کد خبر: ۲۲۶۳۷
۱۶ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۵:۰۹
0
پنجره نوشت :

وزیر اقتصاد و سخنگوی طرح تحول اقتصادی که معاون آقای وزیر است، طی شش ماه گذشته به دفعات از مردم خواسته که داوطلبانه از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند.

هفته گذشته نیز خبری منتشر شد که پس از انصراف وزیر اقتصاد و معاون سازمانی‎اش، 13 عضو هیئت دولت هم از دریافت یارانه نقدی انصراف داده‎اند. برخی از این وزراء پس از سئوال خبرنگاران در پایان جلسه هیئت دولت، منصرف شدند و برخی هم هنوز متقاضی یارانه هستند.

با این حال، دولت به کرات از مردم خواسته است که در صورت تمکن مالی، از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند. در این رابطه ذکر نکاتی ضروری است.

1- دولت پیش از ارسال لایحه هدفمند‎سازی یارانه‎‎ها تأکید داشت که اجرای این طرح منجر به اصلاح توزیع یارانه‎‎ها و اجرای عدالت می‎شود. از سویی، یارانه حق طبیعی همه آحاد جامعه است. انتظار این است که بنا بر ادعای دولت با اجرای این طرح، ضمن توزیع عادلانه، یارانه‎‎ها به همه مردم تعلق گیرد. توزیع عادلانه باید در مکانیزم قانون هدفمندسازی یارانه‎‎ها دیده شود. طبیعی است که انصراف مردم به‎معنای کمک اعانه‎ای آن‎‎هاست و تعبیر دیگر آن این است که طرح دولت دارای مکانیزم مناسبی در توزیع یارانه‎‎ها نیست و بدون انصراف مردم این طرح توفیق نخواهد داشت.

2- دولت هنوز هیچ اطلاع روشنی از طرح خود به مردم ارائه نکرده است. معاون پارلمانی و سخنگوی طرح تحول، تأکید کردند که اطلاعات اجرای این قانون در روز اجرا و دفعتا ارائه می‎شود. حتی نمایندگان مجلس که این قانون را بررسی و تصویب کردند، از چند و چون آن اطلاعی ندارند؛ به‎عنوان مثال، هنوز کسی نمی‎داند که چه یارانه‎ای حذف می‎شود و قیمت‎‎ها چه میزان افزایش می‎یابند. در این شرایط، دعوت کردن از مردم برای گذشتن از حقی که حتی نمی‎دانند چه میزان است، غیر‎معقول و غیر‎منطقی به نظر مي‌رسد.

3- اجرای این طرح به چنين شیوه‌اي، آثار اجتماعی هم دارد. در اجرای این سیاست، هدفمندی در حاشیه است و یارانه نقدی در متن. در مدل قبلی، فرد احساس نمی‎کرد که یارانه می‎گیرد و اگر هم می‎فهمید آن را حق طبیعی خود می‎دانست. اما امروز یارانه را از صدقه سر پول‌دارها و خیرین می‎بیند که این تلقی،  مي‌تواند سرخوردگی اجتماعی ایجاد کند و افراد دریافت حق طبیعی خود را ناشی از خیرات پول‌دار‎ها می‎بینند، نه حق طبیعی‎شان.

4- دولت یک‎بار با اجرای خوشه‎بندی نشان داد که تصمیم ندارد به همه مردم یارانه دهد، در حالي‌كه این تصمیم خلاف ادعا‎های قبلی بود. پیش از این گفته می‎شد که قرار است یارانه جنسی، تبدیل به یارانه نقدی شود تا مردم خودشان در هزینه کردن این مبلغ تصمیم‎گیری کنند. اما طرح خوشه‎بندی خلاف این ادعا بود و از همین رو واکنش‎هایی را در جامعه ایجاد کرد و دولت وادار به عقب‎نشینی شد. به‎نظر می‎رسد این درخواست در ادامه همان تصمیم قبلی باشد. نباید هدف‎گذاری غلط دولت در پرداخت یارانه نقدی، پشت این درخواست پنهان بماند.

5- دولت بار‎ها و بار‎ها تأکید کرده است که با اجرای این قانون دیگر فقیری در جامعه وجود نخواهد داشت. این ادعا در بالاترین سطح، توسط مقام ارشد اجرایی کشور طرح شده است. بدون شک دولت برای این ادعا روی خیرات مردم حساب نکرده است. بنابراین انتظار این است که دولت بتواند با اجرای این قانون ریشه فقر را از جامعه بکند. این در حالی است که بر اساس آمار جدید، 10 میلیون نفر از مردم ایران زیر خط فقر مطلق و 30 میلیون هم زیر خط فقر نسبی قرار دارند.

اگر مطابق شاخص‎‎های مرسوم، خط فقر مطلق را روزی 2 دلار در نظر بگیریم، می‎توان گفت که نزدیک 10 میلیون نفر در ایران هستند که در ماه کمتر از 54 هزار تومان درآمد دارند. فرض کنیم دولت بتواند با تأخیر برنامه‎ریزی شده، آزاد‎سازی قیمت‎‎ها را از نیمه دوم سال اجرا کند. به این ترتیب، دولت می‎تواند 35 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی را در کشور توزیع کند.
به این ترتیب، دولت 50 درصد این 35 هزار میلیارد تومان را میان 62 میلیون نفر از جمعیت ایران که فرم یارانه پر کرده‎اند، توزیع خواهد کرد.

یک محاسبه سرانگشتی نشان می‎دهد که به هر فرد ایرانی حداکثر 23 هزار و 500 تومان می‎رسد. اگر فرض انصراف وزرا و برخی خیرین از دریافت یارانه نقدی را هم حساب کنیم به هر ایرانی حداکثر 25 هزار تومان می‎رسد.
مقایسه دو عدد 25 هزار تومان و خط فقر 54 هزار تومانی نشان می‎دهد که فقرا چه سرنوشتی را پیدا می‎کنند.

البته فرض می‎کنیم، تورم صفر درصد است و هیچ بار جدیدی به دوش فقرا اضافه نشود. از فقرای خط نسبی هم فعلا می‎گذریم. بنابراین دولت به این نتیجه رسیده است که برای رسیدن به آن هدف چاره‎ای جز این ندارد که عده‎ای را از شمول دریافت یارانه خارج کند. طبیعی است که انصراف از دریافت یارانه نقدی عملا باعث حمایت از دولت در دادن شعار‎های غیرواقعی می‎شود.

6- دولت از مردم خواسته است که برای کمک به دهک‎‎های پایین درآمدی، از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند. اما انصراف از دریافت یارانه نقدی به‎ معنای بالارفتن سقف درآمد آزادسازی است و طبیعتا 50 درصد آن به مردم می‎رسد و نیمه دیگر آن به صنعت و بخشی هم خرج هزینه‎‎های دولت می‎شود. به تعبیری، انصراف از دریافت یارانه نقدی کمک به مخارج دولت محسوب می‎شود. طبیعتا افراد خیر ترجیح می‎دهند پول خود را به صندوق صدقات بیندازند تا به جیب دولت!

7- دولت برای اجرای این قانون ادعا‎هایی داشته و در برابر هشدار کارشناسان و نمایندگان مجلس، دست به توجیهاتی زده است. هرگونه کمک به غیر واقعی شدن اجرای این قانون، باعث می‎شود ابعاد واقعی اجرای این طرح پنهان بماند. از این‎رو، توصیه می‎شود مردم به دولت فرصت دهند که قانون را در شرایط کاملا طبیعی اجرا کند. در غیر این صورت، نمی‎توان در ادامه راه، برآورد مناسبی از این طرح داشت. دولت باید ادعا‎های خود را درخصوص توزیع عادلانه و ریشه‎کنی فقر و افزایش کارایی در تولید و کنترل تورم نشان دهد. انصراف از دریافت یارانه نقدی، می‎تواند به قیمت پنهان شدن خطا‎های دولت باشد. گرچه همین اندازه که دولت برای اجرای این طرح مجبور شده چنین درخواستی از مردم داشته باشد، به این معناست که تخمین و برآورد‎های دولت از ابتدا خطا داشته و در مقدمه راه دچار اشکال شده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته:
نظرات بینندگان
يعقوب
10:37 - 1389/03/25
استدلال شما درست نيست به دلايل زير:1- محاسبه شما هر نفر 25000تومان است و خط قفر مطلق درآمدخانواده 54000تومان. 2- ميدانيد همه كشورهاي توسعه بافته در راستاي پيشرفت يارانه ها را حذف نمودند. و . . .
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: