کد خبر: ۲۲۷۷۸
۱۸ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۵:۲۳
0
معاون وزیرجهادکشاورزی گفت: به منظور تجلیل از کشاورزان به مناسبت هفته جهاد کشاورزی 93 بهره بردار برتر در این بخش معرفی خواهند شد.
 مهر - جهانگیر پرهمت امروز در نشستی خبری با اعلام معرفی چهار رقم نارنگی جدید با نامهای نوشین، شاهین، ورنا و پرنا ویژه مناطق شمالی و جنوب کشور گفت: با توجه توزیع نامناسب مرکبات در برخی از فصلها برای تامین نیازهای فصلی عرضه و تقاضای بازار،همچنین به منظورکاهش واردات و تاثیرات نامطلوب آن برتولیدات داخلی، هم اکنون ارقام جدید جهت استفاده در فصول پرتقاضا معرفی شده است.

صرفه جویی 30 تا 40 درصدی آب در شالیزارها

وی با اشاره به معرفی گونه در معرض انقراض سوسن چلچراغ بیان کرد: این گیاه در سالهای گذشته از کشورهای اروپایی وارد کشورمی شد، اما در حال حاضر در آستانه معرفی قرار دارد، ضمن اینکه با شناسایی و تکثیراین گونه دانش فنی آن نیز آماده واگذاری به بخش خصوصی است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ضمن معرفی دستگاهی که مدیریت شالیزارهای برنج را در مصرف آب و رطوبت خاک برعهده دارد، افزود: این دستگاه به صورت هوشمند میزان رطوبت خاک را اندازه گیری می کند و در صرفه جویی آب بسیار موثر است. همچنین برای شالیزارها دو کارعمده انجام شده، به نحویکه در مرحله اول تنظیم دور آبیاری محقق شده است.

وی تصریح کرد: با تنظیم دورآبیاری تنها در زمانی که گیاه نیاز به آب دارد می توان به غرقاب کردن اراضی پرداخت که این روش 30 تا 40 درصد صرفه جویی در مصرف آب را به دنبال دارد.

پرهمت از دیگر اقدامات در شالیزارها را معرفی ارقام پرمحصول تر دارای دوره رشد کوتاهتر عنوان کرد و افزود: این اقدام از دیگر روشهای مدیریت کشت در مزارع برنج است، ضمن اینکه کشت تلفیقی اردک، ماهی و برنج نیز که از سال گذشته به انجام رسیده در حال حاضر ترویج می شود.

معرفی 93 بهره بردار برتر بخش کشاورزی

وی از معرفی 93 بهره بردار برتر بخش کشاورزی در هفته جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: بهره برداران نمونه امسال در رشته های مختلف زراعت، باغبانی، شیلات، منابع طبیعی و محیط زیست بوده و در 68 رشته معرفی خواهند شد.

معاون وزیرجهادکشاورزی اظهارداشت: نمونه های امسال در زمینه محصولاتی چون گندم آبی با تولید 2/13 تن در هکتار، کلزا 8/7، جو آبی 8/13، سیب زمینی 5/164 و مرکبات 107 تن در هکتار از شاخصهای این بهره برداران هستند.

وی در خصوص وضعیت جاروک لیموترش خاطرنشان کرد: بخش قابل توجهی از محصول لیموی استانهای جنوبی کشور تحت تاثیر این بیماری قرار گرفت و محققان تحقیقاتی به عنوان راهکار مدیریت باغها و معرفی ارقام مقاوم را در دستور کار قرار دادند.
پرهمت با اشاره به معرفی چند رقم مقاوم در کشور بیان کرد: بررسی این ارقام توسط محققان ادامه دارد و اکنون در مرحله تعیین کیفیت و مطلوبیت به سر می رود. همچنین روش بیوشیمیایی و شیمیایی نیز در حال بررسی است که امیدواریم از سال آینده نتایج آن ترویج شود.
 
اجرای بیش از 8 هزار پروژه تحقیقاتی در سالجاری
 
وی با بیان اینکه امسال بیش از8 هزار پروژه تحقیقاتی اجرا می شود افزود: در سال گذشته حدود 7 هزار و 300 پروژه اجرایی شد که برای بخش کشاورزی معادل 110 دستاورد را به دنبال داشت.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی میزان اعتبارات تملک دارایی و سرمایه ای تحقیقات کشاورزی را 13 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: بخشی از این اعتبار دراختیار موسسات تحقیقاتی از جمله واکسن و سرم سازی و حفظ ذخایر ژنتیکی قرار گرفته است.

مهار زنگ زرد گندم در کشور

وی در ارتباط با بیماری زنگ زرد گندم عنوان کرد: در بخش گندم آبی و دیم ارقام متنوعی که دارای مقاومت نسبت به این بیماری باشند در حال بررسی است و در حال حاضر با سمپاشی این بیماری مهار شده و میزان خسارت در استانهای غربی که بیشترین مقدار بیماری را شاهد بودیم به حداقل رسیده، همچنین درباره زنگ سیاه نیز سه رقم جدید معرفی شده است.
 
پرهمت با بیان اینکه تثبیت خاک می تواند از اثرات ناشی از ریزگردها جلوگیری کند تصریح کرد: به غیر از نواحی کشورهای عربی بخشی از نواحی جنوب غرب استان خوزستان نیز در ایجاد ریزگردها موثر است.

خودکفایی در بذر سبزیجات و صیفی جات در 5 سال آینده

وی با بیان اینکه تولید بذور محصولات استراتژیک کشاورزی در داخل انجام می شود گفت: امیدواریم دربذرسبزیجات تا 5 سال آینده به خودکفایی برسیم.

معاون وزیرجهادکشاورزی ازتولید سالیانه 50 میلیون دز واکسن در موسسه واکسن و سرم سازی رازی خبر داد و افزود: بخش قابل توجهی از نیازهای کشور در این موسسه تامین می شود و مابقی از طریق واردات انجام می شود که امید است در این زمینه نیز خودکفا شویم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: