کد خبر: ۲۲۷۱۴
۱۷ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۶:۰۵
0
مصطفي اميدقائمي
مديرعامل فرابورس ايران از برنامه پذيرش شركت‌هاي خارج شده از بورس در OTC خبر داد.

مصطفي اميدقائمي روز گذشته در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبني بر اين كه شايعات مربوط به ورود نورد و لوله اهواز به فرابورس صحت دارد يا خير، گفت: شركت نورد و لوله اهواز طبق ماده 41 بايد برگه سهام خود در زمان حضور در بورس را جمع‌آوري كند و پس از آن مي‌تواند با برگه سهام جديد در فرابورس معامله شود و 78 شركتي كه از بورس خارج شده‌اند نيز مي‌توانند با استفاده از اين شرايط در فرابورس پذيرش شوند.

وي اضافه كرد: فرابورس مي‌تواند محلي براي معامله سهام شركت‌هاي خارج شده از بورس باشد و عرضه سهام اين شركت‌ها در فرابورس به صورت تدريجي بايد انجام پذيرد.

زاگرس 4 خريدار دارد
مديرعامل فرابورس ايران در ادامه از حضور و رقابت تنگاتنگ 4‌گروه براي خريد بلوك 16‌درصدي پتروشيمي زاگرس سخن گفت. مصطفي اميدقائمي در مورد عرضه سهام پتروشيمي زاگرس گفت: روز گذشته نخستين عرضه مزايده‌اي سازمان خصوصي‌سازي با بلوك 16‌درصدي شركت پتروشيمي زاگرس انجام شد كه طي آن قيمت پايه 480توماني اين بلوك در پي رقابت 4‌گروه با 80‌درصد افزايش به 862تومان رسيد. وي افزود: رقابت بر سر خريد 383ميليون و 999هزار سهم پتروشيمي زاگرس امروز با آخرين قيمت رقابت شده (862تومان) ادامه پيدا خواهد كرد.

وي در پاسخ به اين پرسش كه خريداران بلوك زاگرس چه كساني هستند؟ گفت: خريداران بلوك مزبور در خريد خود جدي هستند و نحوه رقابت در روز اول نيز اين موضوع را نشان مي‌دهد.

سهام 10ميليون توماني پرديس در بورس
او عرضه 49‌درصد از سهام پتروشيمي پرديس را مورد اشاره قرار داد و گفت: امروز 49‌درصد از سهام پتروشيمي پرديس با قيمت هر سهم 10ميليون‌تومان و در مجموع به ارزش 490ميليارد‌تومان در بازار سوم فرابورس عرضه خواهد شد.

به گفته وي، روز دوشنبه بلوك 49‌درصدي حمل‌ونقل ريلي نيرو به ارزش 2ميليارد و 300ميليون‌تومان و همچنين 100درصد از سهام‌گروه هتل‌هاي هما به ارزش 521ميليارد‌تومان و به قيمت هر سهم 26‌هزار و 59‌ريال عرضه مي‌شود و ادامه عرضه‌هاي مزايده‌اي خصوصي سازي در فرابورس نيز با عرضه سهام شركت‌هاي فولاد ريل جنوب و سمند ريل انجام خواهد شد.

مديرعامل فرابورس، بازار سوم OTC را شبيه بورس اوراق عنوان كرد و افزود: در اين بازار كه قرار است عرضه‌هاي جديد خصوصي‌سازي را تجربه كند، سازمان خصوصي‌سازي بعد از دريافت مدارك اتاق پاياپاي و خارج از پاياپاي و همچنين واريز وجه نقد معاملات، متعهد مي‌شود كه نقل و انتقال سهام را انجام دهد.

صف‌آرايي خريداران براي بلوك دوم CDS
وي در مورد سرنوشت بلوك دوم 5‌درصدي شركت سپرده‌گذاري مركزي گفت: بعد از معامله بلوك 5‌درصدي سپرده‌گذاري مركزي در هفته گذشته، بلوك 5‌درصدي دوم اين شركت با قيمت 2720ريال ديروز عرضه و با حضور و رقابت 4‌گروه از متقاضيان مواجه شد.

حمايت فرابورس از بورسي شدن «دي»
وي با اشاره به برخي اخبار منتشره در مورد پذيرش بيمه دي در بورس گفت: اين شركت به تازگي از بورس درخواست پذيرش كرده است و ما اميدواريم كه شرايط پذيرش در بورس تهران براي اين شركت بورسي محرز شود و از اين موضوع خوشحال خواهيم شد و از اين تصميم مسوولان شركت حمايت مي‌كنيم.

فرابورس 15مهمان جديد دارد
وي ارزش كنوني بازار فرابورس را بالغ بر 350ميليارد‌تومان ذكر كرد و افزود: شركت‌هاي سيمان سبزوار با سرمايه 40ميليارد‌تومان، آلوميناي ايران با سرمايه 200ميليارد‌تومان و فولاد صبا نور از جمله شركت‌هايي هستند كه مراحل پذيرش در فرابورس را مي‌گذرانند و پيش‌بيني ما پذيرش 10 تا 15شركت تا پايان سال جاري در فرابورس ايران است.

OTC در حافظ مي‌ماند
قائمي در پاسخ به سوالي مبني بر اين كه شركت فرابورس در سال مالي 88 چقدر سود محقق كرده است؟ گفت: اين شركت در سال 88 سود 196ريالي محقق كرد كه پيشنهاد هيات‌مديره تقسيم 80ريال سود در مجمع است. او در خصوص خريد ساختمان جديد توسط فرابورس گفت: در حال حاضر برنامه‌اي براي خريد ساختمان نداريم، چرا كه امكانات فعلي كفايت نياز ما را مي‌كند و شايد تنها چند طبقه ديگر در ساختمان بورس اجاره كنيم.

عرضه اوراق جديد در خارج از بورس
مديرعامل شركت فرابورس دربخش ديگري از اظهارات خود به برنامه عرضه دو اوراق مشاركت به ارزش 300‌ميلياردتومان در دو ماه آينده اشاره كرد و در پاسخ به پرسشي مبني بر اينكه كارمزد فرابورس در معاملات مزايده‌اي چقدر است؟ گفت:‌ سقف كارمزد شركت فرابورس از معاملات عمده 30‌ميليون‌تومان و معادل يك‌درصد از ارزش كل معاملات است.

اميدقائمي به مزيت‌هاي عرضه مزايده‌اي در فرابورس اشاره كرد و گفت: وجود شرايط حضور متقاضيان خريد در فضايي مشابه بورس اوراق بهادار، معاملات شفاف، اطلاع‌رساني بهينه و كاهش ماليات نقل و انتقال از 4‌درصد به نيم‌درصد ارزش فروش سهام از جمله مزاياي عرضه‌هاي مزايده‌اي در بازار فرابورس است.

به گفته وي، در شركت فرابورس در ميان شركت‌هايي كه قابليت پذيرش در فرابورس را دارند، بنگاه‌‌هاي وابسته به شركت‌هاي مادر تخصصي مانند سازمان گسترش و ايميدرو و همچنين نيروگاه‌ها قرار دارند، اين درحالي است كه واگذاري نيروگاه‌ها به دو شكل فروش اموال كه به صورت دارايي هستند و همچنين عرضه سهام 10 شركت نيروگاهي انجام خواهد شد.

درخواستي از استقلال و پرسپوليس نداريم
اميد قائمي در رابطه با پذيرش باشگاه‌هاي استقلال و پرسپوليس نيز توضيح داد: واگذاري اين باشگاه‌ها به عهده سازمان تربيت بدني و همچنين سازمان خصوصي‌سازي است كه هنوز درخواستي براي پذيرش و عرضه تدريجي سهام يا عرضه مزايده‌اي نشده است.

عرضه يك شركت 10هزار توماني
وي در ادامه شركت گسترش صنايع پايين دستي پتروشيمي را ديگر شركتي عنوان كرد كه در فرابورس به صورت مزايده‌اي عرضه خواهد شد و گفت: قيمت هر سهم اين شركت يك ريال و ارزش آن 10‌هزار تومان است.

طراحي دماسنج فرابورس پس از ...
مديرعامل فرابورس در پايان از طراحي شاخص OTC بعد از پذيرش 100 شركت در اين بازار سخن گفت و افزود: پس از آن كه شمار شركت‌هاي حاضر در فرابورس به عدد 100رسيد، شاخصي براي اين بازار طراحي مي‌شود كه به طور قطع اين شاخص مختص بازار اول و دوم فرابورس خواهد بود و بازار سوم با توجه به عرضه‌هاي عمده نياز به شاخص ندارد.

دنیای اقتصاد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: