کد خبر: ۲۲۶۰۳
۱۶ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۹:۰۷
0
در حالی طرح بیمه کارگران ساختمانی ابلاغ شده که بیش از 30 درصد کل حوادث ناشی از کار کشور در بخش ساختمان است، از کل حوادث 21 درصد به فوت، 19 درصد به جراحت، 40 درصد به شکستی و 20 درصد نیز به جراحات جزیی منجر می‌شود.

 مهر، در حالی تعداد کارگران ساختمانی بین 1.2 تا 3 میلیون نفر اعلام می شود که به گواه بررسیها و آماری که در زمینه حوادث ناشی از کار در کارگاههای ساختمانی بیان می شود نیروی کار شاغل در این بخش در معرض بیشترین خطرات از نقص عضو، کار افتادگی و فوت قرار دارند.

آمار واقعی کارگران ساختمانی

بر اساس این گزارش، ریسک کارگران ساختمانی در مراحل مختلف اجرا، پایین بودن سطح سواد، مقطعی بودن فعالیتهای ساختمانی و عدم امکان نظارت کافی و موثر بر رعایت مقررات ایمنی در کارگاهها توسط بازرسان کار را می توان از مهم ترین مشکلات بالا بودن حوادث در کار ساختمانی دانست.

شایع‌ترین حوادث ساختمانی

سقوط از ارتفاع، سقوط اجسام، ریزش آوار و دیواره گودبرداری، سقوط بالابر و برق گرفتگی شایعترین مواردی است که کارگران ساختمانی با آن مواجه اند.

بررسیها نشان داده است که حدود 80 درصد از حوادث به وقوع پیوسته در کارگاههای ساختمانی از آسیب دیدگی و فوت با رعایت مقررات ایمنی ابتدایی و صرف هزینه ناچیز قابل پیشگیری است که می توان در این بخش به نصب حفاظهای موقت درسمت پرتگاه، مهارکردن بالابرهای حمل مصالح، استفاده اجباری از لوازم حفاظت فردی( کلاه، کفش، کمربند ایمنی) و رعایت فواصل ایمنی کار در مجاورت خطوط برق فشار قوی اشاره کرد.

21 درصد حوادث ساختمانی منجر به فوت می شود

بررسی حوادث نشان می ‌دهد که 48 درصد کل حوادث ساختمانی در اثر عدم نظارت کارفرما و تهیه و تجهیزات ایمنی کار، 22 درصد آن براثر بی ‌احتیاطی کارگران، ‌14 درصد به علت عدم آموزش کارگر به انجام کار محول شده و 6 درصد نیز سایرعوامل بوده است.

همچنین از مجموع حوادث اتفاق افتاده در بخش ساختمان 21 درصد منجر به فوت، 19 درصد جراحت، 40 درصد شکستی و 20 درصد نیز جراحات جزئی است.

بیشترین حادثه دیدگان

بیشترین حادثه دیدگان ساختمانی نیز کارگران بی‌ سواد و یا کم‌ سوادی هستند که در مشاغل سخت ساختمانی اشتغال دارند و آموزشهای لازم برای انجام کار را ندیده‌اند.

محمدعلی خانی در گفتگو با مهر در خصوص اجباری شدن بیمه کارگران ساختمانی و اعلام جزئیات آن از سوی دولت، گفت: با توجه به مسائلی که کارگران طی سالیان متمادی با آن در این بخش مواجه بودند، می توان اجباری شدن بیمه کارگر ساختمانی را حرکت مثبتی دانست.

عضو هیئت مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران با تاکید براینکه با ابلاغ دستورالعمل و روش بیمه کردن کارگران ساختمانی، دولت در بخش وضع قوانین و مقررات اقدامات خود را به عمل آورده است.

نظارت اجرا مهمتر از ابلاغ قانون

خانی با بیان اینکه البته از طریق تهیه دستورالعمل و قانون بیمه، وظیفه دولت در بخش بیمه کارگران ساختماین پایان نمی یابد، افزود: نظارت بر اجرای طرح بیمه کارگران ساختمانی از تدوین دستورالعمل مهم تر است.

وی تصریح کرد: البته خود کارگران نیز در شرایط فعلی به شرایطی رسیده اند که می توانند درخواستهای صنفی خود را دنبال کنند.

این مقام مسئول کارگری با اظهار تاسف از اینکه برخی تشکلهای سیاسی وارد مسائل صنفی مربوط به بازار کار می شوند، اظهار داشت: بهتر است اینگونه تشکلها وقت خود را نگیرند و سعی نکنند تا اقدامات مثبت در مورد کارگران را به اسم خود تمام کنند.

اقدام دولت

در هر حال با توجه به مشکلات بزرگی که در این بخش وجود داشته است در نهایت دولت طی دو هفته گذشته جزئیات طرح بیمه کارگران ساختمانی را توسط هیئت وزیران تصویب و برای اجرا ابلاغ کرد.

فراخوان آموزشی به متقاضیان اشتغال در کارهای ساختمانی در مراکز آموزش فنی و حرفه ای یا سایر مراکز آموزشی یکی از اقداماتی است که توسط دولت در اجرای این طرح هدفگذاری شده است به نحوی که سازمان فنی و حرفه‌ای مکلف است همزمان با اجرای این آئین نامه تمهیدات لازم را در خصوص آموزش مهارتهای مورد نیاز بازار کار و بازآموزی و تجدید مهارت کارگران ساختمانی فراهم و اجرا کرده و سپس نسبت به صدور کارت مهارت فنی برای آموزش دیدگان اقدام کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: