصد، 3.5 درصد تاکسیها، چهار درصد موتور سیکلت، 5.5 وانت بارها، 2.5 درصد کامیونها و بقیه هم برای سایر وسایل حمل و نقل است. بیشترین تخلفات هم مربوط به توقفهای بی جا با 28.5 درصد، عدم استفاده از کمربند ایمنی با 20 درصد، ورود به محدوده ترافیک 10 درصد، صد معبر 6.5 درصد، استفاده از تلفن همراه با 4 درصد، بی توجهی به تذکر پلیس 1.5 درصد و سایر موارد بوده است.

* بیشترین و کمترین جریمه رانندگی مربوط به چه تخلفاتی است و چه تفاوتی با کشورهای دیگر دارد؟

- بیشترین جریمه مربوط به حرکات نمایشی و لایی کشی است که جریمه آن 35 هزار تومان همراه با یک هفته توقیف خودرو  است این در حالی است که در امارات جریمه چنین تخلفی به 200 درهم یعنی چیزی حدود 70 هزار تومان می رسد و یا جریمه سبقت خطرناک در امارات 400 درهم یعنی 140هزار تومان است اما در ایران 20 هزار تومان است. در ایران جریمه مربوط به بی توجهی به تذکر پلیس یکهزار تومان است آن وقت در کشورهای همچون امارات یا آلمان بیشترین جریمه به این مورد تعلق می گیرد.

به طور کلی میزان جریمه در کشورهای دیگر خیلی بالا است ضمن اینکه برای آنها تخلفات رانندگی محرومیتهای اجتماعی همچون سخت گیری در استخدام، بالا رفتن هزینه بیمه خودرو، اعزام به روان پزشک و حتی عدم ارائه وام بانکی و یا دریافت بهره و سود بالای وامهای بانکی را به دنبال دارد. به همین دلیل شخص برای جلوگیری از هزینه های فردی و اجتماعی همواره سعی می کند که تخلفی نداشته باشد. اما در کشور ما برعکس است مردم منافع شخصی را بر اجتماعی ترجیح می دهند. پس بنابراین اعمال هزینه های اجتماعی برای رانندگان متخلف از جمله ملاحظات و ضرورتهایی است که باید در جرائم لحاظ شود.

* به عنوان آخرین پرسش، معاونت فرهنگ و ترافیک پلیس راهنمائی و رانندگی تهران در زمینه آموزشهای رانندگی چه فعالیتهایی داشته است؟

- هم اکنون ما با آموزش و پرورش تفاهم نامه ای داریم که 10 درصد از دانش آموزان ابتدایی شهر تهران را آموزش بدهیم که به طور مثال در سالی که گذشت 101 هزار کودک آموزشهای لازم را دیدند اما کافی نیست و یا در سال جاری برای  تمامی سازمانهای دولتی فراخوان فرستاده ایم که چهار تا هشت ساعت از آموزشهای ضمن خدمت خود را به آموزش رانندگی تدافعی و افزایش سطح هوشیاری اختصاص داده و به قولی تکنیکهای رانندگی کارمندان خود را افزایش دهد .
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: