May 2021 09 / يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۲۲۷۸۳
۱۸ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۵:۵۴
0
وزير بازرگاني تازه ترين اخبار و جزئيات مكان يابي غرفه ايران در اكسپو ، واگذاري ‌نمايشگاه و الحاق مركز ملي فرش را تشريح كرد.
به گزارش فارس، مهدي غضنفري صبح امروز در يك نشست خبري اظهار داشت: پيش‌بيني مي‌كنيم در مدت 6 ماه بيش از 10 ميليون نفر از غرفه ايران در اكسپو بازديد كنند كه اين رقم تاكنون به يك ميليون و 170 هزار نفر رسيده است.

وي با بيان اينكه روز جمعه 21 خرداد ماه روز ملي ايران با حضور رئيس جمهور در اكسپو برگزار مي‌شود، افزود: معماري سالن ايران، اجراي زنده موسيقي سنتي، بافت فرش همدلي با حضور بازديدكنندگان، سفره هفت‌سين، دستگاه چنگ ليزري، پيام رئيس‌جمهور و عكس‌هاي فرهنگي و مذهبي ايران بيش از همه مورد توجه بازديدكنندگان قرار گرفته است.

* همسايگان ما در اكسپو بسيار محترم هستند

وزير بازرگاني در پاسخ به سؤال فارس در خصوص تعلل وزارت بازرگاني در جايابي مناسب غرفه ايران در اكسپو و قرار گرفتن غرفه كشورمان در كنار غرفه كشور كره شمالي و ايجاد شائبه‌هايي در رسانه‌هاي مغرض قبلي اظهار داشت: در زمان انتخاب مكان‌ها معلوم نمي‌شد كه ما همسايه كدام كشور هستيم، ضمن اينكه اين را بايد بيان كنيم كه جز رژيم صهيونيستي ما با همه كشورهاي جهان تعامل خوبي داريم و در حال حاضر هم همسايگان ما خيلي محترم هستند.

*مي توانستيم دو تا سه برابر اين غرفه را داشته باشيم

وي در پاسخ به سؤال ديگر خبرنگار فارس در خصوص اينكه اسدالله عسگراولادي رئيس اتاق مشترك ايران و چين اعلام كرده است كه به دليل تعلل وزارت بازرگاني ما غرفه 4 هزار متري را كه در 100 متري غرفه چين بود از دست داديمف اظهار داشت: در آن زمان مباحث ما حول اين موضوع بود كه چقدر مي‌خواهيم براي اكسپو هزينه كنيم و در واقع بحث جدي هزينه ها بود كه در نهايت كارشناسان ما تشخيص دادند كه يك غرفه 2 هزار متري براي ما كافي است، ضمن اينكه بايد اعلام كنيم كه ما مي‌توانستيم نقاط ديگري را نيز در سايت‌هاي مختلف اكسپو با متراژ 2 الي 3 برابر نيز انتخاب كنيم.

* اظهار بي‌اطلاعي از از وجود شوراي تعيين تكليف الحاق مركز ملي فرش

غضنفري در پاسخ به سؤال ديگري از فارس در خصوص اينكه تهمينه دانيالي معاون صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي اخيرا اعلام كرده است كه الحاق مركز ملي فرش ايران به اين سازمان هنوز تعيين تكليف نهايي نشده است و يك شورا اين موضوع را بررسي مي‌كند، اظهار داشت من از وجود هرگونه شوراي بي‌اطلاع هستم و در جلسه كارشناسي كه با حضور خانم دانيالي نيز داشتيم قرار بر اين شد تا هرگونه نمايشگاه صنايع دستي كه در كشور برگزار مي‌شود، نمايشگاه فرش هم براي فروش بهتر در كنار آن برگزار شود.

*در واگذاري قبلي نمايشگاه بين المللي قانون انتزاع اجرا نشد

وزير بازرگاني در پاسخ به اين سؤال كه شما دو دغدغه قانون انتزاع و اهليت را در واگذاري نمايشگاه بين‌المللي اعلام كرده‌ايد، مگر در واگذاري قبلي كه به صورت كاملا قانوني به ساتا واگذار شد و توسط رئيس جمهور ابطال شده بود، اين موارد رعاين شده بود، اظهار داشت: در آن واگذاري قانون انتزاع (تعيين سهم شركت سهامي نمايشگاه و سازمان توسعه تجارت)اجرا نشده بود.

* علي رغم تعرفه 90 درصدي، واردات محصولات كشاورزي دو برابر شد

غضنفري در خصوص تعرفه واردات ميوه و افزايش واردات ميوه‌هايي نظير توت‌فرنگي و شليل گفت: ما تعرفه واردات ميوه را طبق قانون به 90 درصد افزايش داديم، اما واردات آن دو برابر شد و اين نشان‌دهنده تمايل بازار است، ضمن اينكه بايد توجه داشته باشيم نسبت واردات به توليد ميوه در كشور ما تنها 3 درصد است.

وي افزود: طبق قانون نمي‌توانيم از واردات جلوگيري كنيم اما مي‌توانيم استانداردهاي كالاهاي وارداتي را مورد بررسي قرار دهيم.

* نبايد به كسي مجوز واردات با امضاي طلايي بدهيم

وزير بازرگاني با اشاره به ماده16 قانون بهره‌وري محصولات كشاورزي كه اختيار واردات محصولات كشاورزي را به وزارت جهاد مي‌دهد، اظهار داشت: در تجارت صدور مجوز كار خوبي نيست چون ايجاد فساد مي‌كند لذا ما بايد مقررات را اعلام كنيم و نبايد اعطاي مجوز واردات را به دست كسي با امضاي طلايي بدهيم.

* در چارچوب سياست‌هاي نظام واردات را مديريت مي كنيم

غضنفري در پاسخ به سؤال خبرنگاري در خصوص ممنوعيت ثبت سفارش با كشور انگليس گفت: ما غير از رژيم صهيونيستي با همه كشورها توسعه تجارت خواهيم داشت، ضمن اينكه اين مطلب را بيان مي‌كنم كه مديريت واردات فقط مربوط به كيفيت كالاها نمي‌شود و در چارچوب سياست‌هاي نظام نيز لحاظ مي‌شود.

وي در پاسخ به سؤال ديگري در خصوص تأثير افزايش تعرفه محصولات كشاورزي بر افزايش قيمت‌هاي داخلي اظهار داشت: طبق قانون بودجه امسال اگر افزايش تعرفه‌هاي محصولات كشاورزي منجر به افزايش غير متعارف قيمت‌ كالاها شود، دولت اجازه دارد تعرفه‌ها را به حالت قبل برگرداند.

* ضربه‌گير تقاضاهاي فراوان براي افزايش تعرفه هستيم

وي افزود: پيش‌بيني شده است تا تغيير و تحولات تعرفه‌اي در برنامه پنجم به حداقل برسد و روند كاهشي داشته باشد، ضمن اينكه بايد توجه داشته باشيم ما در سازمان توسعه تجارت ضربه‌‌گير تقاضاهاي فراوان براي افزايش تعرفه‌ها هستيم.

* ارسال 100 پيشنهاد كاهش قيمت به كميسيون اقتصادي دولت

وزير بازرگاني با اشاره به نهضت كاهش قيمت تمام شده توليد گفت: بيش از 100 پيشنهاد در كارگروه كاهش قيمت تمام شده تهيه و به كميسيون اقتصادي دولت فرستاده شده است.

وي افزود: هدف اصلي نهضت كاهش قيمت تمام شده، شكار اتلاف‌ها و هزينه‌هاي اضافي است و هدف قانون هدفمند كردن يارانه‌ها آشكار ساختن هزينه‌هاي پنهان است لذا وقتي هزينه‌ها واقعي شود مي‌توان از هزينه‌هاي اضافي و اتلاف آن جلوگيري كرد.

غضنفري گفت: در حال حاضر ظرفيت نان صنعتي 30هزار تن است اما اميدواريم تا پايان سال با افتتاح 20 واحد نان صنعتي اين ظرفيت به 250 هزار تن برسد.

وي افزود: تا پايان سال 88 ،هفت ميليون ظرفيت سيلوسازي توسط بخش دولتي و خصوصي احداث شده بود كه تا پايان سال 90 اين رقم به 9 ميليون تن مي‌رسد، اما براي آنكه ايران تبدل به قطب تجارت غله در منطقه شود نيازمند ساخت 18 ميليون تن ظرفيت سيلو هستيم.

* 2 ميليون تن گندم صادر مي كنيم

وزير بازرگاني گفت: عمليات خريد گندم در 14 استان كشور آغاز شده است. تاكنون 1.78 ميليون تن گندم خريداري شده و مبلغ 600 ميليارد تومان به كشاورزان پرداخت شده است و پيش‌بيني مي‌كنيم در ماه‌هاي خرداد، تير و مرداد 8 ميليون تن گندم خريداري كنيم.
وي افزود: تا پايان امسال 2 ميليون تن صادرات گندم خواهيم داشت و تاكنون 250 هزار تن گندم در بورس كالا به قيمت هر كيلوگرم 200 تومان عرضه شده است.

* 600 هزار كارمند در طرح ميزان 1 ثبت نام كردند

غضنفري با اشاره به طرح ميزان 1 گفت: تاكنون با 36 دستگاه مكاتبه شده است كه 4 دستگاه آموزش و پرورش، وزارت كارو وزارت بهداشت علاوه بر وزارت بازرگاني اطلاعات پرسنلي خود را كه بيش از 800 هزار نفر است در اختيار ما قرار داده‌اند كه 600 هزار نفر در سامانه وارد شده است و ما پيش‌بيني مي‌كنيم تا سه هفته آينده 660 نوع كالا در 25 گروه كالايي در 2 هزار فروشگاه در سطح كشور عرضه شود.

وي افزود: طرح پايلوت ميزان 2 براي خريدهاي دولتي از اول تير ماه در 30 سازمان بازرگاني اجرا
مي‌شود و در اين طرح نه كارتي صادر مي‌شود و نه تسهيلاتي در اين خصوص داده مي‌شود و تنها مزيت آن اين است كه كليه خريدهاي دولتي از طريق يك سامانه واحد صورت مي‌گيرد.

* رسانه ها به فروشگاه هاي زنجيره اي توجه كنند

وزير بازرگاني با بيان اينكه روز اول تيرماه همايش روز اصناف با حضور رئيس‌جمهور برگزار مي‌شود اظهار داشت: در پايان خرداد ماه همايشي براي فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي برگزار مي‌شود، لذا از رسانه‌ها مي‌خواهيم تا در خصوص نقش و اهميت فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي در زنجيره تأمين توليد محتوا بكنند چرا كه اين فروشگاه‌ها مي‌توانند نقش مهمي در تنظيم بازار داشته باشند.

وي همچنين گفت: در حال حاضر به 20 فروشگاه زنجيره‌اي مجوز داده شده و به يك فروشگاه زنجيره‌اي عمده‌فروشي هم مجوز داده شده است.

* افزايش 20 درصدي واردات در دو ماهه اول سال

غضنفري در تشريح عملكرد تجارت خارجي كشور گفت: در دو ماهه اول سال جاري 3.9 ميليارد دلار صادرات بدون احتساب ميعانات داشته‌ايم كه اين شاخص در مدت مشابه سال گذشته 2.4 ميليارد دلار بوده است كه نشان‌دهنده رشد 38 درصدي است.

وي افزود: در دو ماهه اول سال جاري 8.4 ميليارد دلار واردات داشته‌ايم كه اين شاخص در مدت مشابه سال گذشته 7 ميليارد دلار بوده است، لذا شاهد رشد 19 درصدي واردات بوده‌ايم.
وزير بازرگاني گفت: شركاي صادراتي ايران، چين، عراق، امارات، هند و افغانستان و شركاي وارداتي ايران، امارات ، چين، آلمان، كره جنوبي و تركيه هستند.

وزير بازرگاني با بيان اينكه 97 درصد حجم تجارت جهاني توسط كشورهاي عضو WTO صورت مي‌گيرد، اظهار داشت: در حال حاضر 153 كشور عضو WTO هستند و 30 عضو در حال طي فرآيند الحاق هستند، پس از روسيه، ايران بزرگترين اقتصاد جهان است كه در حال طي فرايند الحاق است.

وي با اشاره به واگذاري شركت سهامي فرش ايران گفت: هيئت عالي واگذاري بايد فرش‌هاي موزه‌اي اين شركت را قيمت‌گذاري كند و پس از قيمت‌گذاري اين شركت از طريق مزايده واگذار مي‌شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: