کد خبر: ۲۲۷۳۹
۱۸ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۵
0
در حالي‌كه هفته آينده نماد آهوي ايراني پرده‌برداري مي‌شود، زندگي 18 هزار آهوي ايراني در گرو پاسخ آري شركت سايپا براي تأمين بودجه 6 ميليارد توماني پيشنهاد شده از سوي سازمان محيط زيست است.

 فارس: به مناسبت هفته محيط زيست، شنبه آينده رونمايي از نشان آهوي ايراني و پيراهن ورزشي شركت سايپا به عنوان نخستين باشگاه طرفدار محيط زيست همچنين افتتاحيه دبيرخانه طرح حفاظت از آهوي ايراني انجام مي‌شود.


به گفته محمد جواد محمدي‌زاده معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان محيط زيست، هدف از اجراي اين طرح جلب حمايت بخش خصوصي و دوستداران محيط زيست است.

محمدي مدير كل حيات وحش سازمان محيط زيست‌ در اين زمينه در گفت‌‌وگو با خبرنگار جامعه فارس در واكنش به انتقادات مطرح شده درباره اين طرح، گفت: در اين زمينه برنامه‌ريزي‌ها و مسائل فني بر عهده سازمان محيط زيست است اما فراهم كردن امكانات و تجهيزات براي محيط‌بانان و زيست‌گاه‌ها بر عهده شركت خودروسازي سايپا است.

وي ‌در پاسخ به اين پرسش كه شركت سايپا در زمينه مسائل حيات وحش چه ميزان تخصص دارد؟ تأكيد كرد:‌ مسائل مالي و حمايت‌هاي مادي بر عهده شركت خودروسازي سايپا است و ساير برنامه‌ها بر عهده سازمان محيط زيست است.


تناقض‌‌گويي‌ها درباره جمعيت آهو
----------------------------------------
به گفته مدير كل دفتر حيات وحش سازمان محيط زيست براساس سرشماري‌هاي انجام گرفته جمعيت آهو بيش از 15 هزار رأس در دشت‌هاي تحت حمايت سازمان محيط زيست است. اين در حالي ا‌ست كه برخي از كارشناسان در حوزه حيات وحش اين آمار را دقيق نمي‌دانند.

محمد باقر صدوق،‌ معاون محيط طبيعي سازمان محيط زيست نيز با رد اين انتقادات گفت: آمار وجود دارد؛ جمعيت آهو فقط در مناطق تحت مديريت 18 هزار و در مناطق آزاد 9هزار رأس است.


بيشترين تعداد آهو در زيستگاه‌هاي اصفهان و زنجان وجود دارد
----------------------------------------------------------------------
بر اساس گزارش‌هاي تهيه شده، تنها در دو زيستگاه موته و قمشلو واقع در استان اصفهان 9216 رأس آهو سرشماري شده است. استان خراسان‌رضوي با 3453 رأس در رده دوم و دشت سهرين زنجان با 1649 رأس آهو در مرتبه سوم از نظر فراواني جمعيت آهو قرار دارند. بيدويه كرمان با 890 رأس آهو از ديگر مناطقي است كه شمار آهوان آن قابل توجه است.


با چنگ و دندان از آهوهاي دشت سهرين حفاظت مي‌كنيم
----------------------------------------------------------------------

جواد تاراسي مدير كل اداره حفاظت از محيط زيست استان زنجان درباره اين‌كه دشت سهرين زنجان جمعيت خوبي از آهو را در خود جاي داده است، گفت: منطقه حفاظت شده سرخ آباد در استان زنجان وسعت 120 هزار هكتاري دارد. كه حدود 40 تا 50 هزار هكتار از آن دشت سهرين زيستگاه آهو است.

وي با اشاره به اين‌كه بيشترين مستثنيات در اين منطقه حفاظت شده قرار گرفته است،‌گفت: 20 آبادي در داخل اين منطقه وجود دارد؛ همين امر باعث شده با مشكلات زيادي مواجه شده و با چنگ و دندان از منطقه سهرين حفاظت مي‌كنيم.

تاراسي در ادامه افزود: 80 تا 90 درصد كشاورزي در اين منطقه صورت مي‌گيرد و بالاي 2 هزار رأس آهو در اين منطقه وجود دارد.

وي تصريح كرد: آهوي دشت سهرين، تنها بازمانده نژاد آهوي شمال غرب است و تنها گونه‌اي است كه در اين منطقه وجود دارد.

مدير كل اداره حفاظت از محيط زيست استان زنجان اظهار داشت: 50 درصد مستثنيات خريداري شده و براي خريداري مابقي نيز به اعتبارات چند ميلياردي نياز دارد.

شكارچيان خارجي براي شكار يك آهو 20 هزار دلار هزينه مي‌كنند
----------------------------------------------------------------------------

احمد رضا لاهيجان‌زاده مدير كل اداره حفاظت از محيط زيست اصفهان، نيز در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس درباره جمعيت آهو در اين استان بيان كرد: در اين استان 3 زيستگاه اصلي وجود دارد؛ پارك ملي كلاه‌غازي، پناهگاه حيات وحش حمشلو و موته.

وي با بيان اين‌ كه در ساير زيستگاه‌ها آهو مشاهده مي‌شود اما به تعداد انبوه نيست، گفت: در كل 3 زيستگاه اصلي حدود 9 هزار رأس آهو وجود دارد.

مدير كل اداره حفاظت از محيط زيست اصفهان معتقد است آهو گونه‌اي است كه با شرايط نه چندان سخت نيز تكثير مي‌يابد.

وي با اعتقاد به اين‌كه افزايش جمعيت آهو مي‌تواند در جذب توريست و گردشگر اثرگذار باشد، گفت: در حال حاضر شكارچيان خارجي حاضر هستند براي هر يك آهو 5 هزار دلار يا حتي بيشتر نيز هزينه كنند.

وي با اشاره به شركت‌هايي كه شكارچيان خارجي را به ايران مي‌آورند، گفت: با وجود اين شركت‌ها هزينه‌ها به 15 تا 20 هزار دلار مي‌رسد.

به گفته لاهيجان زاده هر يك شكارچي خارجي بايد علاوه بر اين، 5 هزار دلار به شركت و 5 هزار دلار ديگر هم به تور پرداخت كند.

يك كارشناس حيات وحش نيز در اين‌باره گفت: گوشت آهو در كشور بين 15 تا 20 هزار تومان قيمت دارد؛ در صورتي كه تكثير و افزايش يابد مي‌تواند از اين بابت نيز سوددهي داشته باشد.

50 درصد جمعيت گونه‌هاي كشور در اصفهان وجود دارد
---------------------------------------------------------------
وي بيان كرد: بر اساس سرشماري سال گذشته 48 درصد جمعيت آهو كل و بز قوچ و ميش در استان اصفهان وجود دارد؛ اين نشان مي‌دهد با وجود 50 درصد گونه‌هاي حيات وحش در استان اصفهان مأموران محيط زيست به سختي از جمعيت حيات وحش حفاظت مي‌كنند.

به گفته مدير كل اداره حفاظت از محيط زيست اصفهان بر اساس سرشماري بهمن سال 88، 27 هزار رأس أهو قوچ و ميش در اين استان وجود دارد.


سرانجام آهوهاي ايراني زير چتر سايپا مي‌روند؟
--------------------------------------------------------

مهدي اسماعيلي رئيس اداره محيط زيست گروه خودروسازي ساييا و مسئول طرح حمايت از آهوي ايراني گفت: طرح پيشنهادي سازمان محيط زيست در رابطه با حفاظت از آهوي ايراني هفته گذشته به سايپا داده شده است.

وي گفت: اين طرح نياز به بررسي دارد ضمن اين‌كه نقطه نظرات ما نيز بايد لحاظ شود.

اسماعيلي تصريح كرد: سياست ما اين است كه مسائل آموزشي و پژوهشي لحاظ شود. البته آموزش جوامع محلي و احياء زيستگاه‌ها را نيز مد نظر داريم.

اسماعيلي گفت: زماني كه احياء زيستگاه مطرح مي‌شود، باير بودن زيستگاه و مسائل پشتيباني نيز مطرح مي‌شود. محيط زيست در اين طرح تجهيزات و امكانات مورد نياز خود را به صورت مجزا مشخص كرده است.

به نظر مي‌رسد اختلاف نظر سازمان محيط زيست و سايپا در رابطه با اين‌كه بيشتر به مسائل آموزشي پرداخته شود يا اين‌كه تجهيزات فراهم شود، باعث شده اين شركت خودروساز براي تأييد و قبول اين طرح تأمل بيشتري به خرج دهد.


طرح حفاظت از آهوي ايراني هديه سايپا به مردم است
---------------------------------------------------------------

مدتي است در ميان برنامه‌هاي صدا و سيما آگهي تبليغاتي با مضمون " طرح حفاظت از آهوي ايراني هديه شركت خودروسازي سايپا " پخش مي‌شود، در اين‌باره نيز اسماعيلي اظهار داشت: اين تيزر به اين معناست كه به دوستداران محيط زيست بگوييم، طرح 5 ساله‌اي كه قرار است با حمايت سايپا براي حفاظت از آهوي ايراني آغاز شود، يك هديه است.

پيشنهاد 6 ميليارد توماني محيط زيست براي حفظ آهو
-------------------------------------------------------------

در طرح سازمان محيط زيست براي فراهم كردن امكانات و وسايل مورد نياز بودجه 6 ميليارد توماني پيشنهاد شده است اما در برنامه‌ريزي‌هاي سايپا بودجه مورد نظر در حدود 2 تا 3 ميليارد تومان است.


رئيس اداره محيط زيست گروه خودروسازي ساييا و مسئول طرح حمايت از آهوي ايراني در‌اين‌باره گفت: بودجه پيش‌بيني شده سازمان محيط زيست يك مقدار از بودجه پيش‌بيني شده ما بالاتر است.

وي ادامه داد: اين طرح 5 سال است و سال اول بودجه بيشتري نياز دارد اما در سال‌هاي بعد ميزان بودجه كاهش مي‌يابد.


درخواست خريد 20 دستگاه خودرو به مبلغ 600 ميليون تومان براي حفاظت از آهوي ايراني
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

در طرح پيشنهادي سازمان محيط زيست پاسگاه‌هاي محيط باني ،‌خريد تجهيزات و احياء زيستگاه‌ها به صورت دقيق مشخص شده است.

همچنين در اين طرح سازمان محيط زيست پيشنهاد خريد 100 موتورسيكلت تريل و 20 دستگاه خودرو در حدود 600 ميليون تومان را ارائه كرده است.

اسماعيلي در رابطه با نبود آمار دقيق از جمعيت آهو در كشور گفت: در طرحي كه سازمان ارائه كرده كل زيستگاه‌ها مد نظر قرار داده شده و جمعيت آهو در 16 استان مشخص شده است.

مسئول طرح حمايت از آهوي ايراني در‌اين‌باره گفت: بر اساس اين طرح جمعيت آهو حدود 18 هزار رأس است.

وي در واكنش به انتقادات مطرح شده، گفت: پيشنهاد داده‌ايم تا بار ديگري سرشماري دقيق صورت گيرد.

عبدي كارشناس محيط زيست، نيز در اين‌باره گفت: حمايت بخش خصوصي اقدام جديدي در جهت حفظ گونه‌هاي حيات وحش است. اما بايد در اين‌ گونه اقدامات استفاده از كارشناسان زبده و با تجربه نيز مد نظر قرار گيرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: