کد خبر: ۲۲۷۰۷
۱۷ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۵:۴۸
0
مجری طرح خصوصی سازی صنعت برق از آغاز واگذاری نیروگاهها در هفته آینده خبرداد و گفت: سه نیروگاه شهید منتظری اصفهان، تبریز و مشهد مجموعا به ظرفیت دو هزار مگاوات به روش مزایده‌ای واگذار می‌شوند.

سیدحسین عبدالخالق زاده در گفتگو با مهر گفت: ظرف دو هفته آینده مزایده حداقل سه نیروگاه روی میز هیئت واگذاری می رود و شرایط مزایده آنها اعلام خواهد شد، البته ظرفیت این نیروگاهها 2 هزار مگاوات است.

مجری طرح خصوصی سازی صنعت برق افزود: تا آخر خردادماه، مزایده واگذاری نیروگاههایی که وزارت نیرو قول داده بود، اعلام می شود که شامل نیروگاههای شهید منتظری اصفهان، تبریز و مشهد است، ضمن اینکه مزایده نیروگاههای باقیمانده نیز به تدریج برگزار خواهد شد.

وی در خصوص اعلام آمادگی شرکتها برای حضور در این مزایده گفت: برخی موسسات مالی و سازمانها به صورت شفاهی، آمادگی خود را برای حضور در مزایده ها اعلام کرده اند؛ ولی تا زمانیکه قیمتها اعلام و پایه سهام و شرایط واگذاری مشخص نشود، آنها به صورت رسمی و کتبی اعلام آمادگی نمی کنند.

عبدالخالق زاده، فرصت 20 تا 25 روزه شرکت در مزایده این نیروگاهها را فرصتی مناسب دانست که شرکتها بتوانند به سایت سازمان خصوصی سازی و توانیر مراجعه و اعلام آمادگی کنند.

شرایط مزایده برای تامین برق مطمئن

مشاور مدیرعامل توانیر با بیان اینکه شرایط مفصلی در مزایده نیروگاهها در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: رعایت قانون سازمان برق ایران، هماهنگی با مرکز دیسپاچینگ ملی، کنترل ورود و خروج نیروگاهها از مدار تولید و هماهنگی تعمیرات اساسی واحدهای نیروگاهی در کنار حضور در بازار برای اعلام آمادگی فروش برق، از جمله شرایط مزایده است.

عبدالخالق زاده تولید مستمر برق طبق برنامه صنعت برق را از دیگر شرایط مزایده ها دانست و خاطرنشان کرد: موارد متعدد دیگری نیز جزء شرایط قراردادی قرار می گیرد که وزارت نیرو آنها را رصد کرده است و در زمان مزایده، اعلام می کند.

وی اظهار داشت: با در نظر گرفتن این شرایط، وزارت نیرو اطمینان می دهد که مشکلی برای صنعت برق کشور ایجاد نشود و تولید برق مطمئن، دوام خواهد داشت.

مجری طرح خصوصی سازی صنعت برق تاکید کرد: خوشبختانه با موافقت هیات عالی واگذاری، بحث واگذاری سهام ترجیحی به کارکنان شرکتهای تولید نیروگاههای ماده 27 نهایی شده است، البته بخش دیگری از نیروگاهها که شرکت نیستند نیز، به صورت نیروگاه واگذار می شوند.

عبدالخالق زاده گفت: هیات عالی واگذاری و وزیر امور اقتصادی و دارایی دقیقا پذیرفته اند که سهام ترجیحی به کارکنان نیروگاهها داده شود و ما برای آن راهکار داریم.

با دستور وزیر، ده نیروگاه جدید معرفی می شوند

وی اظهار داشت: وزارت نیرو قصد دارد در قالب 20 نیروگاه معرفی شده به سازمان خصوصی سازی، در مجموع بیش از 17 هزار مگاوات نیروگاه را واگذار کند. ضمن اینکه به تازگی وزیر نیرو نیز دستور داده تا ده نیروگاه جدید دیگر شناسایی شوند که البته این نیروگاهها، بدهی به سیستم بانکی ندارند.

به گفته عبدالخالق زاده، این ده نیروگاه ظرف دو هفته آینده شناسایی می شود و با تصویب هیات مدیره توانیر، مقدمات کار برای معرفی به سازمان خصوصی سازی انجام میشود.

ارزیابی نیروگاهها

وی تصریح کرد: نیروگاههای معرفی شده به سازمان خصوصی سازی، به جز نیروگاههای مشمول ماده 27 که ارزیابی آنها به غیر از نیروگاه دماوند در گذشته انجام شده بود، در حال ارزیابی است که البته از ده نیروگاه جدید معرفی شده به سازمان خصوصی سازی، کار ارزیابی 6 نیروگاه به اتمام رسیده است.

وضعیت خرید برق

مشاور مدیرعامل توانیر خاطرنشان کرد: خرید برق نیروگاههای واگذار شده به صورت تضمینی صورت می گیرد و خرید و فروش برق آن دسته از نیروگاههایی که شرایط فروش برق به بازار را دارند نیز در این قالب انجام می شود. این درحالی است که حتی اگر این نیروگاهها برای فروش برق در بازار، اعلام آمادگی کنند و وزارت نیرو به این برق نیازی نداشته باشد، موظف است که برق آنها را خریداری کند.

عبدالخالق زاده گفت: به فروشنده برق، 90 درصد میزان آمادگی که اعلام کرده را پرداخت می کنیم و نگرانی از این بابت وجود ندارد.

بنیاد، شستا و مپنا خریداران احتمالی

مجری طرح خصوصی سازی صنعت برق گفت: اینکه چه بخشهایی برای خرید سه نیروگاه اعلام شده، حضور یابند هنوز شناسایی نشده اند، ولی آنچه که مسلم است سازمانهایی که تا به حال سراغ احداث نیروگاه آمده اند مثل بنیاد مستضعفان، مپنا و شستا که علاقمند به خرید نیروگاهها هستند، امکان دارد پیش قدم شوند، اما به دلیل اینکه وزارت نیرو تا به حال نیروگاهها را به صورت مزایده ای برای فروش اعلام نکرده است و چند نیروگاه واگذارشده بابت رد دیون بوده اند، ما نیز منتظریم که اولین مزایده که ظرف دو هفته آینده اعلام می شود، خریداران اصلی را شناسایی کنیم.

نگرانی بابت واگذاری نیروگاه به شبه دولتی ها

عبدالخالق زاده در پاسخ به برخی دغدغه ها مبنی بر اینکه واگذاری نیروگاهها به شبه دولتی ها ممکن است صورت گیرد، گفت: بحث این است که صنعت برق، خود متولی نباشد. اینکه روش به چه صورت است و چه سرمایه هایی به دنبال خرید نیروگاهها، از بخش خصوصی می آیند، شرایطی است که روشها را مشخص می کند.

به اعتقاد وی، مهم این است که اگر شبه دولتی ها نیز بیایند، باید شفاف سازی در قیمتها را صورت دهند؛ چراکه هم اکنون قیمتهایی که بعنوان قیمت تمام شده برق اعمال می شود، با قیمتهای بخش خصوصی یکسان نیست. یعنی بخش خصوصی، قیمتهای واقعی ارایه می دهد.

عبدالخالق زاده در توضیح این مطلب تاکید کرد:  بخش خصوصی نیز مقابل درب نیروگاه باید هر کیلووات برق را 22 تومان بخرد و به مردم به صورت متوسط 16 تومان بفروشد. این شفاف سازی ها ولو اینکه بخش خصوصی واقعی هم نیروگاهها را بخرد، خوب است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: