May 2021 19 / چهارشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۲۲۷۴۵
۱۸ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۰:۴۸
0
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران ضمن هشدار نسبت به عواقب اتخاذ تصمیمات عجولانه درباره تغییر سبد ارزی، توصیه‌هایی به بانک مرکزی در این باره ارائه کرد.

سیدکمال سیدعلی در گفتگو با مهر در خصوص احتمال تغییر ذخایر ارزی کشور از یورو به دلار گفت: اینکه به محض رخ دادن یک اتفاق پولی و مالی در دنیا یا بروز نوساناتی بر روی نرخ نوع خاصی از ارز، تصمیم گرفته می شود که ذخایر ارزی کشور تغییر یابد، به هیچ وجه منطقی و صحیح نیست.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران افزود: تصمیم گیری با عجله راجع به تغییر ذخایر ارزی کشور نمی تواند راهگشا باشد و نباید هم در شرایط فعلی صورت گیرد؛ چراکه در مسائل مربوط به ذخایر ارزی کشور باید به نکات مختلفی توجه شود که در اتخاذ هرگونه تصمیمی مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: از جمله نکاتی که در رابطه با تغییر ذخایر ارزی کشور باید مورد توجه قرار گیرد، این است که این ذخایر باید به گونه ای تغییر یابد که امنیت را برای اقتصاد به ارمغان آورد. این ذخایر می تواند طلا، یورو و یا دلار باشد. از سوی دیگر، نقدینگی این ذخایر نیز باید مورد توجه قرار گیرد؛ این معنا که ترکیب این ذخایر باید به گونه ای تعیین شود که سهل الوصول به سایر دارایی ها تبدیل شوند.

این مقام مسئول در صندوق ضمانت صادرات ایران خاطرنشان کرد: یعنی اگر بخش اعظم ذخایر کشور به یک ارز خاص تبدیل می شود، این ارز نباید سریعا آسیب ببیند و قابلیت تبدیل سریع به سایر ارزها را از دست بدهد، بنابراین نقدینگی ارزهای موجود در سبد ارزی کشور نیز عامل موثری در حفظ ذخایر ارزی کشور به شمار می رود.

به گفته سیدعلی، موضوع دیگری که باید در ترکیب ذخایر ارزی کشور مورد توجه قرار گیرد، میزان وارداتی است که از طریق این ارز به کشور وارد می شود. یعنی اگر واردات در حوزه کشورهایی صورت می گیرد که تبادلات خود را با یورو انجام می دهند، نباید ذخایر یورویی کشور را تبدیل به دلار کرده و دوباره مجبور باشیم که این دلار را برای خرید کالا و انجام فعل واردات به یورو تبدیل کنیم.

وی اظهار داشت: مطلب دیگر در اعمال سیاستها برای تغییر در نرخ ارز، تعهدات ایران به خارج از کشور است. اینکه تعهدات ایران به دنیا براساس چه ارزی است، ‌فاکتور مهمی در تغییر یک ارز به ارز دیگر به شمار می رود؛ چراکه اگر بخواهیم این تعهدات را بپردازیم، نیاز نباشد که تبدیل ارز صورت گیرد.

سیدعلی خاطرنشان کرد: مجموعه این عوامل، در تغییر ذخایر ارزی کشور بسیار موثر و حائز اهمیت است.

به گفته مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران، مدیریت ذخایر ارزی با توجه به تناسب و درصدی که این ذخایر در سبد ارزی کشور وجود دارد، صورت می گیرد. به این ترتیب که اگر قرار باشد امروز بگوییم که تمامی ارزهای خود را تبدیل به دلار می کنیم و فردا این دلار ضعیف شود، ضرر کرده ایم، به طور قطع تصمیم گیری مطلوبی را صورت نداده ایم.

وی اظهار داشت: در هرگونه تغییر در ترکیب ذخایر ارزی کشور به طورقطع باید همه جوانب کار را سنجید و بعد عمل کرد. البته باید به این نکته توجه کرد که کسی نمی تواند پیش بینی کند که فردا چه اتفاقی برای نرخ ارزهای موجود در سبد ارزی کشور رخ می دهد، اما باید احتیاط را نیز صورت داد و نسنجیده عمل نکرد.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران خاطرنشان کرد: یکی از چالشهایی که همواره بانک مرکزی بر سر ترکیب ذخایر ارزی با آن مواجه بوده است، این است که وقتی اتفاقی در خصوص ارزش ارزها رخ می دهد، مسئولان می گویند که چقدر از تغییر ترکیب ذخایر ارزی سود و یا برعکس زیان کرده اند. این غلط ترین روش برخورد با تغییر در ترکیب ذخایر ارزی است؛ چراکه پیش بینی ممکن نیست.

وی ادامه داد: در این میان، کشورها همواره از یک سبد ارزی استفاده می کند و در آن، درصدی از ذخایر را به دلار، درصدی را به یورو، درصدی را به طلا، درصدی را به پوند، درصدی را به ین و درصدی را به سایر ارزها نگاه می دارند.

به اعتقاد سیدعلی، هرگونه تغییر در سبد ارزی کشور بستگی به مدیریت ذخایر از سوی بانک مرکزی دارد و یک سیاست گذاری بلندمدت است که توجهش به تعهدات مرتبط با واردات، حفظ نقدینگی و امن بودن آن ذخایر است.

این مقام مسئول در صندوق ضمانت صادرات ایران تاکید کرد: تصمیم گیری عجولانه در مورد تغییر در ذخایر ارزی کشور از یورو به دلار غلط است و نباید بدون ملاحظه تعهدات واردات و عواملی نظیر امنیت، نقدینگی و سودآوری بیشتر، دست به تصمیم گیری زد.

وی افزود: یکی از نکات دیگر، سودآوری بیشتر است. زمانی که ذخایر ارزی کشور به یک نوع ارز مثلا ین نگهداری می شود، سودش در دنیا صفر است. ممکن است ارز کشور مثلا به طلا نگه داشته شود که سودآوری بسیار ضعیفی دارد و اگر قرار بر سپرده گذاری طلا در نقطه دیگری از دنیا باشد، سود بسیار اندکی حاصل می شود.

سیدعلی ادامه می دهد: اگر ارز موجود در کشور به دلار نگهداشته شود، ممکن است دلار در یک مقطعی به سودآوری بالایی برسد یا در مقطعی سوداوری کمی داشته باشد. بنابراین از نگاه بانک مرکزی، باید ترکیب ذخایر ارزی کشور به نوعی تغییر یابد که از سودآوری لازم برخوردار باشد.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: متاسفانه وقتی عزیزانی که اطلاعاتی در مورد مسائل ارزی کشور ندارند، در مورد مسائل ارزی کشور تصمیم گیری می کنند، به محض اینکه یورو ضعیف می شود می گویند چقدر ضرر کرده ایم، در حالی که اگر افراد آگاهی باشند، به طور قطع ترکیب سبد ارزی کشور را به نحوی می چینند که با تغییر در نرخ برخی ارزها در دنیا، ناراحت یا خوشحال نمی شوند.

به اعتقاد سیدعلی، رییس کل بانک مرکزی و هر مقام دیگری نباید از بالا یا پایین رفتن نرخ ارزی در دنیا یا اینکه ذخایر را تبدیل به ارز دیگری کرده است، خوشحال یا ناراحت شود؛ چراکه اگر در مقطعی سود کرده است ممکن است در مقطع زمانی دیگری، از این تغییر درترکیب ذخایر ضرر کند.

وی افزود: اگر هرگونه تغییر در ترکیب ذخایر ارزی کشور بر روی روش و اصول پیش رود، هیچگاه نباید از بالا یا پایین رفتن نرخ ارزی به شدت ناراحت شومی؛ چراکه ترکیب ذخایر ارزی کشور بر اساس مدیریت و سناریو سازی حفظ شده است.

سیدعلی گفت: اگر کسی بتواند این ادعا را داشته باشد که اگر ما امروز ذخایر را به دلار تبدیل کنیم، برای ما بهتر است، این هم غلط است؛ چراکه اگر فردی یک پیشگو باشد می تواند چنین ادعایی داشته باشد. اگر همه می دانستند که دلار برای آینده اقتصاد دنیا بهتر و سودده تر است، به طور قطع تبدیل ذخایر خود را به دلار انجام می دادند تا نسبت به سایر ارزها سودآورتر باشد.

این مقام مسئول در صندوق ضمانت صادرات ایران خاطرنشان کرد: اعلام موضوع تغییر در ترکیب ذخایر ارزی کشور با توجه به سقوط بی سابقه قیمت یورو از سمت مقامات ارزی و مقامات بانک مرکزی، بعید به نظر می رسد چراکه این تغییر باید براساس سیاستهای خاصی و سناریوسازی ذخایر صورت گیرد.

واردات شمش

سیدعلی در پاسخ به این سئوال که برخی کشورها اعلام کرده اند که به دلیل کاهش قیمت یورو اقدام به واردات شمش طلا خواهند کرد، گفت: معمولا وقتی که ارزها به صورت لزران درمی آیند و نوسانات زیادی پیدا می کنند، کشورهای دنیا فکر می کنند که خرید طلا امن است و به خرید این کالا رو می آورند.

وی اظهار داشت: در چندسال اخیر که قیمت طلا از 300 به 1200 دلار رسیده است، سود زیادی عاید سیستم بانکی کشور شده است ولی باز هم این سودآوری مهم نیست. مهم این است که سبد ارزی ما حاوی چه ذخایری است و چند درصد دلار و چند درصد یورو و چند درصد ین، پوند و سایر ارزها است. همه این ترکیب ارزی مجموعه ای است که اقتصاد ما را پشتیبانی می کند و نباید تک بعدی به آنها نگاه کرد. اگر سود بردیم نباید خوشحال و اگر ضرر کردیم نباید ناراحت باشیم. باید با یک سبد ارزی کار کرد. به گقته سیدعلی، تغییر ذخایر اثری بر واردات و صادرات ما ندارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: