کد خبر: ۲۲۸۱۶
۱۹ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۲:۴۲
0
اگر عراق براي جهان يك فرصت ويژه است چرا براي ما نباشد و چرا ما از اين فرصتي كه در همسايگي ما ايجاد شده استفاده نكنيم و روابطي ايجاد نكنيم كه منجر به سود دو طرفه و به نوعي روابط برد برد باشد.
يحيي آل اسحاق در نشست مشترك با سفير ايران در عراق گفت: تنها در مقام اشاره بايد بگويم عراق در شرايط امروزي يك كشور خاص براي ايران است. براساس برخي اظهارنظرها عراق بزرگترين پايگاه سرمايه گذاري در خاورميانه در چند دهه آينده خواهد بود چرا كه ظرفيت هاي فراوان و منابع سرشاري دارد.

به گزارش پول نیوز به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران، رئيس اتاق تهران گفت: ما اكنون دومين صادركننده به عراق هستيم و تركيه صادرات بيشتري نسبت به ما به عراق دارد و اگر نتوانيم سطح صادرات را افزايش دهيم رفته‌رفته تركيه اين بازار را از ما خواهد گرفت.

وي افزود: اگر عراق براي جهان يك فرصت ويژه است چرا براي ما نباشد و چرا ما از اين فرصتي كه در همسايگي ما ايجاد شده استفاده نكنيم و روابطي ايجاد نكنيم كه منجر به سود دو طرفه و به نوعي روابط برد برد باشد.

عضو اتاق مشترك ايران وعراق گفت: هراس من اين است كه در آينده ديگر وزن ما در صادرات كالا به عراق به اين اندازه نباشد. من نگرانم كه در حالي كه حق ما و جايگاه ما اين نيست به اين سرنوشت دچار شويم. ما به عنوان اتاق مشترك و فعالان اقتصادي همه در يك قايق سوار هستيم كه اگر به وظايفمان عمل نكنيم و مقطعي نگاه كنيم مسئوليت خودمان را درست انجام نداده ايم.

رئيس اتاق تهران گفت: هم اكنون يك فرصت تاريخي براي ما ايجاد شده و ما اگر برنامه اي مدون و هماهنگ نداشته نباشيم براي اين فرصت سوزي بايد به جامعه پاسخگو باشيم. درست نيست كه تجربه تلخ از دست دادن بازار 300 ميليون نفري آسياي ميانه پس از فروپاشي شوروي را بار ديگر تكرار كنيم. من در رابطه با مساله روابط اقتصادي ايران و عراق مسئولم و بايد پاسخگو باشم.اين بايد جمله تمام ما فعالان اقتصادي باشد.

وي افزود: به طور جزئي اگر بخواهم اشاره كنم بايد بگويم در حال حاضر مشكل بزرگي در زمينه صدور گواهي مبدا داريم. از يك طرف معذوريت هاي قانوني بين المللي پيش روي ماست و از طرف ديگر معيارهاي عراق براي صادركنندگان ما مشكل ايجاد كرده است.يا بايد از نظر بين المللي تخلف كنيم كه اعتبار ما زير سوال مي رود و يا بايد با عراق به مشكل بخوريم.از طرف ديگر صدور كالاهاي بي كيفيت برخي از توليدكنندگان لطمه بزرگي به كل كشور و تمام توليدكنندگان و صادركنندگان مي زند.

رئيس اتاق تهران گفت: بازار عراق داراي پتانسيل هاي زيادي است كه اگر تك تك فعالان اقتصادي به درستي به وظيفه خود عمل نكنند،اين بازار را با همه عواقب سياسي،اقتصادي ومذهبي اش را ازدست خواهيم داد.

وي افزود: ما اكنون دومين صادركننده به عراق هستيم و كشور تركيه صادرات بيشتري نسبت به ما به عراق دارد.اگر نتوانيم سطح صادرات خود را افزايش دهيم رفته رفته اختلاف ميزان صادرات ما به عراق با تركيه افزايش مي يابد و چه بسا بازار را از دست ما بگيرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: