May 2021 06 / پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۲۲۸۷۵
۲۰ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۱:۴۲
0
رئیس فرهنگسرای کار از راه اندازی شورای راهبردی فرهنگ کار با هدف بازتعریف مشاغل موجود در جامعه خبر داد و گفت: یک تحقیق نشان داده است به دلیل نا آگاهی و نا آشنایی با مقوله کار، مشاغل پزشکی، مهندسی و خلبانی در صدر جدول انتخاب دانش آموزان قرار دارد.
رمضان لطفی در گفتگو با مهر از راه اندازی شورای راهبردی فرهنگ کار خبر داد و گفت: با توجه به نقش اشتغال، کارآمدی و کارآیی آن در توسعه روابط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به عنوان حساسترین روابط در توسعه کشور، شورای راهبردی فرهنگ کار ایجاد می شود.

رئیس فرهنگسرای کار از قداست بالای دینی کار در جامعه سخن گفت و اظهار داشت: از این رو این مسئله باید به عنوان یک مسئولیت عمومی در سطح جامعه نهادینه شود هرچند که از ابتدای تشکیل فرهنگسرای کار، فرهنگ سازی در زمینه اشتغال در سطح جامعه صورت می گرفت ولی طی سالجاری همزمان با همت مضاعف و کار مضاعف این برنامه ها جدی تر خواهند بود.

وی با تاکید بر اینکه در بحث کیفیت کار، شغل باید به بهره وری بیانجامد، افزود: انتخاب راههای نو، بازنگری در فرهنگ کار، سرمایه گذاریها، کارآفرینی و تولید علم و دانش در این راستا مورد توجه قرار می گیرد به نحوی که سعی می کنیم در راستای ارتقاء فرهنگ کار در سطح جامعه فعالیتهای روشنی را تعریف کنیم.

لطفی بیان داشت: معرفی الگوهای مناسب کار، شناسایی ارکان تاثیرگذار در توسعه فرهنگ کار و استفاده از معلمین مدارس و مربیان برای آشنا کردن جامعه با کار و بهره وری از دیگر اقدامات این بخش است.

این مقام مسئول، نگرش خانواده ها در زمینه نوع نگاه جامعه به کار را بسیار تاثیر گذار خواند و گفت: در راستای توسعه فرهنگ کار در محیط های شغلی، توسط مدیران و دست اندرکاران باید شناسایی اجزای شغل در دستور کار قرار گیرد.

به گفته لطفی نهادهای آموزشی کشور به ویژه آموزش و پرورش در زمینه شناساندن زوایای مختلف کار و اشتغال به افراد نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند، بنابراین برای تبدیل فرهنگ کار به یک فرهنگ عمومی، یک تلاش همگانی نیاز است.

وی نهادینه شدن فرهنگ کار را با رونق کسب و کار مرتبط دانست و افزود: در راستای توسعه فرهنگ کار در سطح جامعه تاکنون با صاحب نظران و اساتید وزارت کار و تعاون و همچنین شهرداران نشست هایی را داشته ایم.

رئیس فرهنگسرای کار، کارآفرینان را مبلغان فرهنگ کار دانست و اظهار داشت: در نشست ها بازتعریف حوزه کار مدنظر قرار دارد چرا که در عرصه اشتغال، مقوله فرهنگ کار بسیار مهم و حائز اهمیت است.

لطفی با ابراز نگرانی در از دست رفتن هویت برخی مشاغل به دلیل کمرنگ بودن فرهنگ کار در جامعه، گفت: یک نظرسنجی در مدارس شهر تهران در خصوص اینکه دوست دارید در آینده چه کاره شوید؟ نشان داده است که به دلیل ناآگاهی با مقوله کار عمدتا از مشاغل پزشکی، مهندسی و خلبانی نام برده شد.

وی ادامه داد: نکته جالب اینکه از همین گروه از دانش آموزان در مورد شغل پدرشان پرسیده شد و بیشتر آنها به شغل آزاد اشاره کردند و از نام بردن شغل پدر و وارد شدن به جزئیات خودداری کردند.

این مقام مسئول در حوزه کار با بیان اینکه یکی از مهم ترین اهداف این شورا، تغییر نگرش خانواده ها در زمینه مشاغل مختلف است، بیان داشت: در حال حاضر شرایط به نحوی است که بیشتر خانواده ها تاکید دارند فرزندانشان درس بخوانند تا از این طریق بتوانند در آینده شغلی داشته باشند.

لطفی همچنین به توسعه فرهنگ کار در محیط های خارج از فضای شغلی نیز سخن گفت و تصریح کرد: در واقع آشنا کردن جامعه با مقوله کار از همان سنین مدرسه، اشاعه و نهادینه کردن فرهنگ کار در محیط های شغلی، مدارس، دانشگاهها و خانواده از اهداف دیگر راه اندازی شورای راهبردی فرهنگ کار است.

به گفته وی کار برزگترین رابطه ای است که انسان با محیط پیرامون خود برقرار می کند که از این طریق می توان شخصیت اقتصادی و فرهنگی پیدا کند، بنابراین برای ایجاد اشتغال پایدار و همچنین صیانت از آن باید به تمام وجوه شغل توجه شود.

رئیس فرهنگسرای کار با اشاره به اینکه همیشه از ایجاد فرصتهای شغلی جدید صحبت می شود و از حفظ مشاغل موجود سخنی نیست، افزود: در تلاش هستیم تا فرهنگ کار را با سنت های گذشته احیا کنیم که یکی از همین موارد ایجاد فضای شغلی استاد شاگردی است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها